4.3.2 Zahrada v únoru

Jak dlouho to zabere
Kdy je vhodná doba
Dneska se spolu podíváme na to, co dělat na zahradě v únoru. Pokud už teď věnujete vaší zahradě čas, získáte náskok a jarní práce budete mít mnohem jednodušší. Já sama podle sebe vím, jak jsem dříve na startu sezóny bojovala s časem. Tím, že jsem spoustu věcí začala dělat průběžně už teď v únoru, tak na jaře až to všechno vypukne prostě mnohem lépe vše stíhám. V tomto videu vám ukážu, do čeho se už teď můžete pustit, aby vaše zahrada byla na novou sezónu připravená co nejlépe.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
Podívejte se na video!
Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena od 49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:
Únor je sice zimní měsíc, ale pro zahrádkáře už práce začíná! Pokud teď věnujete čas péči o ovocné stromy a keře, ochraně rostlin před mrazem a plánování výsevů, jarní práce budete mít mnohem jednodušší a vaše úroda bude bohatší. Pojďme se spolu podívat na to, co všechno můžete už teď zvládnout, aby vaše zahrada byla připravená na novou sezónu.
Řez jádrovin
Nyní je ideální čas pro zimní nebo předjarní řez jádrovin, tedy jabloní, hrušní, ale také kdouloní a mišpulí. Řez pomáhá tvarovat korunu stromu a umožňuje dostatečný přístup světla do koruny. Cílem je odstranit odumřelé nebo nevhodně rostoucí větve a vyrovnat poměr růstu k plození.
Zimní řez jádrovin se provádí od ledna až do nástupu rašení. Provádějte ho za suchého počasí, kdy teploty neklesají pod -5 °C. Používejte ostré nástroje, aby řezné rány byly čisté a dobře se hojily. Po řezu je dobré ošetřit větší rány stromovým balzámem, aby se zamezilo infekcím a urychlilo hojení.
Ochrana stromů před mrazem 🌳❄️
Dále se zaměřte také na ochranu stromů proti mrazu a sněhu. Pokud hodně sněží, je dobré sklepat z větví hlavně těžký mokrý sníh, aby se stromy nerozlomily pod jeho tíhou.
Teplotní výkyvy v únoru mohou způsobit praskání kůry stromů. Pokud jste to ještě neudělali, nebo pokud hodně pršelo, tak i v únoru můžete natřít kmeny vápenným nátěrem. Pomáhá chránit kůru před praskáním při velkých teplotních rozdílech mezi dnem a nocí. Při aplikaci zvolte den kdy nemrzne a kmeny natřete do výšky asi jednoho metru.
🦠 Zimní ochrana proti škůdcům
V zimním období přežívají na ovocných stromech a keřích různí škůdci ve formě vajíček, larev nebo kukel a to v kůře nebo na větvích. Právě teď je ideální čas se na ně zaměřit a snížit jejich výskyt. To vám v létě ušetří práci a i množství postřiků. Máme v zásadě 3 způsoby ochrany.
🧴 Postřiky proti přezimujícím škůdcům
Zimní postřiky se provádějí v době vegetačního klidu, obvykle v únoru až březnu, kdy nejsou teploty pod -5 °C. Používají se přípravky na bázi olejů nebo síry, které likvidují vajíčka mšic, svilušek a puklic.
- Olejnaté přípravky (např. Rock Effect nebo Natura přezimující škůdci) obalí vajíčka škůdců neprodyšnou vrstvou a zabrání jejich vylíhnutí.
- Sírové přípravky (např. Sulka) působí proti přezimujícím sviluškám a také potlačují houbové choroby, jako je například kadeřavost broskvoní.
Draví roztoči
Draví roztoči se používají v sadech, vinicích i zahradách a dají se aplikovat na stromy i keře. Hledejte například Typhlodromus pyri, který napadá svilušky, vlnovníky a hálčivce, larvy třásněnek, ale také i roztočíka jahodového či malinového. Aplikace je velmi snadná. Provádí se ručně, připevněním plstěného pásu na větev či kmínek.
