🌱🍅 Výsev rajčat ze semínek pro venkovní záhon

Jak dlouho to zabere
Kdy je vhodná doba
Nástroje a vybavení
Lopatka
Konvička na vodou
Rozprašovač ruční s vodou
Fixa
Pojďme si ukázat, jak správně vysévat ze semínek u nás asi nejoblíbenější plodinu a to rajčata. Zaměříme se na správný termín výsevu hodný právě pro vaše konkrétní pěstební možnosti, abyste měli opravdu bohatou úrodu krásných červených rajčat. A pokusíme se nějak zorientovat v té obrovské nabídce odrůd.
Podle čeho vybrat odrůdy?
Sama jsem pěstovala už snad i stovku různých odrůd a pokusím se vám poradit, jak si vybrat ty správná pro vás. Vybírat můžete sice dle barvy a velikosti plodu, já ale doporučuji se zaměřit také na ostatní důležité vlastnosti.
Typy rajčat
Rajčata se dělí na tyčková a keříčková.
- Tyčková neboli indeterminantní rajčata nasazují stále nová patra a proto se obvykle pěstují na oporách. Sklízejí se postupně, po celou sezónu. Většinou plodí až do zámrazu, nebo dokud je nezničí nějaká choroba.
- Keříčková neboli determinantní rajčata rostou do tvaru keříku a obvykle se pěstují na polích bez opory, kde polehávají na zemi. Jakmile keříčkové rajče zaplodí, většinou celá rostlina odumře. Keříčkové odrůdy jsou šlechtěná zejména pro průmyslové zemědělství.
Prostředí
Prostřední pro předpěstování
Rajčata se předpěstovávají ve vytápěných prostorách. Vysévají se 6-10 týdnů před datem výsadby.
Prostřední pro pěstování (finálním stanoviště)
V oblibě je pěstování rajčat ve sklenících a fóliovnících, ale rajčata úspěšně vypěstujete i na venkovním záhoně, vyvýšeném záhoně, v nádobách na terase nebo balkónu.
- Do skleníku se hodí hlavně tyčková rajčata, která můžete vyvázat do výšky takže nezaberou tolik místa. Najdete také odrůdy speciálně pro skleníky a fóliovníky.
- Na venkovním záhoně se daří tyčkovým i keříčkovým rajčatům. Keříčkové odrůdy obvykle potřebují více místa aby s nich byla stejná úroda jako z tyčkových.
- Do nádob se nejlépe hodí keříčková nebo cherry rajčata, která nepotřebují tolik místa a obejdou se bez opor. Nádoby můžete umístit kamkoliv na balkon nebo terasu, všude kde svítí slunce. Fantazii se meze nekladou a proto není problém pěstovat tyčková rajčata v nádobě například na pergole, jako jsem to loni zkoušela i já. A výsledky byly moc dobré.
Ranost odrůdy/vegetační doba
Rajčata se sklízí především dle ranosti odrůdy a vegetační doby, která se pohybuje v rozmezí 65-130 dní od výsevu. Nejranější odrůdy můžete začít sklízet ve skleníku již od půlky května, jinak až od půlky června. Polorané začínají dozrávat od července a sklizeň tyčkových rajčat se může natáhnout dle počasí a stavu rostlin klidně až do října. Dle výběru odrůd můžete tedy mít sklizeň rozprostřenou na velmi dlouhou dobu.
Odolnost proti plísni
Zvlášť bych zdůraznila odolnost proti plísni. Plíseň dokáže zničit celou úrodu rajčat a je velkým strašákem. Dnes si můžete vybírat i z odrůd, které jsou proti plísni více či méně odolné. Zkuste tedy zařadit alespoň jednu odolnější odrůdu pro případ, že bude sezóna vlhčí a plísně bude hodně. Naopak můžete omezit odrůdy, které jsou do suššího podnebí, jako například San Marzano, které plísni podlehnou nejrychleji. Jako prevence funguje i samotná diverzita v odrůdách, tedy že pěstujete více různých odrůd.
Způsob konzumace/použití
Odrůdy rajčat se velmi liší dle toho, k čemu jsou určené. Cherry a koktejlová rajčata zvolíte do salátů, těstovin, na zobání zatímco masité odrůdy se hodí více na omáčky nebo kečupy.
Další vlastnosti
Dále můžete vybírat dle barvy a zkusit třeba rajče černé, bílé, různě vícebarevné, žíhané a potom i dle tvaru a velikosti plodu.
Výběr semínek
Při výběru semínek je nejlepší sáhnout po kvalitních osivech od ověřených českých dodavatelů. U těchto semen lze předpokládat, že se jedná o semena vhodná pro naše podmínky. Osobně doporučuji na semenech nešetřit a spíše se zaměřit na plánování a správnou techniku výsevu, což jsou věci, které vám reálně ušetří peníze. Na to se podíváme hned za chvíli.
Cena jednoho sáčku, se pohybuje v rozmezí od 20 do 130 Kč. Obsah semen v sáčku se liší. U běžnějších odrůd bývá počet vyšší, udává se spíše v gramech, u BIO semínek a netypických odrůd může být množství semen menší. Obecně je to těch 10-50 kusů.
Termíny výsevu

