Téma

Plíseň okurková 🦠🥒 Jak ji poznat a co s tím

Poslední úprava
3.9.2024
Jak dlouho to zabere
⏰ Vyhraďte si
minut
No items found.
-
Množství
+
No items found.
No items found.
No items found.

Plíseň okurková je noční můrou pro pěstitele okurek nakladaček i salátovek. Jedná se jednu z nejrozšířenějších chorob zeleniny vůbec. Daří se ji ve vlhkém a teplém počasí. Tuto houbovou chorobu lze snadno rozpoznat. Je ale obtížné ji zvládnout, protože se objevují náhle, rychle se rozvíjí a způsobují předčasné odumření rostlin. Společně se tedy podíváme na to, jak lze plísni okurkové předcházet a co se s ní dá dělat a jak minimalizovat škody když už ji na rostlinách máte.

Řasovky, též Oomycety, jsou na první pohled podobné houbám, ale nejsou s nimi příbuzné. Vegetativní stádium je nejčastěji vláknité mycelium. Oomycety žijí ve vodě i na souši. Jsou schopné jak pohlavního, tak nepohlavního rozmnožování. Při tom nepohlavním vznikají na vlákně výtrusnice (sporangia), z nichž se uvolňují bičíkaté zoospory. Navíc jsou schopné vegetativně se rozmnožit rozpadem svých vláknitých stélek.

Mycelium je kořenová struktura houby tvořená masou rozvětvených vláken. Kolonie hub tvořené myceliem se nacházejí v půdě a na mnoha dalších substrátech.

Postup krok za krokem

Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.

A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:

No items found.

Podívejte se na video!

Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena od 49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:

Jaké rostliny plíseň okurková napadá

  • Okurky
  • Dýně
  • Cukrové melouny

Příznaky a projevy

Plíseň okurková se zpočátku projevuje výhradně na listech a to jako žluté skvrny. V závislosti na odrůdě rostlin mají skvrny ostré, hranaté tvary a kopírují žilky na listech. Mohou být ale i rozptýlené. Postupem času se nákaza šíří a skvrn přibývá. Na spodní straně listů se objeví povlak šedofialové barvy. Obvykle během několika dní až jednoho týdne napadená místa na listech hnědnou, zasychají a celé rostliny postupně hynou.

Vliv na rostlinu

Běžné jsou vysoké ztráty výnosů. Pravděpodobné je předčasné odumírání celých rostlin.

Vznik a šíření

Plíseň vzniká v teplém a vlhkém počasí. Vyhovují ji stanoviště s nedostatečným prouděním vzduchu.

Plíseň se šíří pomocí větru. Obvykle jsou tak rostliny infikovány sporami z již napadených rostlin v okolí.

Jak předejít plísni okurkové

Jakmile plíseň okurky napadne, je šance na záchranu rostlin velmi malá. Prevence je tedy zcela klíčová.

Množství opatření, jak plísni předejít, je poměrně široké:

  • Zajistěte, aby byla půda na zahradě dobře odvodněná.
  • Pěstujte tolerantní a rezistentní kmeny oblíbených rostlin, jako jsou růže, tráva a zelenina pro zahradu.
  • Dbejte na správné zastřihávání a prořezávání rostlin a stromů.
  • Pěstujte vertikálně. Zabraňte rostlině kontaktu se zemí a oporou.
  • Pokud pěstujete okurky ve skleníku nebo fóliovníku, pravidelně větrejte.
  • Na záhonech používejte mulč. Ten shora rychle oschne, zatímco v zemi se udrží vlhkost.
  • Odstraňte a zničte infikované listy nebo jiné části rostlin. Dodržujte hygienické návyky.
  • Z okolí odstraňte co nejdříve jakékoliv rostliny vykazující příznaky.
  • Zvažte preventivní aplikaci prostředků proti plísni u rostlin, které jsou obvykle napadána plísní.
  • Nezavlažujte více než je třeba.
  • Vyhněte se zalévání rostlin v pozdních odpoledních hodinách.
  • Nezalévejte na listy nebo pomocí postřikovačů.
  • Pravidelně kontrolujte rostliny, zda se někde nevyskytují příznaky.
  • Naučte se rozpoznat příznaky plísně.

