Téma

💡 Proč semena neklíčí (Klíčivost semínek)

Poslední úprava
16.2.2025
Jak dlouho to zabere
⏰ Vyhraďte si
minut
No items found.
-
Množství
+
No items found.
No items found.
No items found.

Dnes se spolu podíváme na klíčivost semínek. Představte si, že jste před několika týdny vyseli semínka zeleniny, pravidelně jste zalévali, čekali a čekali... a ono nic?! Komu z vás se to už stalo ten ví, jaké je to zklamání. Zejména u druhů, které klíčí dlouho, jde o opravdu vážný problém, protože záhony zejí prázdnotou a čas běží. Pojďme se spolu podívat na 10 nejčastějších důvodů proč semínka nevyklíčí -- některé z nich vás možná i docela překvapí. A hlavně vám poradím, co udělat, aby se to příště už určitě vyklíčilo.

Jak semínka klíčí?

Semínko je živý organismus ve vegetativním stavu. Semínka v sobě obsahují takzvané inhibitory klíčení, které slouží k tomu, aby nevyrostla hned po malé dešťové spršce a následně neuschla.

Semínko je tedy ve stavu klidu, dokud mu nedodáme příhodné podmínky na to, aby mohlo vyklíčit a to po delší dobu. Větší semínka mají obvykle tlustší slupku a tak může jejich vzklíčení trvat déle.

Proč neklíčí?

Důvod č. 1: Nekvalitní semínka

Prvním důvodem, proč semínka nevyklíčí, mohou být nekvalitní semínka, špatná již z výroby. Já osobně doporučuji nehonit se za levnými semeny a vždy kupovat pouze kvalitní semínka od prověřených českých výrobců. U těch se s problémy setkáte výjimečně a klíčivost obvykle přesahuje 90%. To znamená, že opravdu většina semínek vzklíčí tak jak má.

Pokud semenaříte sami, tak velmi záleží na vašich zkušenostech. V domácích podmínkách také běžně nemáme k dispozici potřebné vybavení.

Já osobně jsem zatím vlastní semínka vyráběla pouze u květin a to u měsíčku a aksamitníku. Tam jsem problém neměla a věřím, že i u vlastních semínek lze mít velkou klíčivost. Ale riziko může být vyšší.

Důvod č. 2: Stará nebo prošlá semínka

Dalším častým důvodem jsou stará nebo prošlá semínka. Všechna semínka v průběhu času postupně ztrácí schopnost klíčení. Jinými slovy, schopnost klíčení mají pouze po omezenou dobu a to zejména dle druhu zeleniny. Některá semínka vydrží pouze 1-2 roky, některá 6 let i více.

Jestli jsou semínka prošlá, zjistíte z obalu semínek. Výrobci osiv klíčivost semen zaručují datem expirace na sáčku. Datum expirace si před nákupem určitě zkontrolujte, protože v obchodech mohou být semínka i několik let stará. Pokud je tedy koupíte a nespotřebujete všechny letos, tak mohou být prošlé už příští rok.

Problém nastává u online nákupu, kde si konkrétní sáček nezkontrolujete a co vám přijde to vám přijde. Můžete sice zboží vracet bez udání důvodu, ale to je docela otrava.

Důvod č. 3: Špatné skladovací podmínky

Nevhodné podmínky znamenají velké riziko pro jejich klíčivost.

Zcela zásadní je, zda semínka mají ochranný obal a jestli jsme ho již otevřeli. Někdy jsou semínka pouze v papírovém pytlíku, který je neochrání tak dokonale. Ochranným obalem mám na mysli vnitřní, obvykle bývá takový stříbrný, který je neprodyšně uzavřen. Ne ten potištěný. Jakmile tento ochranný obal otevřeme, tak semínka vystavíme okolním vlivům, jako je zejména vlhkost. Semínka tedy zbytečně neotvírejte a skladujte je v suchu, chladu a temnu.

Důvod č. 4: Choroba nebo plíseň

Mezi další důvod patří napadení semínek chorobou nebo plísní. Semínka určená pro běžné výsadby mohou být chemicky ošetřená tak, aby byla proti různých nemocem odolná. Obvykle se používá metoda tzv. moření, které má za cíl zničit choroboplodné zárodky, zabránit hnilobě a působení škůdců.