Pásy a lapače
Poslední metodou, jak zabránit rozšíření škůdců, je ochrana kmene pomocí oboustranných lepových pásů a lapačů. Pásy se nalepí kolem kmene stromu a vrchní lepivá vrstva zamezí přezimujícím škůdcům v přesunu z kmene do koruny stromů. Můžete také použít lep a připravit tak různé lapače hmyzu.
Řez drobného ovoce
V únoru pokud nemrzne, je také vhodná doba na prořezání rybízů a to hlavně bílého a červeného, angreštů nebo maliníků. Já se teď chystám na prořez našich remontantních maliníků a o tom vám natočíme video.
Rybízy a angrešty řežte ještě před jádrovinami, protože jsou jedny z prvních, které začínají rašit. Řez slouží k zmlazení rostlin a pomáhá je tak udržovat v dobré kondici, podporuje násadu nových výhonů a zvyšuje kvalitu a množství plodů.
🌿 Příprava půdy a hnojení
Pokud jste to neudělali na podzim, tak jakmile půda není úplně zamrzlá, je skvělý čas na přípravu záhonů pro jarní výsadbu. Pokud začnete s předstihem, při startu sezóny to určitě oceníte.

Vyčištění záhonů
Prvním základním krokem jarní přípravy půdy je vyčištění záhonů. Ze záhonů je potřeba odstranit všechny zbytky rostlin z loňské sezóny a plevele. Odstranění plevelu je zásadní. Pokud jej necháte, bude vám během sezóny přerůstat záhony.
🔄 Provzdušnění a zkypření půdy
Pokud ryjete, nebo zakládáte nový záhon a nevíte co v půdě je, můžete ji zrýt nebo provzdušnit rycími vidlemi nebo kultivátorem.
Zlepšení struktury půdy
Podle typu půdy je možné přidat materiály, které vylepší její vlastnosti:
- Hlinitá a těžká půda – přidání kompostu, písku nebo lehčího substrátu pro zlepšení propustnosti.
- Písčitá půda – přidání kompostu, kvalitní zahradní zeminy nebo jílovité složky pro lepší zadržování vody.
- Kyselá půda – pro zeleninu a ovocné stromy je ideální pH kolem 6–7. Pokud je půda příliš kyselá, je možné ji vápnit dolomitickým vápencem (ale pozor, vápnění se nesmí kombinovat s hnojením hnojem nebo dusíkatými hnojivy).
Půdu ale doporučuji zbytečně neobracet a nerýt, abyste nenarušili přirozené půdní vrstvy a nezničili užitečné mikroorganismy. Já půdu kypřím většinou jenom lehce na povrchu a pak už navážím kompost.
🥦 Přidání organické hmoty
Já v únoru už obvykle po záhonech rozvážím kompost. Kompost je můj oblíbený způsob, jak půdu vyživit nejen na nadcházející sezónu ale dlouhodobě. Tím podpoříte žížaly a užitečné mikroorganismy. A to je přesně to, co v půdě potřebujeme.
Jinak můžete použít hnůj, ale pozor, musí být důkladně vyzrálý, aby nespálil rostliny. A pozor na přehnojení – méně je někdy více.
A co určitě doporučuji pokud topíte v krbu tak přidat dřevěný popel, který jsem dávala při přípravě záhonů pro česnek a cibuli již prosinci. Ale můžete jej přidat i teď.
💡 Na co si dát pozor?
❌ Čerstvý hnůj – na jaře už není vhodné jej aplikovat, protože by mohl spálit mladé rostliny. Pokud ho chcete využít, nechte ho rozložit v kompostu. Více o možnostech podzimního hnojení a používání čerstvého hnoje na zahradě se můžete podívat v samostatném článku.
Příprava skleníku
Pokud jste ještě skleník na novou sezónu nepřipravili, únor je ideální čas to napravit. Nejprve důkladně vyčistěte sklo či fólii, aby rostliny měly dostatek světla. Odstraňte zbytky starých rostlin, mech a řasy a zkontrolujte konstrukci, zda není poškozená. Půdu v záhonech prokypřete a pohnojte.