Kdy začít s preventivním postřikem

Plísně obecně mají rád vlhko, dusno. Nejhorší počasí je, když se střídá déšť a horko. To jsou přesně ty vhodné podmínky pro vznik a rozvoj plísně. Najdete i takové doporučení, že indikátorem je, když začnou v lese růst houby, nebo když začnou rajčata růst. Pro mě je nejzazším měsícem pro prevenci červen. Provádím přírodní preventivní postřiky, které mají za cíl posílit obranyschopnost rostlin. Zde je dříve určitě lepší a je možné začít už od výsadby. Nejdůležitější je vždy prevence.

Jak léčit plíseň okurkovou

V dnešní době máme spoustu možností, jak s plísní bojovat a to jak preventivně tak i až se objeví.

Jakmile se plíseň objeví, je potřeba okamžitě odstranit napadené části rostliny a zahájit léčbu. Na léčbu plísně obecně relativně účinné jsou fungicidy (pesticidy na ničení hub), zejména pokud jsou aplikovány včas.

Fungicidy existují jak přírodní tak i uměle vytvořené. Pro prevenci i ochranu jsou často používané přípravky na bázi měďi jako např. Champion, nebo potom Ortiva. Já osobně se chemický postřikům snažím vyhýbat. Existují i přírodní fungicidy, které účinkují na bázi různých přírodních látek.

Přírodní přípravky jsou dostatečně účinné, především pokud se používají preventivně a včas. Mají nespornou výhodu v krátké ochranné lhůtě. Dnes ošetřenou zeleninu je obvykle možné konzumovat již druhý den.

Postup krok za krokem

  1. Odstraňte veškeré listy, které jsou zasaženy plísní.
  2. Odstraňte také veškeré poškozené nebo staré listy.
  3. Odstraňte výhony a celé rostliny, které zůstaly bez listů.
  4. Pokud na rostlině zůstaly plody, můžete je sklidit. Plíseň plody nenapadá a pokud jsou plody i jinak v pořádku, je bezpečné je konzumovat.
  5. Veškeré zbývající listy nastříkejte přípravkem proti plísni dle vašeho výběru. Postřikem nešetřete, tekutina musí z listů ztékat.

Pokud aplikujete přípravek, který může být pro pro lidi nebezpečný používejte při postřiku vždy vhodné ochranné pomůcky jako je respirátor, brýle nebo ochranný oděv.

Kupované přípravky

Podívejme se na některé z kupovaných prostředků na přírodní bázi. Všechny tyto přípravky jsou vhodné i pro ekologické pěstování a mají nulovou ochranou lhůtu. Ošetřeným rostlinám se zlepší jejich zdravotní stav. Tím se zvýší jejich přirozená odolnost vůči houbovým chorobám, zejména plísním.

Většinou se jedná o koncentráty, které snadno připravíte. Velice často je jako účinná látka používána některá z bylin, u okurek je to např. šalvěj a potom obecně přeslička, vrbová kůra.

Altela od BIOCONT

Prostředek obsahující enzymy, neživé bakterie, rostlinné extrakty, mangan a zinek, které působí kontaktně. Tedy vytváří na rostlině nevhodné prostředí pro rozvoj houbových chorob. Zvyšuje odolnost rostlin a potlačuje rozvoj plísně a její vznik.

Polyversum od Biogarden

Říká se mu také "Chytrá houba". Účinnou látkou je houba, která nenapadá rostliny, ale právě tu plíseň na nich.  

Bylinná směs na plísně od NATURA

Především preventivní přípravek ze směsi hřebíčku a skořice v čajovém sáčku, kdy se na rostlinách vytvoří jemný ochranný film. Ošetřeným rostlinám se zlepší jejich zdravotní stav. Tím se zvýší jejich přirozená odolnost vůči houbovým chorobám, zejména plísním.

Domácí přípravky

Kromě kupovaných výrobků mohou fungovat i domácí přípravky. Je ovšem důležité si uvědomit, že u domácích prostředků vám nikdo nedá záruku jednak účinnosti a dále také zdravotní nezávadnosti za různých okolností.