To relativně spolehlivě funguje. Častější problém mohou mít semínka, která nebyla ošetřena. Riziko ale není tak vysoké a spousta pěstitelů upřednostňuje právě BIO semena nebo semínka vlastní. Chemicky neošetřená semínka jsou vhodná zejména pro pěstování tzv. "microgreens".

Prevence je pořád stejná. Již od výsevu je třeba dávat pozor na čistotu výsevních nádob, nářadí a hygienu celkově. Pro výsev používejte pouze substrát k tomu určený, který neobsahuje zárodky plísní a patogenů. Zajistěte také odvětrání, které je dobrou prevencí proti vzniku plísní.

Důvod č. 5: Nevhodný substrát

Dalším zdrojem problémů je určitě nevhodný substrát.

Při jeho výběru zvolte správnou hrubost dle velikosti semen. Pro menší semínka je vhodný jemný substrát, pro velká semena lze použít i hrubší. Hrubý substrát můžete pro vyšší jemnost přesít.

Klíčový je také přístup vzduchu k semínkům. Proto zvolte vzdušný substrát například s obsahem perlitu. Perlit můžete do substrátu také přimíchat sami a tak výrazně zlepšíte vzdušnost substrátu.

Klíčící rostlinky nepotřebují mnoho živin a mohou být citlivá na přehnojení. Pokud substrát obsahuje příliš hnojiva, hnojí se příliš brzy nebo ve vysoké koncentraci, může dojít k jejich poškození. To se nemusí projev hned na semínku, ale až o něco později spálenými konečky listů a usycháním rostlinek.

O substrátech jsme natočili sérii 3 videí do čeho vysévat zeleninu, která najdete tady na kanále. Tak se na ně běžte potom taky podívat.

Důvod č. 6: Nesprávná hloubka výsevu

Semínka je třeba set do správné hloubky. Našla jsem dokonce informaci, že příliš hluboké setí semen je nejčastější příčinou nevyklíčení.

Obecné pravidlo říká, že semínka bychom měli set do hloubky, která je asi dvoj až čtyřnásobkem jejich velikosti. Nejmenší semínka jako například salát, či mrkev jen zlehka překryjeme vrstvičkou hlíny. Větší semena jako například fazole nebo hrách sejeme několik centimetrů pod povrch půdy. Nejhlouběji sázíme stroužky česneku nebo bramborové hlízy.

Důvod č. 7: Nízká teplota při klíčení

Co se týče teploty, všichni víme, že ta se musí pohybovat po celou dobu růstu ve vhodném rozmezí. Přitom je nízká teplota velmi častý problém nevyklíčení.

Proč? Jednak jsou požadavky na klíčení semen hodně zeleninových druhů opravdu vysoké, a to 20-30 °C. To je hodně i na dobře vytopený byt. Navíc obvykle sledujeme teplotu přes den, kdy jsme vzhůru. V domácnosti nebo například i ve skleníku či na venkovním záhonu bude v tuto dobu teplota spíše vyšší, protože svítí slunce nebo se topí. Ovšem teplota klesá nejvíce v noci. Málo teploměrů má funkci záznamu průběhu teploty, tak ani nezjistíte, na jak dlouho a na jakou výši teplota v noci klesá.

Proto doporučuji najít opravdu teplé místo a nebo používat výhřevní podložky. Také doporučuji koupit teploměr který zaznamenává teplotu, když už ne průběžně tak aspoň minimální hodnotu za posledních 24 hodin. Ty jsou opravdu levné, dají se koupit již od několika stokorun.

Důvod č. 8: Nesprávná zálivka

Velmi často se jedná o nedostatek vody. Šance se zvyšuje s teplotou. Například při výsevech v létě je nutné provádět zálivku i několikrát denně a jakákoliv delší doba sucha znamená, že semínka prostě "uschnou". Opačným problémem je naopak přemokření, kdy vody dodáme více než je zdrávo a výsev uhnije nebo zplesniví.