Pro pěstování na venkovním záhoně můžete s výsevem začít již 15.3.
Podle pranostik se seje na Josefa, tedy 19.3.
Já vždy doporučuji radši s výsevem počkat a to zejména v případě výsadby na venkovní záhon, ale do jisté míry i v případě skleníku. Jarní termíny výsadeb jsou velmi riskantní a to zejména kvůli kolísající venkovní teplotě. Pro venkovní výsadbu rajčat se považuje za bezpečný termín 15.5., tedy po tzv "zmrzlých".
Jistě sami víte, že teploty v květnu mohou atakovat 30 °C a stejně tak může sněžit a v noci mrznout, což pro teplomilnou rostlinu znamená obrovský stres a hrozící zastavení růstu. Na druhou stranu pokud se rozhodnete nechat sazenice déle ve vnitřních prostorách, kde je tepleji a svítí tam přes den slunko, tak budou sazenice ve vytáhlé a slabé s kořenovým balem který se už nevejde do malých květníků.
Pokud tedy ty asi 2 týdny vydržíte počkat, snížíte tak riziko, že si celou úrodu zničíte už na začátku.
Já mám proto odzkoušené a pěstování na venkovním záhoně doporučuji vysévat až poslední týden v březnu, klidně i začátkem dubna.
Co budete potřebovat?
Semínka rajčat
Bez semínek se neobejdete. Pro urychlení klíčení a zvýšení odolnosti můžete semínka před výsevem namočit. Semínka rajčete se namáčejí na 12 hodin až 3 dny do 100 ml vody nebo lépe do bylinkového nálevu. Pro bylinný nálev můžete využít heřmánek nebo přesličku či kozlík lékařský. U starších semínek nebo při vlastním semenaření si můžete udělat pro jistotu test klíčivosti.
Rajčata si udržují dobrou klíčivost a to 4-5 let. A takový tip ode mě: při nákupu vždy zkontrolujte datum expirace, aby nebyly prošlé. Můžete si tak i vybrat novější s delší expirací. Už se mi stalo, že v obchodech dávají dopředu pytlíčky s kratší expirací.
Výsevní substrát
Dále výsevní substrát. Semínka rajčat mají různou velikost dle odrůdy, ale jsou spíše malá. Takže pro výsev doporučuji zvolit spíše jemný kvalitní substrát určený pro výsevy a množení. Do výsevního substrátu můžete přidat mykorhizu a perlit. Některé prodávané substráty tyto přísady již obsahují.
Nádoba na výsev
A dále nádobu na výsev. Rajčata se vysévají buď do výsevních misek, sadbovačů nebo malých květináčků. Důležité je mít nádoby s drenážními otvory a krytem, aby se udržela vlhkost. Pokud sejete více kusů od jedné odrůdy můžete sít plošně. Zpravidla ale máte více odrůd a v tomto případě sejte buď do řádků s tím, že jeden řádek pro jednu odrůdu nebo jedna odrůda do jednoho menšího sadbovače. A nezapomeňte že nemusíte vysít celý pytlík a to hlavně, pokud těch odrůd máte více. Semena si raději schovejte.
Další nástroje
A potom ještě:
- Rozprašovač na vodu
- Lopatku
- Konvičku
- Popisovač
- Fixu
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
1