Výsevy zeleniny
A teď konečně k těm výsevům.
Co vysévat na venkovní záhon?
Na venkovní záhon, pokud není zamrzlá půda, tak se již teď vysévá:
- Špenát: Ten je mrazuvzdorný a jeho raný výsev zajistí brzkou sklizeň a že vám nevykvete.
- Rukola a polníček: Oba tyto listové saláty mají rády chlad. Proto je potřeba je vysít na jaře co nejdříve a nebo pak to nechat až na podzim.
- Mrkev: Vyplatí se vysévat je už teď. Mají totiž dlouhou klíčivost. Navíc brzký výsev pomáhá využít jarní vláhu, která je důležitá pro vyklíčení. Já jsem například teď vysévala ranou mrkev a to odrůdu Marion.
- Petržel: Vysévat můžete jak kořenovou tak listovou petržel. Můj tip je vyset hladkou listovou odrůdu Natálka.
- Černý kořen: Má dlouhou vegetační dobu, proto se vysévá brzy, nejlépe od února do března.
Co vysévat ve skleníku?
Ve skleníku se již teď vysévá několik druhů zeleniny, která dobře snáší chladnější podmínky:
- Špenát
- Polníček
- Rukola
- Listové a hlávkové saláty
- Ředkvičky
- Mrkev
- Petržel
- Jarní naťová cibulka
Důležité je sledovat teplotu a správné termíny výsevů, zejména v nevytápěném skleníku.
Ochrana výsevů proti chladu ❄️
Pro ochranu výsevů před chladem, prodloužení sezóny a urychlení sklizně můžete ve skleníku i na venkovních záhonech použít bílou netkanou textilii nebo bublinkovou fólii. Na venkovních záhonech doporučuji zbudovat systém tzv. hupů nebo-li oblouků, tunelů, na které lze různě v sezóně instalovat buď fóliovníkové plachty, netkanou textílii, sítě proti hmyzu. Více o budování tunelů a jejich využití najdete tady.

Co předpěstovat ve vnitřních prostorách?
V únoru startuje hlavní období pro předpěstování především teplomilné zeleniny s dlouhou vegetační dobou a košťálovin.
Ve vnitřních vytápěných prostorách se v únoru vysévá:
Díky únorovému výsevu získáme silné a odolné sazenice, které nám zajistí časnější a bohatší úrodu. Stačí jen zajistit dostatek světla, stabilní teplotu a správnou zálivku.
A je to! Jak vidíte, únor opravdu není na zahradě klidným obdobím. Tak si oblečte rukavice, vezměte pily, vidle a pusťte se do toho!
4.3.2 Zahrada v únoru

Dneska se spolu podíváme na to, co dělat na zahradě v únoru. Pokud už teď věnujete vaší zahradě čas, získáte náskok a jarní práce budete mít mnohem jednodušší. Já sama podle sebe vím, jak jsem dříve na startu sezóny bojovala s časem. Tím, že jsem spoustu věcí začala dělat průběžně už teď v únoru, tak na jaře až to všechno vypukne prostě mnohem lépe vše stíhám. V tomto videu vám ukážu, do čeho se už teď můžete pustit, aby vaše zahrada byla na novou sezónu připravená co nejlépe.
Únor je sice zimní měsíc, ale pro zahrádkáře už práce začíná! Pokud teď věnujete čas péči o ovocné stromy a keře, ochraně rostlin před mrazem a plánování výsevů, jarní práce budete mít mnohem jednodušší a vaše úroda bude bohatší. Pojďme se spolu podívat na to, co všechno můžete už teď zvládnout, aby vaše zahrada byla připravená na novou sezónu.
Řez jádrovin
Nyní je ideální čas pro zimní nebo předjarní řez jádrovin, tedy jabloní, hrušní, ale také kdouloní a mišpulí. Řez pomáhá tvarovat korunu stromu a umožňuje dostatečný přístup světla do koruny. Cílem je odstranit odumřelé nebo nevhodně rostoucí větve a vyrovnat poměr růstu k plození.