Zde je pár tipů na přípravky, které jsou mezi lidmi hodně populární. Zkoušejte pouze na vlastní zodpovědnost :-)

Česnekový výluh

10 g rozdrceného česneku se zalije litrem horké vody a nechá se 24 hodin stát. Přefiltrovaný odvar se používá zředěný v poměru 1:3 a aplikuje se rozprašovačem na list.

Postřik z křenu

Postřik z křenu je známý fungicidní přípravek. Nastrouhejte 5 dkg křenu a nechte ho jeden den vyluhovat v 5 litrech vody. Poté rostliny pořádně postříkejte.

Postřik z mléka

Smíchejte čerstvé nepasterizované mléko s vodou v poměru 1:2 a rostliny postříkejte. Mléčný protein na listech vytvoří povlak a plíseň se na nich neuchytí. Roztok aplikujte jednou za 10 dní po obou stranách listu.

Kromě těchto přípravků, doporučuji i jíchu z přesličky. Recept na tento postřik najdete v článku o padlí.

Jícha z přesličky

Kromě těchto přípravků, doporučuji i jíchu z přesličky. Recept na tento postřik najdete v článku o padlí.

Když nic nezabere

Plíseň okurkovou je obtížné zvládnout, jakmile je rostlina již napadena. V tom případě je běžné odstranění a zničení napadených rostlin. Napadené rostliny nedávejte na kompost.

Tipy z praxe

  • Veškeré přípravky připravujte a aplikujte dle pokynů výrobce.
  • Aplikují se obvykle brzy ráno, nebo navečer, za oblačného počasí, ne za přímého slunce nebo při vysokých teplotách.
  • Pokud je to možné, vždy je nejprve vyzkoušejte na malém množství listů, abyste zjistili, zda nezpůsobí škody.
  • Ujistěte se, že jste dosáhli dobrého pokrytí listů. Postřik musí z listů odkapávat nebo ztékat.

Osobně doporučuji především myslet vždy na prevenci. Nyní mám na mysli především pěstování vertikálně, odstranění listů od země, dodržovat vzdálenost mezi rostlinami. Využít můžete i přírodních preventivních postřiků. Tyto principy dodržuji u sebe na zahradě, s plísněmi tolik problém nemám. Záleží vždy na počasí v dané sezóně. A ještě jeden můj tip, pokud opravdu jsou rostliny hodně zasažené, tak je prostě odstraním a ještě i v červenci můžete okurky vyset znova.

Téma

Plíseň okurková 🦠🥒 Jak ji poznat a co s tím

Poslední úprava
21.7.2024

Plíseň okurková je noční můrou pro pěstitele okurek nakladaček i salátovek. Jedná se jednu z nejrozšířenějších chorob zeleniny vůbec. Daří se ji ve vlhkém a teplém počasí. Tuto houbovou chorobu lze snadno rozpoznat. Je ale obtížné ji zvládnout, protože se objevují náhle, rychle se rozvíjí a způsobují předčasné odumření rostlin. Společně se tedy podíváme na to, jak lze plísni okurkové předcházet a co se s ní dá dělat a jak minimalizovat škody když už ji na rostlinách máte.

Řasovky, též Oomycety, jsou na první pohled podobné houbám, ale nejsou s nimi příbuzné. Vegetativní stádium je nejčastěji vláknité mycelium. Oomycety žijí ve vodě i na souši. Jsou schopné jak pohlavního, tak nepohlavního rozmnožování. Při tom nepohlavním vznikají na vlákně výtrusnice (sporangia), z nichž se uvolňují bičíkaté zoospory. Navíc jsou schopné vegetativně se rozmnožit rozpadem svých vláknitých stélek.

Mycelium je kořenová struktura houby tvořená masou rozvětvených vláken. Kolonie hub tvořené myceliem se nacházejí v půdě a na mnoha dalších substrátech.

Jaké rostliny plíseň okurková napadá

  • Okurky
  • Dýně
  • Cukrové melouny

Příznaky a projevy

Plíseň okurková se zpočátku projevuje výhradně na listech a to jako žluté skvrny. V závislosti na odrůdě rostlin mají skvrny ostré, hranaté tvary a kopírují žilky na listech. Mohou být ale i rozptýlené. Postupem času se nákaza šíří a skvrn přibývá. Na spodní straně listů se objeví povlak šedofialové barvy. Obvykle během několika dní až jednoho týdne napadená místa na listech hnědnou, zasychají a celé rostliny postupně hynou.