Připravenou výsevní misku naplňte výsevním substrátem asi 2-3 cm pod okraj misky.
2

Substrát lehce udusejte rukou a srovnejte povrch.
3

Výsevní substrát dostatečně zalijte konvičkou nebo rozprašovačem, až bude plně saturovaný (dokud se voda vsakuje).
4

Vytvořte řádek hluboký přibližně 0,5 cm. Další řádky vytvořte s odstupem 3 cm.
5

Semínka vysejte do připravených řádků v hustotě přibližně 1 semínko na 2-3 cm.
6

Na popisovač si napište dnešní datum, název rostliny a odrůdy. Popisovač umístěte k výsevu.
7

Zasetá semínka zasypte vrstvou substrátu o tloušťce přibližně 0,5 cm a lehce udusejte.
8

Pomocí rozprašovače postříkejte povrch vodou tak, aby byl vlhký.
9

Misku zakryjte pomocí krytu s větracími otvory.
Podívejte se na video!
Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena od 49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:

Vše o pěstování rajčat na jednom místě
Rajčata pěstuji už roky a vím, že cesta k bohaté úrodě není vždy jednoduchá. Proto jsem pro vás sepsala kompletní průvodce, který vám krok za krokem ukáže, jak na to – od výsevu až po sklizeň. Najdete tam i tipy na přírodní ochranu a hnojení a to včetně kalendáře rostliny zvlášť pro skleník a venkovní záhon. Ať už je pěstujete ve skleníku, na balkoně nebo na záhoně, v e-booku najdete vše, co potřebujete.
👉 Pro e-book klikněte na Jak pěstovat rajčata – kompletní průvodce a dopřejte si krásná, šťavnatá rajčata z vlastní zahrady! 🍅🌱
Podmínky pro růst
Máme vyseto a teď je důležité zajistit optimální podmínky pro růst. Ty se liší pro klíčení semen a následný růst semenáčků.
Podmínky pro klíčení semínek
Semínka pro vyklíčení nepotřebují přímé světlo, ale především vláhu a teplo.
Teplota
Ideální teplota pro klíčení je mezi 20-25 °C. V závislosti na teplotě semena klíčí přibližně 5-10 dnů. Minimální teplota pro klíčení je 10 °C. Čím nižší teplota, tím pomaleji klíčí. Při minimální teplotě se to může protáhnout i na měsíc.
Vlhkost
Substrát udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený. Semena nesmí vyschnout, proto je vhodné je pravidelně zvlhčovat pomocí rozprašovače. Nepoužívejte konvičku, semínka byste vyplavili.
Podmínky pro růst semenáčků
Jakmile semínka vyklíčí tak je již nezbytné zajistit dostatek světla.
Světlo
Výsev umístěte na světlé místo, nejlépe na okenní parapet orientovaný na jih nebo pod umělé osvětlení. Poklop nebo přikrytí již oddělejte. Nedostatek světla vede k vytahování a oslabení sazenic.
Teplota
Pro růst semenáčků je vhodná teplota okolo 20 °C, minimálně 15 °C.
Zálivka
Zalévejte mírně, aby substrát nebyl suchý, ale zároveň ne přemokřený. Dejte si pozor, ať semenáčky nepřelijete.
Co dál?
A máme vyseto! Teď už jen sledovat, jak to krásně roste. A jakmile budou mít rostlinky vyvinuté děložní a první pár pravých lístků, tak můžete začít pikýrovat.
🌱🍅 Výsev rajčat ze semínek pro venkovní záhon