Zimní řez jádrovin se provádí od ledna až do nástupu rašení. Provádějte ho za suchého počasí, kdy teploty neklesají pod -5 °C. Používejte ostré nástroje, aby řezné rány byly čisté a dobře se hojily. Po řezu je dobré ošetřit větší rány stromovým balzámem, aby se zamezilo infekcím a urychlilo hojení.
Ochrana stromů před mrazem 🌳❄️
Dále se zaměřte také na ochranu stromů proti mrazu a sněhu. Pokud hodně sněží, je dobré sklepat z větví hlavně těžký mokrý sníh, aby se stromy nerozlomily pod jeho tíhou.
Teplotní výkyvy v únoru mohou způsobit praskání kůry stromů. Pokud jste to ještě neudělali, nebo pokud hodně pršelo, tak i v únoru můžete natřít kmeny vápenným nátěrem. Pomáhá chránit kůru před praskáním při velkých teplotních rozdílech mezi dnem a nocí. Při aplikaci zvolte den kdy nemrzne a kmeny natřete do výšky asi jednoho metru.
🦠 Zimní ochrana proti škůdcům
V zimním období přežívají na ovocných stromech a keřích různí škůdci ve formě vajíček, larev nebo kukel a to v kůře nebo na větvích. Právě teď je ideální čas se na ně zaměřit a snížit jejich výskyt. To vám v létě ušetří práci a i množství postřiků. Máme v zásadě 3 způsoby ochrany.
🧴 Postřiky proti přezimujícím škůdcům
Zimní postřiky se provádějí v době vegetačního klidu, obvykle v únoru až březnu, kdy nejsou teploty pod -5 °C. Používají se přípravky na bázi olejů nebo síry, které likvidují vajíčka mšic, svilušek a puklic.
- Olejnaté přípravky (např. Rock Effect nebo Natura přezimující škůdci) obalí vajíčka škůdců neprodyšnou vrstvou a zabrání jejich vylíhnutí.
- Sírové přípravky (např. Sulka) působí proti přezimujícím sviluškám a také potlačují houbové choroby, jako je například kadeřavost broskvoní.
Draví roztoči
Draví roztoči se používají v sadech, vinicích i zahradách a dají se aplikovat na stromy i keře. Hledejte například Typhlodromus pyri, který napadá svilušky, vlnovníky a hálčivce, larvy třásněnek, ale také i roztočíka jahodového či malinového. Aplikace je velmi snadná. Provádí se ručně, připevněním plstěného pásu na větev či kmínek.
Pásy a lapače
Poslední metodou, jak zabránit rozšíření škůdců, je ochrana kmene pomocí oboustranných lepových pásů a lapačů. Pásy se nalepí kolem kmene stromu a vrchní lepivá vrstva zamezí přezimujícím škůdcům v přesunu z kmene do koruny stromů. Můžete také použít lep a připravit tak různé lapače hmyzu.
Řez drobného ovoce
V únoru pokud nemrzne, je také vhodná doba na prořezání rybízů a to hlavně bílého a červeného, angreštů nebo maliníků. Já se teď chystám na prořez našich remontantních maliníků a o tom vám natočíme video.
Rybízy a angrešty řežte ještě před jádrovinami, protože jsou jedny z prvních, které začínají rašit. Řez slouží k zmlazení rostlin a pomáhá je tak udržovat v dobré kondici, podporuje násadu nových výhonů a zvyšuje kvalitu a množství plodů.
🌿 Příprava půdy a hnojení
Pokud jste to neudělali na podzim, tak jakmile půda není úplně zamrzlá, je skvělý čas na přípravu záhonů pro jarní výsadbu. Pokud začnete s předstihem, při startu sezóny to určitě oceníte.