Důvod č. 9: Nedostatek světla

A jako další bych zmínila to, při klíčení hraje zásadní roli světlo. Některá semínka potřebují ke klíčení tmu, ale semínka některých druhů zeleniny, například celer a také mnoha druhů květin potřebují pro vyklíčení světlo. Těmto semenům se říká také "světloklíčivá" nebo "fotoblastická".

Požadavek na světlo znamená, že se semínka vysévají na povrch substrátu, takže se vůbec nezahrabávají. To znamená, že jsou pak ještě náchylnější na vysychání. Nedostatek světla pak může být problém u velmi raných výsevů v lednu a únoru, kdy je přirozeného světla nedostatek. Ten lze řešit buď odložením termínu výsevu, nebo instalací LED osvětlení určených pro pěstování.

Podívejte se, jak si postavit regál s umělým LED osvětlení levněji. Vše jsme pro vás natočili a sepsali tady.

Důvod č. 10: Zvířátka

A posledním 10. důvodem, proč váš záhon zeje prázdnotou i přesto, že jste všechno udělali správně, je to, že vám semínka vyzobají ptáci nebo vyhrabou kočky nebo jiná zvířata. A to opravdu vím, o čem mluvím. Hrách mi vyzobaly hrdličky a kočka mi rozhrabala výsevy mrkve. Litovala jsem, že jsem si nedala pár minut práce a výsev nepřikryla. Protože to je hned. Nic nenaděláte, ptáci i kočka se dostane všude, šupky dupky a máte po výsevu.

Opravdu spolehlivou ochranou jsou buď sítě nebo na jaře textilie, kterými výsev přikryjete. Překrytí výsevu textilií mimochodem pomůže i s udržením vláhy a trochu také s teplotou půdy. Na kočky, které na záhony chodí dělat vy víte co... tak na ty chci zkusit letos sprej.

Pokud chcete mít velkou jistotu, že vám semínka vyklíčí, je nejlepší provést test klíčivosti. Ten odhalí veškeré problémy týkající se schopnosti klíčení semínek.

Postup krok za krokem

Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.

A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:

No items found.

Podívejte se na video!

Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena od 49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:

Téma

💡 Proč semena neklíčí (Klíčivost semínek)

Poslední úprava
14.2.2025

Dnes se spolu podíváme na klíčivost semínek. Představte si, že jste před několika týdny vyseli semínka zeleniny, pravidelně jste zalévali, čekali a čekali... a ono nic?! Komu z vás se to už stalo ten ví, jaké je to zklamání. Zejména u druhů, které klíčí dlouho, jde o opravdu vážný problém, protože záhony zejí prázdnotou a čas běží. Pojďme se spolu podívat na 10 nejčastějších důvodů proč semínka nevyklíčí -- některé z nich vás možná i docela překvapí. A hlavně vám poradím, co udělat, aby se to příště už určitě vyklíčilo.

Jak semínka klíčí?

Semínko je živý organismus ve vegetativním stavu. Semínka v sobě obsahují takzvané inhibitory klíčení, které slouží k tomu, aby nevyrostla hned po malé dešťové spršce a následně neuschla.

Semínko je tedy ve stavu klidu, dokud mu nedodáme příhodné podmínky na to, aby mohlo vyklíčit a to po delší dobu. Větší semínka mají obvykle tlustší slupku a tak může jejich vzklíčení trvat déle.

Proč neklíčí?

Důvod č. 1: Nekvalitní semínka

Prvním důvodem, proč semínka nevyklíčí, mohou být nekvalitní semínka, špatná již z výroby. Já osobně doporučuji nehonit se za levnými semeny a vždy kupovat pouze kvalitní semínka od prověřených českých výrobců. U těch se s problémy setkáte výjimečně a klíčivost obvykle přesahuje 90%. To znamená, že opravdu většina semínek vzklíčí tak jak má.

Pokud semenaříte sami, tak velmi záleží na vašich zkušenostech. V domácích podmínkách také běžně nemáme k dispozici potřebné vybavení.