Pojďme si ukázat, jak správně vysévat ze semínek u nás asi nejoblíbenější plodinu a to rajčata. Zaměříme se na správný termín výsevu hodný právě pro vaše konkrétní pěstební možnosti, abyste měli opravdu bohatou úrodu krásných červených rajčat. A pokusíme se nějak zorientovat v té obrovské nabídce odrůd.
Podle čeho vybrat odrůdy?
Sama jsem pěstovala už snad i stovku různých odrůd a pokusím se vám poradit, jak si vybrat ty správná pro vás. Vybírat můžete sice dle barvy a velikosti plodu, já ale doporučuji se zaměřit také na ostatní důležité vlastnosti.
Typy rajčat
Rajčata se dělí na tyčková a keříčková.
- Tyčková neboli indeterminantní rajčata nasazují stále nová patra a proto se obvykle pěstují na oporách. Sklízejí se postupně, po celou sezónu. Většinou plodí až do zámrazu, nebo dokud je nezničí nějaká choroba.
- Keříčková neboli determinantní rajčata rostou do tvaru keříku a obvykle se pěstují na polích bez opory, kde polehávají na zemi. Jakmile keříčkové rajče zaplodí, většinou celá rostlina odumře. Keříčkové odrůdy jsou šlechtěná zejména pro průmyslové zemědělství.
Prostředí
Prostřední pro předpěstování
Rajčata se předpěstovávají ve vytápěných prostorách. Vysévají se 6-10 týdnů před datem výsadby.
Prostřední pro pěstování (finálním stanoviště)
V oblibě je pěstování rajčat ve sklenících a fóliovnících, ale rajčata úspěšně vypěstujete i na venkovním záhoně, vyvýšeném záhoně, v nádobách na terase nebo balkónu.
- Do skleníku se hodí hlavně tyčková rajčata, která můžete vyvázat do výšky takže nezaberou tolik místa. Najdete také odrůdy speciálně pro skleníky a fóliovníky.
- Na venkovním záhoně se daří tyčkovým i keříčkovým rajčatům. Keříčkové odrůdy obvykle potřebují více místa aby s nich byla stejná úroda jako z tyčkových.
- Do nádob se nejlépe hodí keříčková nebo cherry rajčata, která nepotřebují tolik místa a obejdou se bez opor. Nádoby můžete umístit kamkoliv na balkon nebo terasu, všude kde svítí slunce. Fantazii se meze nekladou a proto není problém pěstovat tyčková rajčata v nádobě například na pergole, jako jsem to loni zkoušela i já. A výsledky byly moc dobré.
Ranost odrůdy/vegetační doba
Rajčata se sklízí především dle ranosti odrůdy a vegetační doby, která se pohybuje v rozmezí 65-130 dní od výsevu. Nejranější odrůdy můžete začít sklízet ve skleníku již od půlky května, jinak až od půlky června. Polorané začínají dozrávat od července a sklizeň tyčkových rajčat se může natáhnout dle počasí a stavu rostlin klidně až do října. Dle výběru odrůd můžete tedy mít sklizeň rozprostřenou na velmi dlouhou dobu.
Odolnost proti plísni
Zvlášť bych zdůraznila odolnost proti plísni. Plíseň dokáže zničit celou úrodu rajčat a je velkým strašákem. Dnes si můžete vybírat i z odrůd, které jsou proti plísni více či méně odolné. Zkuste tedy zařadit alespoň jednu odolnější odrůdu pro případ, že bude sezóna vlhčí a plísně bude hodně. Naopak můžete omezit odrůdy, které jsou do suššího podnebí, jako například San Marzano, které plísni podlehnou nejrychleji. Jako prevence funguje i samotná diverzita v odrůdách, tedy že pěstujete více různých odrůd.
Způsob konzumace/použití
Odrůdy rajčat se velmi liší dle toho, k čemu jsou určené. Cherry a koktejlová rajčata zvolíte do salátů, těstovin, na zobání zatímco masité odrůdy se hodí více na omáčky nebo kečupy.
Další vlastnosti
Dále můžete vybírat dle barvy a zkusit třeba rajče černé, bílé, různě vícebarevné, žíhané a potom i dle tvaru a velikosti plodu.
Výběr semínek
Při výběru semínek je nejlepší sáhnout po kvalitních osivech od ověřených českých dodavatelů. U těchto semen lze předpokládat, že se jedná o semena vhodná pro naše podmínky. Osobně doporučuji na semenech nešetřit a spíše se zaměřit na plánování a správnou techniku výsevu, což jsou věci, které vám reálně ušetří peníze. Na to se podíváme hned za chvíli.
Cena jednoho sáčku, se pohybuje v rozmezí od 20 do 130 Kč. Obsah semen v sáčku se liší. U běžnějších odrůd bývá počet vyšší, udává se spíše v gramech, u BIO semínek a netypických odrůd může být množství semen menší. Obecně je to těch 10-50 kusů.
Termíny výsevu