Vyčištění záhonů
Prvním základním krokem jarní přípravy půdy je vyčištění záhonů. Ze záhonů je potřeba odstranit všechny zbytky rostlin z loňské sezóny a plevele. Odstranění plevelu je zásadní. Pokud jej necháte, bude vám během sezóny přerůstat záhony.
🔄 Provzdušnění a zkypření půdy
Pokud ryjete, nebo zakládáte nový záhon a nevíte co v půdě je, můžete ji zrýt nebo provzdušnit rycími vidlemi nebo kultivátorem.
Zlepšení struktury půdy
Podle typu půdy je možné přidat materiály, které vylepší její vlastnosti:
- Hlinitá a těžká půda – přidání kompostu, písku nebo lehčího substrátu pro zlepšení propustnosti.
- Písčitá půda – přidání kompostu, kvalitní zahradní zeminy nebo jílovité složky pro lepší zadržování vody.
- Kyselá půda – pro zeleninu a ovocné stromy je ideální pH kolem 6–7. Pokud je půda příliš kyselá, je možné ji vápnit dolomitickým vápencem (ale pozor, vápnění se nesmí kombinovat s hnojením hnojem nebo dusíkatými hnojivy).
Půdu ale doporučuji zbytečně neobracet a nerýt, abyste nenarušili přirozené půdní vrstvy a nezničili užitečné mikroorganismy. Já půdu kypřím většinou jenom lehce na povrchu a pak už navážím kompost.
🥦 Přidání organické hmoty
Já v únoru už obvykle po záhonech rozvážím kompost. Kompost je můj oblíbený způsob, jak půdu vyživit nejen na nadcházející sezónu ale dlouhodobě. Tím podpoříte žížaly a užitečné mikroorganismy. A to je přesně to, co v půdě potřebujeme.
Jinak můžete použít hnůj, ale pozor, musí být důkladně vyzrálý, aby nespálil rostliny. A pozor na přehnojení – méně je někdy více.
A co určitě doporučuji pokud topíte v krbu tak přidat dřevěný popel, který jsem dávala při přípravě záhonů pro česnek a cibuli již prosinci. Ale můžete jej přidat i teď.
💡 Na co si dát pozor?
❌ Čerstvý hnůj – na jaře už není vhodné jej aplikovat, protože by mohl spálit mladé rostliny. Pokud ho chcete využít, nechte ho rozložit v kompostu. Více o možnostech podzimního hnojení a používání čerstvého hnoje na zahradě se můžete podívat v samostatném článku.
Příprava skleníku
Pokud jste ještě skleník na novou sezónu nepřipravili, únor je ideální čas to napravit. Nejprve důkladně vyčistěte sklo či fólii, aby rostliny měly dostatek světla. Odstraňte zbytky starých rostlin, mech a řasy a zkontrolujte konstrukci, zda není poškozená. Půdu v záhonech prokypřete a pohnojte.
Výsevy zeleniny
A teď konečně k těm výsevům.
Co vysévat na venkovní záhon?
Na venkovní záhon, pokud není zamrzlá půda, tak se již teď vysévá:
- Špenát: Ten je mrazuvzdorný a jeho raný výsev zajistí brzkou sklizeň a že vám nevykvete.
- Rukola a polníček: Oba tyto listové saláty mají rády chlad. Proto je potřeba je vysít na jaře co nejdříve a nebo pak to nechat až na podzim.
- Mrkev: Vyplatí se vysévat je už teď. Mají totiž dlouhou klíčivost. Navíc brzký výsev pomáhá využít jarní vláhu, která je důležitá pro vyklíčení. Já jsem například teď vysévala ranou mrkev a to odrůdu Marion.
- Petržel: Vysévat můžete jak kořenovou tak listovou petržel. Můj tip je vyset hladkou listovou odrůdu Natálka.
- Černý kořen: Má dlouhou vegetační dobu, proto se vysévá brzy, nejlépe od února do března.
Co vysévat ve skleníku?
