Vše

Nový obsah

Šikulio je nové a proto zde ještě není veškerý obsah, co bychom chtěli. Nový obsah připravujeme denně. Pokud se vám Šikulio libí, můžete nás již nyní podpořit nákupem Šikulio Premium.

30.7.2024

Raná mrkev 🥕 (karotka): Sklizeň + 6 způsobů uchování

Sklízení rané odrůdy mrkve (karotky) vypadá velmi jednoduše. Je však dobré vědět, jakým chybám se při sklízení vyhnout, aby mrkev zůstala čerstvá. Pak se podíváme na 6 způsobů jak karotku uchovat, aby vydržela co nejdéle a jakému způsobu skladování se naopak zcela vyhnout. A teď pojďme na to!
29.7.2024

Indukční varná deska Elektrolux EIV634 - 🤨 Proč VŠICHNI KUPUJÍ tuhle desku?

Varná deska Elektrolux EIV634 je čtyřplotýnková indukční deska série Flex, která je optimální pro rodinu nebo aktivnější kuchaře. Dle webu Heureky je to dlouhodobě nejprodávanější varná deska na českém trhu. Získala také ocenění Produkt roku 2023 - Top v kategorii. Protože na této desce vařím denně už více než rok, tak se s vámi chci podělit o zkušenosti s jejím používáním.
27.7.2024

Cuketové sterilované zelí 🥬

V létě je cuket požehnaně a většinou už nevíme, co s nimi. Je potřeba ale myslet na zimu a připravit si do spíže zásoby. Na podzim a přes zimu potom budeme rádi, že můžeme vytáhnout sklenici a užít si chuť léta. Cuketu lze připravovat na mnoho způsobů a jeden z nich je cuketové zelí. Je to opravdu výtečná alternativa klasického dušeného zelí, která je lehká, nenadýmá a patří určitě i do diety. Toto je varianta cuketového zelí pro zavaření, tedy sterilované cuketové zelí. Lze ho začít používat již měsíc po zavaření. Ze 4 kg cuket připravíte 3,4 l zelí, přepočtu to vychází přibližně na necelých 5 zavařovacích sklenic 720 ml. Recept je přepočítán na 1 kg cukety, můžete si ho nechat přepočítat na kolik kg chcete.
26.7.2024

Zaštipování vrcholu rajčat: 🍅 Kdy odstranit vrchol rajčat? ✂️

Proč a kdy zaštipovat nebo zastřihovat vrchol u tyčkových rajčat pěstovaných u opory a jak to správně udělat? Dneska spolu provedeme nejzásadnější zásah při pěstování rajčete. Pokud ho neuděláte, může se stát, že bude úroda menší. Při troše smůly hrozí, že nesklidíte nic. Tím zásadním zásahem je odstranění vrcholu rajčete, někdy se tomu také říká zaštípnutí vrcholu rajčete. Následek je, že se tím zastaví růst rostliny do dalších pater. Důležité je, že se vrchol odstraňuje pouze u tyčkových rajčat, u keříčkových ne. Tento postup je shodný pro rajčata pěstovaná venku i ve skleníku.
25.7.2024

Cuketové placky, co drží pohromadě 🍆

Sezóna cuket je v plném proudu a a tak si dneska spolu připravíme cuketové placky, které vám při smažení budou držet pohromadě a nerozpadnou se. Placky můžete jíst jen tak, nebo je to také výborná příloha. Pokud nevíte co s cuketami, tak placičky jsou jednou z nejjednodušší možností. Zkuste tento jednoduchý a rychlý recept a výsledek bude stát za to 😊.
21.7.2024

Plíseň okurková 🦠🥒 Jak ji poznat a co s tím

Plíseň okurková je noční můrou pro pěstitele okurek nakladaček i salátovek. Jedná se jednu z nejrozšířenějších chorob zeleniny vůbec. Daří se ji ve vlhkém a teplém počasí. Tuto houbovou chorobu lze snadno rozpoznat. Je ale obtížné ji zvládnout, protože se objevují náhle, rychle se rozvíjí a způsobují předčasné odumření rostlin. Společně se tedy podíváme na to, jak lze plísni okurkové předcházet a co se s ní dá dělat a jak minimalizovat škody když už ji na rostlinách máte.
15.7.2024

4.4.11 Jak pěstovat papriky

15.7.2024

Prořezávání a vyštipování paprik v průběhu sezóny 🌶✂

Prořezávání paprik patří mezi základní zásahy v péči o papriky. Prořezem a vyštipováním paprik se snažíme docílit toho, abychom měli vzpřímený vzdušný keřík, který má na sobě právě tolik květů a plodů, které rostlina zvládne vyživit. Tento zásah spočívá v redukci větviček, vyštipování květů a zálistků. Prořez paprik se provádí v ideálním případě průběžně během celé vegetační doby papriky. Cílem je maximalizace úrody, minimalizace rizika rozlomení rostliny a napadení škůdci a chorobami. Mezi pěstiteli má toto téma své příznivce i odpůrce. Pojďme se blíže podívat na důvody, výhody a nevýhody tohoto zákroku. Po přečtení tohoto článku se budete umět sami rozhodnout, jestli papriky prořezávat nebo ne.
15.7.2024

Padlí - jak ho poznat, co s ním dělat a jak mu předcházet

Jedná se o jednu z nejznámějších chorob rostlin, která postihuje jak plodiny tak i okrasné rostliny. Padlí je velmi rozšířené a nejzávažnější je v teplém a suchém podnebí. Tyto všudypřítomné houbové choroby lze snadno rozpoznat. Je ale obtížné je zvládnout, protože se objevují náhle, rychle se rozvíjí a způsobují ztrátu listů a plodů a předčasné odumření rostlin. Společně se tedy podíváme na to, jak padlí vzniká a jak se šíří, jak mu lze předcházet. A hlavně se podíváme na to, jak padlí co nejdříve rozpoznat dle příznaků, co se s tím dá dělat a jak minimalizovat škody.

E-book Jak osázet zeleninové záhony

Jak oset vaše záhony po celý rok? To přesně najdete v mém e-booku: 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách (jaro, léto, podzim).

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc již od 49 Kč / měsíc.

- Videa bez reklam
- Sezonní kalendář
- Poradenství a pomoc