Pro pěstování na venkovním záhoně můžete s výsevem začít již 15.3.
Podle pranostik se seje na Josefa, tedy 19.3.
Já vždy doporučuji radši s výsevem počkat a to zejména v případě výsadby na venkovní záhon, ale do jisté míry i v případě skleníku. Jarní termíny výsadeb jsou velmi riskantní a to zejména kvůli kolísající venkovní teplotě. Pro venkovní výsadbu rajčat se považuje za bezpečný termín 15.5., tedy po tzv "zmrzlých".
Jistě sami víte, že teploty v květnu mohou atakovat 30 °C a stejně tak může sněžit a v noci mrznout, což pro teplomilnou rostlinu znamená obrovský stres a hrozící zastavení růstu. Na druhou stranu pokud se rozhodnete nechat sazenice déle ve vnitřních prostorách, kde je tepleji a svítí tam přes den slunko, tak budou sazenice ve vytáhlé a slabé s kořenovým balem který se už nevejde do malých květníků.
Pokud tedy ty asi 2 týdny vydržíte počkat, snížíte tak riziko, že si celou úrodu zničíte už na začátku.
Já mám proto odzkoušené a pěstování na venkovním záhoně doporučuji vysévat až poslední týden v březnu, klidně i začátkem dubna.
Co budete potřebovat?
Semínka rajčat
Bez semínek se neobejdete. Pro urychlení klíčení a zvýšení odolnosti můžete semínka před výsevem namočit. Semínka rajčete se namáčejí na 12 hodin až 3 dny do 100 ml vody nebo lépe do bylinkového nálevu. Pro bylinný nálev můžete využít heřmánek nebo přesličku či kozlík lékařský. U starších semínek nebo při vlastním semenaření si můžete udělat pro jistotu test klíčivosti.
Rajčata si udržují dobrou klíčivost a to 4-5 let. A takový tip ode mě: při nákupu vždy zkontrolujte datum expirace, aby nebyly prošlé. Můžete si tak i vybrat novější s delší expirací. Už se mi stalo, že v obchodech dávají dopředu pytlíčky s kratší expirací.
Výsevní substrát
Dále výsevní substrát. Semínka rajčat mají různou velikost dle odrůdy, ale jsou spíše malá. Takže pro výsev doporučuji zvolit spíše jemný kvalitní substrát určený pro výsevy a množení. Do výsevního substrátu můžete přidat mykorhizu a perlit. Některé prodávané substráty tyto přísady již obsahují.
Nádoba na výsev
A dále nádobu na výsev. Rajčata se vysévají buď do výsevních misek, sadbovačů nebo malých květináčků. Důležité je mít nádoby s drenážními otvory a krytem, aby se udržela vlhkost. Pokud sejete více kusů od jedné odrůdy můžete sít plošně. Zpravidla ale máte více odrůd a v tomto případě sejte buď do řádků s tím, že jeden řádek pro jednu odrůdu nebo jedna odrůda do jednoho menšího sadbovače. A nezapomeňte že nemusíte vysít celý pytlík a to hlavně, pokud těch odrůd máte více. Semena si raději schovejte.
Další nástroje
A potom ještě:
- Rozprašovač na vodu
- Lopatku
- Konvičku
- Popisovač
- Fixu