Ve skleníku se již teď vysévá několik druhů zeleniny, která dobře snáší chladnější podmínky:
- Špenát
- Polníček
- Rukola
- Listové a hlávkové saláty
- Ředkvičky
- Mrkev
- Petržel
- Jarní naťová cibulka
Důležité je sledovat teplotu a správné termíny výsevů, zejména v nevytápěném skleníku.
Ochrana výsevů proti chladu ❄️
Pro ochranu výsevů před chladem, prodloužení sezóny a urychlení sklizně můžete ve skleníku i na venkovních záhonech použít bílou netkanou textilii nebo bublinkovou fólii. Na venkovních záhonech doporučuji zbudovat systém tzv. hupů nebo-li oblouků, tunelů, na které lze různě v sezóně instalovat buď fóliovníkové plachty, netkanou textílii, sítě proti hmyzu. Více o budování tunelů a jejich využití najdete tady.

Co předpěstovat ve vnitřních prostorách?
V únoru startuje hlavní období pro předpěstování především teplomilné zeleniny s dlouhou vegetační dobou a košťálovin.
Ve vnitřních vytápěných prostorách se v únoru vysévá:
Díky únorovému výsevu získáme silné a odolné sazenice, které nám zajistí časnější a bohatší úrodu. Stačí jen zajistit dostatek světla, stabilní teplotu a správnou zálivku.
A je to! Jak vidíte, únor opravdu není na zahradě klidným obdobím. Tak si oblečte rukavice, vezměte pily, vidle a pusťte se do toho!
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
4.3.2 Zahrada v únoru

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.
Únor je sice zimní měsíc, ale pro zahrádkáře už práce začíná! Pokud teď věnujete čas péči o ovocné stromy a keře, ochraně rostlin před mrazem a plánování výsevů, jarní práce budete mít mnohem jednodušší a vaše úroda bude bohatší. Pojďme se spolu podívat na to, co všechno můžete už teď zvládnout, aby vaše zahrada byla připravená na novou sezónu.
Řez jádrovin
Nyní je ideální čas pro zimní nebo předjarní řez jádrovin, tedy jabloní, hrušní, ale také kdouloní a mišpulí. Řez pomáhá tvarovat korunu stromu a umožňuje dostatečný přístup světla do koruny. Cílem je odstranit odumřelé nebo nevhodně rostoucí větve a vyrovnat poměr růstu k plození.
Zimní řez jádrovin se provádí od ledna až do nástupu rašení. Provádějte ho za suchého počasí, kdy teploty neklesají pod -5 °C. Používejte ostré nástroje, aby řezné rány byly čisté a dobře se hojily. Po řezu je dobré ošetřit větší rány stromovým balzámem, aby se zamezilo infekcím a urychlilo hojení.
Ochrana stromů před mrazem 🌳❄️
Dále se zaměřte také na ochranu stromů proti mrazu a sněhu. Pokud hodně sněží, je dobré sklepat z větví hlavně těžký mokrý sníh, aby se stromy nerozlomily pod jeho tíhou.
Teplotní výkyvy v únoru mohou způsobit praskání kůry stromů. Pokud jste to ještě neudělali, nebo pokud hodně pršelo, tak i v únoru můžete natřít kmeny vápenným nátěrem. Pomáhá chránit kůru před praskáním při velkých teplotních rozdílech mezi dnem a nocí. Při aplikaci zvolte den kdy nemrzne a kmeny natřete do výšky asi jednoho metru.
🦠 Zimní ochrana proti škůdcům
V zimním období přežívají na ovocných stromech a keřích různí škůdci ve formě vajíček, larev nebo kukel a to v kůře nebo na větvích. Právě teď je ideální čas se na ně zaměřit a snížit jejich výskyt. To vám v létě ušetří práci a i množství postřiků. Máme v zásadě 3 způsoby ochrany.
🧴 Postřiky proti přezimujícím škůdcům
Zimní postřiky se provádějí v době vegetačního klidu, obvykle v únoru až březnu, kdy nejsou teploty pod -5 °C. Používají se přípravky na bázi olejů nebo síry, které likvidují vajíčka mšic, svilušek a puklic.