Vliv na rostlinu

Běžné jsou vysoké ztráty výnosů. Pravděpodobné je předčasné odumírání celých rostlin.

Vznik a šíření

Plíseň vzniká v teplém a vlhkém počasí. Vyhovují ji stanoviště s nedostatečným prouděním vzduchu.

Plíseň se šíří pomocí větru. Obvykle jsou tak rostliny infikovány sporami z již napadených rostlin v okolí.

Jak předejít plísni okurkové

Jakmile plíseň okurky napadne, je šance na záchranu rostlin velmi malá. Prevence je tedy zcela klíčová.

Množství opatření, jak plísni předejít, je poměrně široké:

  • Zajistěte, aby byla půda na zahradě dobře odvodněná.
  • Pěstujte tolerantní a rezistentní kmeny oblíbených rostlin, jako jsou růže, tráva a zelenina pro zahradu.
  • Dbejte na správné zastřihávání a prořezávání rostlin a stromů.
  • Pěstujte vertikálně. Zabraňte rostlině kontaktu se zemí a oporou.
  • Pokud pěstujete okurky ve skleníku nebo fóliovníku, pravidelně větrejte.
  • Na záhonech používejte mulč. Ten shora rychle oschne, zatímco v zemi se udrží vlhkost.
  • Odstraňte a zničte infikované listy nebo jiné části rostlin. Dodržujte hygienické návyky.
  • Z okolí odstraňte co nejdříve jakékoliv rostliny vykazující příznaky.
  • Zvažte preventivní aplikaci prostředků proti plísni u rostlin, které jsou obvykle napadána plísní.
  • Nezavlažujte více než je třeba.
  • Vyhněte se zalévání rostlin v pozdních odpoledních hodinách.
  • Nezalévejte na listy nebo pomocí postřikovačů.
  • Pravidelně kontrolujte rostliny, zda se někde nevyskytují příznaky.
  • Naučte se rozpoznat příznaky plísně.

Kdy začít s preventivním postřikem

Plísně obecně mají rád vlhko, dusno. Nejhorší počasí je, když se střídá déšť a horko. To jsou přesně ty vhodné podmínky pro vznik a rozvoj plísně. Najdete i takové doporučení, že indikátorem je, když začnou v lese růst houby, nebo když začnou rajčata růst. Pro mě je nejzazším měsícem pro prevenci červen. Provádím přírodní preventivní postřiky, které mají za cíl posílit obranyschopnost rostlin. Zde je dříve určitě lepší a je možné začít už od výsadby. Nejdůležitější je vždy prevence.

Jak léčit plíseň okurkovou

V dnešní době máme spoustu možností, jak s plísní bojovat a to jak preventivně tak i až se objeví.

Jakmile se plíseň objeví, je potřeba okamžitě odstranit napadené části rostliny a zahájit léčbu. Na léčbu plísně obecně relativně účinné jsou fungicidy (pesticidy na ničení hub), zejména pokud jsou aplikovány včas.

Fungicidy existují jak přírodní tak i uměle vytvořené. Pro prevenci i ochranu jsou často používané přípravky na bázi měďi jako např. Champion, nebo potom Ortiva. Já osobně se chemický postřikům snažím vyhýbat. Existují i přírodní fungicidy, které účinkují na bázi různých přírodních látek.

Přírodní přípravky jsou dostatečně účinné, především pokud se používají preventivně a včas. Mají nespornou výhodu v krátké ochranné lhůtě. Dnes ošetřenou zeleninu je obvykle možné konzumovat již druhý den.

Postup krok za krokem

  1. Odstraňte veškeré listy, které jsou zasaženy plísní.
  2. Odstraňte také veškeré poškozené nebo staré listy.
  3. Odstraňte výhony a celé rostliny, které zůstaly bez listů.
  4. Pokud na rostlině zůstaly plody, můžete je sklidit. Plíseň plody nenapadá a pokud jsou plody i jinak v pořádku, je bezpečné je konzumovat.
  5. Veškeré zbývající listy nastříkejte přípravkem proti plísni dle vašeho výběru. Postřikem nešetřete, tekutina musí z listů ztékat.