Vše o pěstování rajčat na jednom místě
Rajčata pěstuji už roky a vím, že cesta k bohaté úrodě není vždy jednoduchá. Proto jsem pro vás sepsala kompletní průvodce, který vám krok za krokem ukáže, jak na to – od výsevu až po sklizeň. Najdete tam i tipy na přírodní ochranu a hnojení a to včetně kalendáře rostliny zvlášť pro skleník a venkovní záhon. Ať už je pěstujete ve skleníku, na balkoně nebo na záhoně, v e-booku najdete vše, co potřebujete.
👉 Pro e-book klikněte na Jak pěstovat rajčata – kompletní průvodce a dopřejte si krásná, šťavnatá rajčata z vlastní zahrady! 🍅🌱
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Podmínky pro růst
Máme vyseto a teď je důležité zajistit optimální podmínky pro růst. Ty se liší pro klíčení semen a následný růst semenáčků.
Podmínky pro klíčení semínek
Semínka pro vyklíčení nepotřebují přímé světlo, ale především vláhu a teplo.
Teplota
Ideální teplota pro klíčení je mezi 20-25 °C. V závislosti na teplotě semena klíčí přibližně 5-10 dnů. Minimální teplota pro klíčení je 10 °C. Čím nižší teplota, tím pomaleji klíčí. Při minimální teplotě se to může protáhnout i na měsíc.
Vlhkost
Substrát udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený. Semena nesmí vyschnout, proto je vhodné je pravidelně zvlhčovat pomocí rozprašovače. Nepoužívejte konvičku, semínka byste vyplavili.
Podmínky pro růst semenáčků
Jakmile semínka vyklíčí tak je již nezbytné zajistit dostatek světla.
Světlo
Výsev umístěte na světlé místo, nejlépe na okenní parapet orientovaný na jih nebo pod umělé osvětlení. Poklop nebo přikrytí již oddělejte. Nedostatek světla vede k vytahování a oslabení sazenic.
Teplota
Pro růst semenáčků je vhodná teplota okolo 20 °C, minimálně 15 °C.
Zálivka
Zalévejte mírně, aby substrát nebyl suchý, ale zároveň ne přemokřený. Dejte si pozor, ať semenáčky nepřelijete.
Co dál?
A máme vyseto! Teď už jen sledovat, jak to krásně roste. A jakmile budou mít rostlinky vyvinuté děložní a první pár pravých lístků, tak můžete začít pikýrovat.
🌱🍅 Výsev rajčat ze semínek pro venkovní záhon

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.

Vše o pěstování rajčat na jednom místě
Rajčata pěstuji už roky a vím, že cesta k bohaté úrodě není vždy jednoduchá. Proto jsem pro vás sepsala kompletní průvodce, který vám krok za krokem ukáže, jak na to – od výsevu až po sklizeň. Najdete tam i tipy na přírodní ochranu a hnojení a to včetně kalendáře rostliny zvlášť pro skleník a venkovní záhon. Ať už je pěstujete ve skleníku, na balkoně nebo na záhoně, v e-booku najdete vše, co potřebujete.
👉 Pro e-book klikněte na Jak pěstovat rajčata – kompletní průvodce a dopřejte si krásná, šťavnatá rajčata z vlastní zahrady! 🍅🌱
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Podmínky pro růst
Máme vyseto a teď je důležité zajistit optimální podmínky pro růst. Ty se liší pro klíčení semen a následný růst semenáčků.
Podmínky pro klíčení semínek
Semínka pro vyklíčení nepotřebují přímé světlo, ale především vláhu a teplo.
Teplota
Ideální teplota pro klíčení je mezi 20-25 °C. V závislosti na teplotě semena klíčí přibližně 5-10 dnů. Minimální teplota pro klíčení je 10 °C. Čím nižší teplota, tím pomaleji klíčí. Při minimální teplotě se to může protáhnout i na měsíc.
Vlhkost
Substrát udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený. Semena nesmí vyschnout, proto je vhodné je pravidelně zvlhčovat pomocí rozprašovače. Nepoužívejte konvičku, semínka byste vyplavili.
Podmínky pro růst semenáčků
Jakmile semínka vyklíčí tak je již nezbytné zajistit dostatek světla.
Světlo
Výsev umístěte na světlé místo, nejlépe na okenní parapet orientovaný na jih nebo pod umělé osvětlení. Poklop nebo přikrytí již oddělejte. Nedostatek světla vede k vytahování a oslabení sazenic.
Teplota
Pro růst semenáčků je vhodná teplota okolo 20 °C, minimálně 15 °C.
Zálivka
Zalévejte mírně, aby substrát nebyl suchý, ale zároveň ne přemokřený. Dejte si pozor, ať semenáčky nepřelijete.
Co dál?
A máme vyseto! Teď už jen sledovat, jak to krásně roste. A jakmile budou mít rostlinky vyvinuté děložní a první pár pravých lístků, tak můžete začít pikýrovat.
Související

Výsadba jiřin do záhonu

Protrhání (jednocení) ředkviček

Opora pro hrášek

Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

🌿🍓 Výsadba jahodníků na jaře

🥦🌱 Výsev brokolice pro podzimní pěstování na záhonu
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