Já osobně jsem zatím vlastní semínka vyráběla pouze u květin a to u měsíčku a aksamitníku. Tam jsem problém neměla a věřím, že i u vlastních semínek lze mít velkou klíčivost. Ale riziko může být vyšší.

Důvod č. 2: Stará nebo prošlá semínka

Dalším častým důvodem jsou stará nebo prošlá semínka. Všechna semínka v průběhu času postupně ztrácí schopnost klíčení. Jinými slovy, schopnost klíčení mají pouze po omezenou dobu a to zejména dle druhu zeleniny. Některá semínka vydrží pouze 1-2 roky, některá 6 let i více.

Jestli jsou semínka prošlá, zjistíte z obalu semínek. Výrobci osiv klíčivost semen zaručují datem expirace na sáčku. Datum expirace si před nákupem určitě zkontrolujte, protože v obchodech mohou být semínka i několik let stará. Pokud je tedy koupíte a nespotřebujete všechny letos, tak mohou být prošlé už příští rok.

Problém nastává u online nákupu, kde si konkrétní sáček nezkontrolujete a co vám přijde to vám přijde. Můžete sice zboží vracet bez udání důvodu, ale to je docela otrava.

Důvod č. 3: Špatné skladovací podmínky

Nevhodné podmínky znamenají velké riziko pro jejich klíčivost.

Zcela zásadní je, zda semínka mají ochranný obal a jestli jsme ho již otevřeli. Někdy jsou semínka pouze v papírovém pytlíku, který je neochrání tak dokonale. Ochranným obalem mám na mysli vnitřní, obvykle bývá takový stříbrný, který je neprodyšně uzavřen. Ne ten potištěný. Jakmile tento ochranný obal otevřeme, tak semínka vystavíme okolním vlivům, jako je zejména vlhkost. Semínka tedy zbytečně neotvírejte a skladujte je v suchu, chladu a temnu.

Důvod č. 4: Choroba nebo plíseň

Mezi další důvod patří napadení semínek chorobou nebo plísní. Semínka určená pro běžné výsadby mohou být chemicky ošetřená tak, aby byla proti různých nemocem odolná. Obvykle se používá metoda tzv. moření, které má za cíl zničit choroboplodné zárodky, zabránit hnilobě a působení škůdců.

To relativně spolehlivě funguje. Častější problém mohou mít semínka, která nebyla ošetřena. Riziko ale není tak vysoké a spousta pěstitelů upřednostňuje právě BIO semena nebo semínka vlastní. Chemicky neošetřená semínka jsou vhodná zejména pro pěstování tzv. "microgreens".

Prevence je pořád stejná. Již od výsevu je třeba dávat pozor na čistotu výsevních nádob, nářadí a hygienu celkově. Pro výsev používejte pouze substrát k tomu určený, který neobsahuje zárodky plísní a patogenů. Zajistěte také odvětrání, které je dobrou prevencí proti vzniku plísní.

Důvod č. 5: Nevhodný substrát

Dalším zdrojem problémů je určitě nevhodný substrát.

Při jeho výběru zvolte správnou hrubost dle velikosti semen. Pro menší semínka je vhodný jemný substrát, pro velká semena lze použít i hrubší. Hrubý substrát můžete pro vyšší jemnost přesít.

Klíčový je také přístup vzduchu k semínkům. Proto zvolte vzdušný substrát například s obsahem perlitu. Perlit můžete do substrátu také přimíchat sami a tak výrazně zlepšíte vzdušnost substrátu.

Klíčící rostlinky nepotřebují mnoho živin a mohou být citlivá na přehnojení. Pokud substrát obsahuje příliš hnojiva, hnojí se příliš brzy nebo ve vysoké koncentraci, může dojít k jejich poškození. To se nemusí projev hned na semínku, ale až o něco později spálenými konečky listů a usycháním rostlinek.

O substrátech jsme natočili sérii 3 videí do čeho vysévat zeleninu, která najdete tady na kanále. Tak se na ně běžte potom taky podívat.

Důvod č. 6: Nesprávná hloubka výsevu

Semínka je třeba set do správné hloubky. Našla jsem dokonce informaci, že příliš hluboké setí semen je nejčastější příčinou nevyklíčení.