- Olejnaté přípravky (např. Rock Effect nebo Natura přezimující škůdci) obalí vajíčka škůdců neprodyšnou vrstvou a zabrání jejich vylíhnutí.
- Sírové přípravky (např. Sulka) působí proti přezimujícím sviluškám a také potlačují houbové choroby, jako je například kadeřavost broskvoní.
Draví roztoči
Draví roztoči se používají v sadech, vinicích i zahradách a dají se aplikovat na stromy i keře. Hledejte například Typhlodromus pyri, který napadá svilušky, vlnovníky a hálčivce, larvy třásněnek, ale také i roztočíka jahodového či malinového. Aplikace je velmi snadná. Provádí se ručně, připevněním plstěného pásu na větev či kmínek.
Pásy a lapače
Poslední metodou, jak zabránit rozšíření škůdců, je ochrana kmene pomocí oboustranných lepových pásů a lapačů. Pásy se nalepí kolem kmene stromu a vrchní lepivá vrstva zamezí přezimujícím škůdcům v přesunu z kmene do koruny stromů. Můžete také použít lep a připravit tak různé lapače hmyzu.
Řez drobného ovoce
V únoru pokud nemrzne, je také vhodná doba na prořezání rybízů a to hlavně bílého a červeného, angreštů nebo maliníků. Já se teď chystám na prořez našich remontantních maliníků a o tom vám natočíme video.
Rybízy a angrešty řežte ještě před jádrovinami, protože jsou jedny z prvních, které začínají rašit. Řez slouží k zmlazení rostlin a pomáhá je tak udržovat v dobré kondici, podporuje násadu nových výhonů a zvyšuje kvalitu a množství plodů.
🌿 Příprava půdy a hnojení
Pokud jste to neudělali na podzim, tak jakmile půda není úplně zamrzlá, je skvělý čas na přípravu záhonů pro jarní výsadbu. Pokud začnete s předstihem, při startu sezóny to určitě oceníte.

Vyčištění záhonů
Prvním základním krokem jarní přípravy půdy je vyčištění záhonů. Ze záhonů je potřeba odstranit všechny zbytky rostlin z loňské sezóny a plevele. Odstranění plevelu je zásadní. Pokud jej necháte, bude vám během sezóny přerůstat záhony.
🔄 Provzdušnění a zkypření půdy
Pokud ryjete, nebo zakládáte nový záhon a nevíte co v půdě je, můžete ji zrýt nebo provzdušnit rycími vidlemi nebo kultivátorem.
Zlepšení struktury půdy
Podle typu půdy je možné přidat materiály, které vylepší její vlastnosti:
- Hlinitá a těžká půda – přidání kompostu, písku nebo lehčího substrátu pro zlepšení propustnosti.
- Písčitá půda – přidání kompostu, kvalitní zahradní zeminy nebo jílovité složky pro lepší zadržování vody.
- Kyselá půda – pro zeleninu a ovocné stromy je ideální pH kolem 6–7. Pokud je půda příliš kyselá, je možné ji vápnit dolomitickým vápencem (ale pozor, vápnění se nesmí kombinovat s hnojením hnojem nebo dusíkatými hnojivy).
Půdu ale doporučuji zbytečně neobracet a nerýt, abyste nenarušili přirozené půdní vrstvy a nezničili užitečné mikroorganismy. Já půdu kypřím většinou jenom lehce na povrchu a pak už navážím kompost.
🥦 Přidání organické hmoty
Já v únoru už obvykle po záhonech rozvážím kompost. Kompost je můj oblíbený způsob, jak půdu vyživit nejen na nadcházející sezónu ale dlouhodobě. Tím podpoříte žížaly a užitečné mikroorganismy. A to je přesně to, co v půdě potřebujeme.
Jinak můžete použít hnůj, ale pozor, musí být důkladně vyzrálý, aby nespálil rostliny. A pozor na přehnojení – méně je někdy více.
A co určitě doporučuji pokud topíte v krbu tak přidat dřevěný popel, který jsem dávala při přípravě záhonů pro česnek a cibuli již prosinci. Ale můžete jej přidat i teď.
