Štítek
Cukety
Cuketová hořčice 🍆
Cuketová hořčice je netradiční, ale velmi chutná alternativa k běžné hořčici. Díky jemné chuti cukety a také kořenitému nádechu česneku a zázvoru je ideální volbou pro ty, kteří rádi zkoušejí nové chutě v kuchyni. Skvěle se hodí k uzeninám, sýrům, do sendvičů, burgerů i jako základ pro dresinky a marinády. Ukážu Vám, jak si ji snadno připravit doma, a přidám pár tipů, jak ji využít v různých pokrmech. Připravte si sklenice, protože tahle dobrota bude brzy vaší oblíbenou a navíc, můžete takto snadno spotřebovat přebytečné cukety!
Cuketový koláč s mákem a citrónovou polevou 🍋
Možná byste neřekli, jaké různé využití mají cukety. Zkuste tento jednoduchý a rychlý recept na chutný koláč s cuketou, mákem a sladkou citronovou polevou. Výsledek bude stát za to 😊 🥧
Sklízení cuket: Kdy a jak sklízet cukety? Jak poznat jedovatou cuketu?
Dnes se spolu podíváme na to, jak poznáte, že jsou cukety zralé a jak je nejlépe sklízet pro okamžitou spotřebu a jak je sklízet pro dlouhodobé uskladnění. Dále vám ukážu snadný trik, jak si správným způsobem sklízení zajistit ještě větší úrodu. A pokud vydržíte až do konce tak zjistíte, jak poznat, že je cuketa jedovatá. Tak pojdme na to!
Cuketové sterilované zelí 🥬
V létě je cuket požehnaně a většinou už nevíme, co s nimi. Je potřeba ale myslet na zimu a připravit si do spíže zásoby. Na podzim a přes zimu potom budeme rádi, že můžeme vytáhnout sklenici a užít si chuť léta. Cuketu lze připravovat na mnoho způsobů a jeden z nich je cuketové zelí. Je to opravdu výtečná alternativa klasického dušeného zelí, která je lehká, nenadýmá a patří určitě i do diety. Toto je varianta cuketového zelí pro zavaření, tedy sterilované cuketové zelí. Lze ho začít používat již měsíc po zavaření. Ze 4 kg cuket připravíte 3,4 l zelí, přepočtu to vychází přibližně na necelých 5 zavařovacích sklenic 720 ml.
Recept je přepočítán na 1 kg cukety, můžete si ho nechat přepočítat na kolik kg chcete.
Cuketové placky, co drží pohromadě 🍆
Sezóna cuket je v plném proudu a a tak si dneska spolu připravíme cuketové placky, které vám při smažení budou držet pohromadě a nerozpadnou se. Placky můžete jíst jen tak, nebo je to také výborná příloha. Pokud nevíte co s cuketami, tak placičky jsou jednou z nejjednodušší možností. Zkuste tento jednoduchý a rychlý recept a výsledek bude stát za to 😊.
Plíseň okurková 🦠🥒 Jak ji poznat a co s tím
Plíseň okurková je noční můrou pro pěstitele okurek nakladaček i salátovek. Jedná se jednu z nejrozšířenějších chorob zeleniny vůbec. Daří se ji ve vlhkém a teplém počasí. Tuto houbovou chorobu lze snadno rozpoznat. Je ale obtížné ji zvládnout, protože se objevují náhle, rychle se rozvíjí a způsobují předčasné odumření rostlin. Společně se tedy podíváme na to, jak lze plísni okurkové předcházet a co se s ní dá dělat a jak minimalizovat škody když už ji na rostlinách máte.
Pěstování cuket vertikálně 🌱⬆️ - má to smysl?
Pěstování cuket je velice oblíbené. Jejich největší nevýhodou je, že zabírají spoustu drahocenného místa na záhonech. Pojďte zkusit toto místo uspořit a vyhnat cukety do výšky. Pojďme proto prozkoumat výhody i nevýhody pěstování cuket vertikálně na oporách. Ukážu Vám vhodnou oporu, která se osvědčila mě, čím cukety nejlépe vyvázat a na co si dát pozor.
Prořezávání cuket: ✂️ Proč a kdy prostřihávat cukety?
Prořezávání listů u cuket patří mezi základní zásah při péči o cukety, díky kterému si můžete zajistit pravidelnou a hojnou úrodu. Získáte tak vzdušnou rostlinu, ne džungli listů, které si stíní a velice rychle podléhají padlí nebo jiným chorobám.
Výsev cuket ze semínek do záhonu
Vlastní úroda cuket v létě je k nezaplacení. Její využití v kuchyni je všestranné od slaných po sladká jídla a je nenáročná na pěstování. Vysévejte na slunném místě chráněném před větrem začátkem května, nejlépe až po "zmrzlých" od 15. května. Výsev můžete opakovat i v červnu.
Výsadba cuket do záhonu
Cukety vysazujeme do venkovního záhonu nejdříve po 15. květnu. Sazenice připravená na výsadbu je zdravá a pevná. Pro úspěšné pěstování na venkovním záhonu je potřeba vybrat vhodné stanoviště, které má co nejvíce slunce a má půdu, která je bohatá na živiny (zapravený uzrálý kompost).
Výsev cuket ze semínek - předpěstování sazenic cukety
Zkuste předpěstovat sazenice cukety (také cukina nebo cukína). Ušetříte peníze a ještě budete mít úrodu dříve. Cukety můžete začít vysévat v půlce dubna. Sazenicím cukety svědčí teplo. Před vysetím zkontrolujte na etiketě trvanlivost vašich semínek - stará semínka klíčí a rostou hůře, prošlá nemusí vzklíčit vůbec.
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍
Váš e-mail je u nás v bezpečí. Ochrana osobních údajů.