Pokud aplikujete přípravek, který může být pro pro lidi nebezpečný používejte při postřiku vždy vhodné ochranné pomůcky jako je respirátor, brýle nebo ochranný oděv.

Kupované přípravky

Podívejme se na některé z kupovaných prostředků na přírodní bázi. Všechny tyto přípravky jsou vhodné i pro ekologické pěstování a mají nulovou ochranou lhůtu. Ošetřeným rostlinám se zlepší jejich zdravotní stav. Tím se zvýší jejich přirozená odolnost vůči houbovým chorobám, zejména plísním.

Většinou se jedná o koncentráty, které snadno připravíte. Velice často je jako účinná látka používána některá z bylin, u okurek je to např. šalvěj a potom obecně přeslička, vrbová kůra.

Altela od BIOCONT

Prostředek obsahující enzymy, neživé bakterie, rostlinné extrakty, mangan a zinek, které působí kontaktně. Tedy vytváří na rostlině nevhodné prostředí pro rozvoj houbových chorob. Zvyšuje odolnost rostlin a potlačuje rozvoj plísně a její vznik.

Polyversum od Biogarden

Říká se mu také "Chytrá houba". Účinnou látkou je houba, která nenapadá rostliny, ale právě tu plíseň na nich.  

Bylinná směs na plísně od NATURA

Především preventivní přípravek ze směsi hřebíčku a skořice v čajovém sáčku, kdy se na rostlinách vytvoří jemný ochranný film. Ošetřeným rostlinám se zlepší jejich zdravotní stav. Tím se zvýší jejich přirozená odolnost vůči houbovým chorobám, zejména plísním.

Domácí přípravky

Kromě kupovaných výrobků mohou fungovat i domácí přípravky. Je ovšem důležité si uvědomit, že u domácích prostředků vám nikdo nedá záruku jednak účinnosti a dále také zdravotní nezávadnosti za různých okolností.

Zde je pár tipů na přípravky, které jsou mezi lidmi hodně populární. Zkoušejte pouze na vlastní zodpovědnost :-)

Česnekový výluh

10 g rozdrceného česneku se zalije litrem horké vody a nechá se 24 hodin stát. Přefiltrovaný odvar se používá zředěný v poměru 1:3 a aplikuje se rozprašovačem na list.

Postřik z křenu

Postřik z křenu je známý fungicidní přípravek. Nastrouhejte 5 dkg křenu a nechte ho jeden den vyluhovat v 5 litrech vody. Poté rostliny pořádně postříkejte.

Postřik z mléka

Smíchejte čerstvé nepasterizované mléko s vodou v poměru 1:2 a rostliny postříkejte. Mléčný protein na listech vytvoří povlak a plíseň se na nich neuchytí. Roztok aplikujte jednou za 10 dní po obou stranách listu.

Kromě těchto přípravků, doporučuji i jíchu z přesličky. Recept na tento postřik najdete v článku o padlí.

Jícha z přesličky

Kromě těchto přípravků, doporučuji i jíchu z přesličky. Recept na tento postřik najdete v článku o padlí.

Když nic nezabere

Plíseň okurkovou je obtížné zvládnout, jakmile je rostlina již napadena. V tom případě je běžné odstranění a zničení napadených rostlin. Napadené rostliny nedávejte na kompost.

Tipy z praxe

  • Veškeré přípravky připravujte a aplikujte dle pokynů výrobce.
  • Aplikují se obvykle brzy ráno, nebo navečer, za oblačného počasí, ne za přímého slunce nebo při vysokých teplotách.
  • Pokud je to možné, vždy je nejprve vyzkoušejte na malém množství listů, abyste zjistili, zda nezpůsobí škody.
  • Ujistěte se, že jste dosáhli dobrého pokrytí listů. Postřik musí z listů odkapávat nebo ztékat.