Obecné pravidlo říká, že semínka bychom měli set do hloubky, která je asi dvoj až čtyřnásobkem jejich velikosti. Nejmenší semínka jako například salát, či mrkev jen zlehka překryjeme vrstvičkou hlíny. Větší semena jako například fazole nebo hrách sejeme několik centimetrů pod povrch půdy. Nejhlouběji sázíme stroužky česneku nebo bramborové hlízy.

Důvod č. 7: Nízká teplota při klíčení

Co se týče teploty, všichni víme, že ta se musí pohybovat po celou dobu růstu ve vhodném rozmezí. Přitom je nízká teplota velmi častý problém nevyklíčení.

Proč? Jednak jsou požadavky na klíčení semen hodně zeleninových druhů opravdu vysoké, a to 20-30 °C. To je hodně i na dobře vytopený byt. Navíc obvykle sledujeme teplotu přes den, kdy jsme vzhůru. V domácnosti nebo například i ve skleníku či na venkovním záhonu bude v tuto dobu teplota spíše vyšší, protože svítí slunce nebo se topí. Ovšem teplota klesá nejvíce v noci. Málo teploměrů má funkci záznamu průběhu teploty, tak ani nezjistíte, na jak dlouho a na jakou výši teplota v noci klesá.

Proto doporučuji najít opravdu teplé místo a nebo používat výhřevní podložky. Také doporučuji koupit teploměr který zaznamenává teplotu, když už ne průběžně tak aspoň minimální hodnotu za posledních 24 hodin. Ty jsou opravdu levné, dají se koupit již od několika stokorun.

Důvod č. 8: Nesprávná zálivka

Velmi často se jedná o nedostatek vody. Šance se zvyšuje s teplotou. Například při výsevech v létě je nutné provádět zálivku i několikrát denně a jakákoliv delší doba sucha znamená, že semínka prostě "uschnou". Opačným problémem je naopak přemokření, kdy vody dodáme více než je zdrávo a výsev uhnije nebo zplesniví.

Důvod č. 9: Nedostatek světla

A jako další bych zmínila to, při klíčení hraje zásadní roli světlo. Některá semínka potřebují ke klíčení tmu, ale semínka některých druhů zeleniny, například celer a také mnoha druhů květin potřebují pro vyklíčení světlo. Těmto semenům se říká také "světloklíčivá" nebo "fotoblastická".

Požadavek na světlo znamená, že se semínka vysévají na povrch substrátu, takže se vůbec nezahrabávají. To znamená, že jsou pak ještě náchylnější na vysychání. Nedostatek světla pak může být problém u velmi raných výsevů v lednu a únoru, kdy je přirozeného světla nedostatek. Ten lze řešit buď odložením termínu výsevu, nebo instalací LED osvětlení určených pro pěstování.

Podívejte se, jak si postavit regál s umělým LED osvětlení levněji. Vše jsme pro vás natočili a sepsali tady.

Důvod č. 10: Zvířátka

A posledním 10. důvodem, proč váš záhon zeje prázdnotou i přesto, že jste všechno udělali správně, je to, že vám semínka vyzobají ptáci nebo vyhrabou kočky nebo jiná zvířata. A to opravdu vím, o čem mluvím. Hrách mi vyzobaly hrdličky a kočka mi rozhrabala výsevy mrkve. Litovala jsem, že jsem si nedala pár minut práce a výsev nepřikryla. Protože to je hned. Nic nenaděláte, ptáci i kočka se dostane všude, šupky dupky a máte po výsevu.

Opravdu spolehlivou ochranou jsou buď sítě nebo na jaře textilie, kterými výsev přikryjete. Překrytí výsevu textilií mimochodem pomůže i s udržením vláhy a trochu také s teplotou půdy. Na kočky, které na záhony chodí dělat vy víte co... tak na ty chci zkusit letos sprej.