💡 Na co si dát pozor?
❌ Čerstvý hnůj – na jaře už není vhodné jej aplikovat, protože by mohl spálit mladé rostliny. Pokud ho chcete využít, nechte ho rozložit v kompostu. Více o možnostech podzimního hnojení a používání čerstvého hnoje na zahradě se můžete podívat v samostatném článku.
Příprava skleníku
Pokud jste ještě skleník na novou sezónu nepřipravili, únor je ideální čas to napravit. Nejprve důkladně vyčistěte sklo či fólii, aby rostliny měly dostatek světla. Odstraňte zbytky starých rostlin, mech a řasy a zkontrolujte konstrukci, zda není poškozená. Půdu v záhonech prokypřete a pohnojte.
Výsevy zeleniny
A teď konečně k těm výsevům.
Co vysévat na venkovní záhon?
Na venkovní záhon, pokud není zamrzlá půda, tak se již teď vysévá:
- Špenát: Ten je mrazuvzdorný a jeho raný výsev zajistí brzkou sklizeň a že vám nevykvete.
- Rukola a polníček: Oba tyto listové saláty mají rády chlad. Proto je potřeba je vysít na jaře co nejdříve a nebo pak to nechat až na podzim.
- Mrkev: Vyplatí se vysévat je už teď. Mají totiž dlouhou klíčivost. Navíc brzký výsev pomáhá využít jarní vláhu, která je důležitá pro vyklíčení. Já jsem například teď vysévala ranou mrkev a to odrůdu Marion.
- Petržel: Vysévat můžete jak kořenovou tak listovou petržel. Můj tip je vyset hladkou listovou odrůdu Natálka.
- Černý kořen: Má dlouhou vegetační dobu, proto se vysévá brzy, nejlépe od února do března.
Co vysévat ve skleníku?
Ve skleníku se již teď vysévá několik druhů zeleniny, která dobře snáší chladnější podmínky:
- Špenát
- Polníček
- Rukola
- Listové a hlávkové saláty
- Ředkvičky
- Mrkev
- Petržel
- Jarní naťová cibulka
Důležité je sledovat teplotu a správné termíny výsevů, zejména v nevytápěném skleníku.
Ochrana výsevů proti chladu ❄️
Pro ochranu výsevů před chladem, prodloužení sezóny a urychlení sklizně můžete ve skleníku i na venkovních záhonech použít bílou netkanou textilii nebo bublinkovou fólii. Na venkovních záhonech doporučuji zbudovat systém tzv. hupů nebo-li oblouků, tunelů, na které lze různě v sezóně instalovat buď fóliovníkové plachty, netkanou textílii, sítě proti hmyzu. Více o budování tunelů a jejich využití najdete tady.

Co předpěstovat ve vnitřních prostorách?
V únoru startuje hlavní období pro předpěstování především teplomilné zeleniny s dlouhou vegetační dobou a košťálovin.
Ve vnitřních vytápěných prostorách se v únoru vysévá:
Díky únorovému výsevu získáme silné a odolné sazenice, které nám zajistí časnější a bohatší úrodu. Stačí jen zajistit dostatek světla, stabilní teplotu a správnou zálivku.
A je to! Jak vidíte, únor opravdu není na zahradě klidným obdobím. Tak si oblečte rukavice, vezměte pily, vidle a pusťte se do toho!
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Související

🥦🏡 Výsev brokolice pro pěstování ve skleníku, fóliovníku nebo jiném krytu

Pikýrování raného zelí

✂️ Přepichování (pikýrování) salátů pro výsadbu na záhon a sklizeň na jaře

🌱🥬 Výsev salátů pro předpěstování sazenic s výsadbou na venkovní záhon a sklizeň na jaře

✂️🏡 Pikýrování (přepichování) hlávkové kapusty pro výsadbu do skleníku nebo kryt na jaře
🌱🍆 Výsev lilku pro předpěstování sazenic
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