Osobně doporučuji především myslet vždy na prevenci. Nyní mám na mysli především pěstování vertikálně, odstranění listů od země, dodržovat vzdálenost mezi rostlinami. Využít můžete i přírodních preventivních postřiků. Tyto principy dodržuji u sebe na zahradě, s plísněmi tolik problém nemám. Záleží vždy na počasí v dané sezóně. A ještě jeden můj tip, pokud opravdu jsou rostliny hodně zasažené, tak je prostě odstraním a ještě i v červenci můžete okurky vyset znova.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Téma

Plíseň okurková 🦠🥒 Jak ji poznat a co s tím

Poslední úprava
21.7.2024

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.

Jaké rostliny plíseň okurková napadá

  • Okurky
  • Dýně
  • Cukrové melouny

Příznaky a projevy

Plíseň okurková se zpočátku projevuje výhradně na listech a to jako žluté skvrny. V závislosti na odrůdě rostlin mají skvrny ostré, hranaté tvary a kopírují žilky na listech. Mohou být ale i rozptýlené. Postupem času se nákaza šíří a skvrn přibývá. Na spodní straně listů se objeví povlak šedofialové barvy. Obvykle během několika dní až jednoho týdne napadená místa na listech hnědnou, zasychají a celé rostliny postupně hynou.

Vliv na rostlinu

Běžné jsou vysoké ztráty výnosů. Pravděpodobné je předčasné odumírání celých rostlin.

Vznik a šíření

Plíseň vzniká v teplém a vlhkém počasí. Vyhovují ji stanoviště s nedostatečným prouděním vzduchu.

Plíseň se šíří pomocí větru. Obvykle jsou tak rostliny infikovány sporami z již napadených rostlin v okolí.

Jak předejít plísni okurkové

Jakmile plíseň okurky napadne, je šance na záchranu rostlin velmi malá. Prevence je tedy zcela klíčová.

Množství opatření, jak plísni předejít, je poměrně široké:

  • Zajistěte, aby byla půda na zahradě dobře odvodněná.
  • Pěstujte tolerantní a rezistentní kmeny oblíbených rostlin, jako jsou růže, tráva a zelenina pro zahradu.
  • Dbejte na správné zastřihávání a prořezávání rostlin a stromů.
  • Pěstujte vertikálně. Zabraňte rostlině kontaktu se zemí a oporou.
  • Pokud pěstujete okurky ve skleníku nebo fóliovníku, pravidelně větrejte.
  • Na záhonech používejte mulč. Ten shora rychle oschne, zatímco v zemi se udrží vlhkost.
  • Odstraňte a zničte infikované listy nebo jiné části rostlin. Dodržujte hygienické návyky.
  • Z okolí odstraňte co nejdříve jakékoliv rostliny vykazující příznaky.
  • Zvažte preventivní aplikaci prostředků proti plísni u rostlin, které jsou obvykle napadána plísní.
  • Nezavlažujte více než je třeba.
  • Vyhněte se zalévání rostlin v pozdních odpoledních hodinách.
  • Nezalévejte na listy nebo pomocí postřikovačů.
  • Pravidelně kontrolujte rostliny, zda se někde nevyskytují příznaky.
  • Naučte se rozpoznat příznaky plísně.

Kdy začít s preventivním postřikem

Plísně obecně mají rád vlhko, dusno. Nejhorší počasí je, když se střídá déšť a horko. To jsou přesně ty vhodné podmínky pro vznik a rozvoj plísně. Najdete i takové doporučení, že indikátorem je, když začnou v lese růst houby, nebo když začnou rajčata růst. Pro mě je nejzazším měsícem pro prevenci červen. Provádím přírodní preventivní postřiky, které mají za cíl posílit obranyschopnost rostlin. Zde je dříve určitě lepší a je možné začít už od výsadby. Nejdůležitější je vždy prevence.

Jak léčit plíseň okurkovou

V dnešní době máme spoustu možností, jak s plísní bojovat a to jak preventivně tak i až se objeví.

Jakmile se plíseň objeví, je potřeba okamžitě odstranit napadené části rostliny a zahájit léčbu. Na léčbu plísně obecně relativně účinné jsou fungicidy (pesticidy na ničení hub), zejména pokud jsou aplikovány včas.