Pokud chcete mít velkou jistotu, že vám semínka vyklíčí, je nejlepší provést test klíčivosti. Ten odhalí veškeré problémy týkající se schopnosti klíčení semínek.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Téma

💡 Proč semena neklíčí (Klíčivost semínek)

Poslední úprava
14.2.2025

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Související

1.4.2025

🥦🌱 Výsev brokolice pro podzimní pěstování na záhonu

Dneska si spolu vysejeme brokolici uvnitř pro předpěstování sazenic. Vypěstovat brokolici trvá celkem 2-3 měsíce. Dobře načasovat výsev brokolice je důležité pro její úspěšné pěstování, protože jinak už sklidíte pouze rozkvetlou kytičku. Víte, že existují dva druhy brokolice a že můžete pěstovat i brokolici fialovou. Jakou odrůdu zvolit a kdy brokolici správně vysévat, tak na to vše se spolu teď podíváme. K tomu vám ukážu také krok po kroku, jak si ji vysít. Tak pojďme na to.
1.4.2025

🥦🌱 Výsev brokolice pro jarní pěstování na záhonu

Dneska si spolu vysejeme brokolici uvnitř pro předpěstování sazenic. Vypěstovat brokolici trvá celkem 2-3 měsíce. Dobře načasovat výsev brokolice je důležité pro její úspěšné pěstování, protože jinak už sklidíte pouze rozkvetlou kytičku. Víte, že existují dva druhy brokolice a že můžete pěstovat i brokolici fialovou. Jakou odrůdu zvolit a kdy brokolici správně vysévat, tak na to vše se spolu teď podíváme. K tomu vám ukážu také krok po kroku, jak si ji vysít. Tak pojďme na to.
1.4.2025

🥦🏡 Výsev brokolice pro pěstování ve skleníku, fóliovníku nebo jiném krytu

Dneska si spolu vysejeme brokolici uvnitř pro předpěstování sazenic. Vypěstovat brokolici trvá celkem 2-3 měsíce. Dobře načasovat výsev brokolice je důležité pro její úspěšné pěstování, protože jinak už sklidíte pouze rozkvetlou kytičku. Víte, že existují dva druhy brokolice a že můžete pěstovat i brokolici fialovou. Jakou odrůdu zvolit a kdy brokolici správně vysévat, tak na to vše se spolu teď podíváme. K tomu vám ukážu také krok po kroku, jak si ji vysít. Tak pojďme na to.
24.3.2025

🌱🥬 Výsev špenátu na jaře do záhonu

Dneska se spolu podíváme na výsev špenátu na venkovní záhon. Špenát je oblíbená listová zelenina, která se snadno pěstuje a rychle roste. Ukážu vám výsev špenátu ven na záhon, ale více si řekneme i o způsobů pěstování, výběru odrůd, až po péči po výsevu, abyste si mohli užít čerstvý špenát přímo ze své zahrady. Pojďme na to!
20.3.2025

🥒 Výsev salátových okurek - předpěstování sazenic pro venkovní záhon

Dneska si spolu vysejeme salátové okurky uvnitř pro předpěstování sazenic. Okurky jsou spolu s rajčaty a paprikami nejoblíbenější zeleninou. Mít své čerstvě utržené okurky po celé léto je k nezaplacení. Předpěstováním získáte čas a nejen to. Jak se vyznat v odrůdách a jak správně vybrat, tak na to vše se spolu podíváme. Ukážu vám také, jak si okurky vysít krok po kroku a zajistit jim ty správné podmínky. Tak pojďme na to.
20.3.2025

🌱 Výsev hrášku do záhonu pro podzimní sklizeň

Pojďme se spolu podívat na výsev hrášku na venkovní záhon. Hrášek je velice oblíbený pro pěstování. Snadno se pěstuje a odměnou jsou čerstvé lusky přímo z vaší zahrady. Ukážu vám výsev hrášku ven na záhon a více si řekneme i o způsobech pěstování, výběru odrůd až po péči po výsevu. Pojďme na to!

Jak mít plné zeleninové záhony po celý rok?

To přesně najdete v mém e-booku Jak osázet zeleninové záhony po celý rok, kde najdete 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách - pro jaro, léto a podzim.

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc již od 49 Kč / měsíc.

- Videa bez reklam
- Sezonní kalendář
- Poradenství a pomoc