Fungicidy existují jak přírodní tak i uměle vytvořené. Pro prevenci i ochranu jsou často používané přípravky na bázi měďi jako např. Champion, nebo potom Ortiva. Já osobně se chemický postřikům snažím vyhýbat. Existují i přírodní fungicidy, které účinkují na bázi různých přírodních látek.

Přírodní přípravky jsou dostatečně účinné, především pokud se používají preventivně a včas. Mají nespornou výhodu v krátké ochranné lhůtě. Dnes ošetřenou zeleninu je obvykle možné konzumovat již druhý den.

Postup krok za krokem

  1. Odstraňte veškeré listy, které jsou zasaženy plísní.
  2. Odstraňte také veškeré poškozené nebo staré listy.
  3. Odstraňte výhony a celé rostliny, které zůstaly bez listů.
  4. Pokud na rostlině zůstaly plody, můžete je sklidit. Plíseň plody nenapadá a pokud jsou plody i jinak v pořádku, je bezpečné je konzumovat.
  5. Veškeré zbývající listy nastříkejte přípravkem proti plísni dle vašeho výběru. Postřikem nešetřete, tekutina musí z listů ztékat.

Pokud aplikujete přípravek, který může být pro pro lidi nebezpečný používejte při postřiku vždy vhodné ochranné pomůcky jako je respirátor, brýle nebo ochranný oděv.

Kupované přípravky

Podívejme se na některé z kupovaných prostředků na přírodní bázi. Všechny tyto přípravky jsou vhodné i pro ekologické pěstování a mají nulovou ochranou lhůtu. Ošetřeným rostlinám se zlepší jejich zdravotní stav. Tím se zvýší jejich přirozená odolnost vůči houbovým chorobám, zejména plísním.

Většinou se jedná o koncentráty, které snadno připravíte. Velice často je jako účinná látka používána některá z bylin, u okurek je to např. šalvěj a potom obecně přeslička, vrbová kůra.

Altela od BIOCONT

Prostředek obsahující enzymy, neživé bakterie, rostlinné extrakty, mangan a zinek, které působí kontaktně. Tedy vytváří na rostlině nevhodné prostředí pro rozvoj houbových chorob. Zvyšuje odolnost rostlin a potlačuje rozvoj plísně a její vznik.

Polyversum od Biogarden

Říká se mu také "Chytrá houba". Účinnou látkou je houba, která nenapadá rostliny, ale právě tu plíseň na nich.  

Bylinná směs na plísně od NATURA

Především preventivní přípravek ze směsi hřebíčku a skořice v čajovém sáčku, kdy se na rostlinách vytvoří jemný ochranný film. Ošetřeným rostlinám se zlepší jejich zdravotní stav. Tím se zvýší jejich přirozená odolnost vůči houbovým chorobám, zejména plísním.

Domácí přípravky

Kromě kupovaných výrobků mohou fungovat i domácí přípravky. Je ovšem důležité si uvědomit, že u domácích prostředků vám nikdo nedá záruku jednak účinnosti a dále také zdravotní nezávadnosti za různých okolností.

Zde je pár tipů na přípravky, které jsou mezi lidmi hodně populární. Zkoušejte pouze na vlastní zodpovědnost :-)

Česnekový výluh

10 g rozdrceného česneku se zalije litrem horké vody a nechá se 24 hodin stát. Přefiltrovaný odvar se používá zředěný v poměru 1:3 a aplikuje se rozprašovačem na list.

Postřik z křenu

Postřik z křenu je známý fungicidní přípravek. Nastrouhejte 5 dkg křenu a nechte ho jeden den vyluhovat v 5 litrech vody. Poté rostliny pořádně postříkejte.

Postřik z mléka

Smíchejte čerstvé nepasterizované mléko s vodou v poměru 1:2 a rostliny postříkejte. Mléčný protein na listech vytvoří povlak a plíseň se na nich neuchytí. Roztok aplikujte jednou za 10 dní po obou stranách listu.

Kromě těchto přípravků, doporučuji i jíchu z přesličky. Recept na tento postřik najdete v článku o padlí.

Jícha z přesličky

Kromě těchto přípravků, doporučuji i jíchu z přesličky. Recept na tento postřik najdete v článku o padlí.

Když nic nezabere

Plíseň okurkovou je obtížné zvládnout, jakmile je rostlina již napadena. V tom případě je běžné odstranění a zničení napadených rostlin. Napadené rostliny nedávejte na kompost.

Tipy z praxe

  • Veškeré přípravky připravujte a aplikujte dle pokynů výrobce.
  • Aplikují se obvykle brzy ráno, nebo navečer, za oblačného počasí, ne za přímého slunce nebo při vysokých teplotách.
  • Pokud je to možné, vždy je nejprve vyzkoušejte na malém množství listů, abyste zjistili, zda nezpůsobí škody.
  • Ujistěte se, že jste dosáhli dobrého pokrytí listů. Postřik musí z listů odkapávat nebo ztékat.

Osobně doporučuji především myslet vždy na prevenci. Nyní mám na mysli především pěstování vertikálně, odstranění listů od země, dodržovat vzdálenost mezi rostlinami. Využít můžete i přírodních preventivních postřiků. Tyto principy dodržuji u sebe na zahradě, s plísněmi tolik problém nemám. Záleží vždy na počasí v dané sezóně. A ještě jeden můj tip, pokud opravdu jsou rostliny hodně zasažené, tak je prostě odstraním a ještě i v červenci můžete okurky vyset znova.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Související

16.4.2023

Výsev okurek ze semínek - předpěstování sazenic okurek

Jak vypěstovat sazenice okurek? Okurky můžete začít vysévat v půlce dubna. Salátové okurky i okurky nakládačky se vysévají stejným způsobem. Důležité je zajistit sazenicím teplo. Před vysetím zkontrolujte na etiketě trvanlivost vašich semínek - stará semínka klíčí a rostou hůře, prošlá nemusí vzklíčit vůbec.
20.4.2023

Výsev cuket ze semínek - předpěstování sazenic cukety

Zkuste předpěstovat sazenice cukety (také cukina nebo cukína). Ušetříte peníze a ještě budete mít úrodu dříve. Cukety můžete začít vysévat v půlce dubna. Sazenicím cukety svědčí teplo. Před vysetím zkontrolujte na etiketě trvanlivost vašich semínek - stará semínka klíčí a rostou hůře, prošlá nemusí vzklíčit vůbec.
1.3.2024

Výsev rajčat ze semínek

Pro pěstování rajčat ve skleníku můžete začít s výsevem již od půlky února. Pro pěstování na venkovních záhonech vysévejte od poloviny března, nejlépe koncem března, začátkem dubna, aby sazenice nebyly přerostlé.
21.4.2023

Výsev dýní ze semínek - předpěstování sazenic dýně

Jak si předpěstovat vlastní sazenice dýní? Dýně vysejte od poloviny dubna. Důležité je zajistit sazenicím konstantní teplo a dostatek vláhy. Před vysetím zkontrolujte na etiketě trvanlivost vašich semínek - stará semínka klíčí a rostou hůře, prošlá nemusí vzklíčit vůbec.
15.5.2023

Výsadba rajčat do záhonu

Rajčata vysazujeme do venkovního záhonu nejdříve po 15. květnu, dle počasí klidně i koncem května nebo začátkem června. Sazenice připravená na výsadbu je zdravá a pevná. Pro úspěšné pěstování rajčat na venkovním záhonu je nutné vybrat vhodné stanoviště, které má co nejvíce slunce a má půdu, která je bohatá na živiny (zapravený uzrálý kompost). Postup je stejný pro výsadbu do skleníku, jenom dle situace volíme jinou oporu (například lanko ke stropu) a vysazujeme dříve.
26.5.2023

Výsadba cuket do záhonu

Cukety vysazujeme do venkovního záhonu nejdříve po 15. květnu. Sazenice připravená na výsadbu je zdravá a pevná. Pro úspěšné pěstování na venkovním záhonu je potřeba vybrat vhodné stanoviště, které má co nejvíce slunce a má půdu, která je bohatá na živiny (zapravený uzrálý kompost).

E-book Jak osázet zeleninové záhony

Jak oset vaše záhony po celý rok? To přesně najdete v mém e-booku: 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách (jaro, léto, podzim).

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc již od 49 Kč / měsíc.

- Videa bez reklam
- Sezonní kalendář
- Poradenství a pomoc