Téma

Padlí - jak ho poznat, co s ním dělat a jak mu předcházet

Poslední úprava
1.8.2024
Jak dlouho to zabere
⏰ Vyhraďte si
minut
No items found.
-
Množství
+
No items found.
No items found.
No items found.

Jedná se o jednu z nejznámějších chorob rostlin, která postihuje jak plodiny tak i okrasné rostliny. Padlí je velmi rozšířené a nejzávažnější je v teplém a suchém podnebí. Tyto všudypřítomné houbové choroby lze snadno rozpoznat. Je ale obtížné je zvládnout, protože se objevují náhle, rychle se rozvíjí a způsobují ztrátu listů a plodů a předčasné odumření rostlin. Společně se tedy podíváme na to, jak padlí vzniká a jak se šíří, jak mu lze předcházet. A hlavně se podíváme na to, jak padlí co nejdříve rozpoznat dle příznaků, co se s tím dá dělat a jak minimalizovat škody.

Erysiphales je řád vřeckovýtrusných hub, do kterého je řazeno množství hospodářsky významných parazitických hub. Většina všech plísní způsobených těmito houbami vytváří stejné základní příznaky. Takže přestože se jedná o různé druhy hub, jsou kvůli onemocnění, jež způsobuje sdruženy pod společným názvem "padlí".

Spora (výtrus) je struktura houby sloužící k nepohlavnímu rozmnožování, adaptovaná k rozšiřování a přežívání i v nepříznivých podmínkách, a to po dlouhou dobu.

Fungicid je pesticid používaný k hubení či potlačování hub, které napadají rostliny.

Postup krok za krokem

Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.

A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:

No items found.

Podívejte se na video!

Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena od 49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:

Jaké rostliny padlí napadá

Hostitelem této nákazy může být téměř každá rostlina. Padlí je ve skutečnosti několik druhů hub, které napadají téměř všechny typy rostlin. Vše od obilovin a trav až po zeleninu, květiny, keře, trávníky, ovocné stromy a vinnou révu a často také plevele. Hniloba napadá různé části rostlin, mohou to být květy, stonky, pupeny nebo plody.

Co se týče zeleniny, padlí je plíseň napadající širokou škálu zeleninových plodin pěstovaných na zahradách. Mezi ně patří nejčastěji:

  • Cukety
  • Okurky
  • Rajčata
  • Papriky
  • Tykve
  • Dýně
  • Vodní meloun
  • Hlávkové zelí
  • Kapusta
  • Brokolice
  • Hořčice
  • Ředkvičky
  • Hrách
  • Fazole
  • Sójové boby
  • Saláty
  • a další.

Příznaky a projevy

Prvním příznakem jsou obvykle malé skvrny nebo skvrny šedé nebo bílé barvy připomínající prášek. Při velmi pečlivém zkoumání se objeví drobné kulovité struktury, které jsou výtrusnicemi houby.

Nejčastěji se objevuje na horní straně listů, na vnějším okraji květů a na horní části plodů a stonků. U některých druhů zeleniny se tento porost objevuje také na řapících a plodech. Skvrny se obvykle rychle rozšiřují a spojují, až pohltí celý list. Silně napadené listy hnědnou, kroutí se a předčasně opadávají z rostlin.

Na rostlinách, které byly napadeny v předchozím roce, se přezimující výtrusy projevují černými šupinovitými shluky na stonku nebo listu.

Vliv na rostlinu

Způsob a rozsah postihu závisí na typu rostliny.

  • U mnohých zeleninových plodin jsou běžné vysoké ztráty výnosů. Je možné předčasné odumírání části rostlin nebo potom i celých rostlin.
  • Stromy často ztrácejí listy a mohou přijít o plody a pupeny. Pro zdravé stromy to může znamenat komplikaci na celý rok, ale pro méně odolné a dlouhověké rostliny to může znamenat konec.
  • Okrasné zahradní rostliny a letničky ztratí listy, plody a často i nové výhonky a stonky. Často je však může napadení plísní zničit.

Vznik a šíření

Plísně dávají přednost teplému a suchému podnebí. Chladné dny a teplé noci podporují infekci a rozvoj chorob.

Ačkoli vysoká relativní vlhkost vzduchu rozvoji padlí prospívá, vlhké listy brání úvodní infekci. Protože však padlí může růst při jakékoliv relativní vlhkosti, kromě té nejnižší, může se jí dařit i v nejsušších oblastech. Rostliny napadají i bez přítomnosti vody, narozdíl od ostatních hub, které obvykle potřebují ke klíčení tenký film vody.

Spory hub se snadno šíří větrem. Protože ale spory potřebují ke svému přežití hostitelskou rostlinu, tak se nešíří půdou ani hmyzem.

Výtrusy přezimují přichycené k usmrceným listům nebo stonkům a na jaře si najdou nového hostitele, který vyrůstá ze země na místě, nebo jsou do něj zaváté větrem.

Jak předejít padlí

Prevence je vždy lepší než léčba a množství opatření jak padlí předejít je poměrně široká.

  • Zajistěte, aby byla půda na zahradě dobře odvodněná.
  • Pěstujte tolerantní a rezistentní kmeny oblíbených rostlin, jako jsou růže, tráva a zelenina pro zahradu.
  • Dbejte na správné zastřihávání a prořezávání rostlin a stromů.
  • Odstraňte a zničte infikované listy nebo jiné části rostlin. Dodržujte hygienické návyky.
  • Odstraňte nežádoucí plevele rostoucí v blízkosti na zahradě nebo na pozemku. Zejména pokud vykazují příznaky, pak co nejdříve.
  • Zvažte preventivní aplikaci prostředků proti padlí u rostlin, které jsou obvykle napadána plísní.
  • Nezavlažujte více než je třeba.
  • Vyhněte se zalévání rostlin v pozdních odpoledních hodinách.
  • Nezalévejte na listy nebo pomocí postřikovačů.
  • Vyvarujte se pozdně letních aplikací dusíku. Padlí se daří na nadbytku dusíku.
  • Pravidelně kontrolujte rostliny, zda se někde nevyskytují příznaky.
  • Naučte se rozpoznat příznaky plísně.

Jak léčit padlí

V dnešní době máme spoustu možností, jak s padlím bojovat a to jak preventivně tak i až se objeví.

Pro správné ošetření je klíčové rozlišit plísně padlí od jiných příčin, které mají podobný vzhled (molice a plíseň okurková).

Na léčbu padlí obecně relativně účinné jsou fungicidy (pesticidy na ničení hub), zejména pokud jsou aplikovány včas.

Fungicidy existují jak přírodní tak i uměle vytovřené. Přírodní fungicidy účinkují na bázi různých přírodních látek:

  • Síra, bezpečný a přirozeně se vyskytující prvek, je levný a velmi účinný fungicid na hubení všech plísní. Některé přípravky obsahující síru jsou schváleny pro použití v ekologických zemědělských podnicích. Abyste se vyhnuli "spálení" listů sírou, udržujte nádobu s postřikem během postřiku v pohybu, aby síra zůstala rozmíchaná a neusazovala se na dně postřikovače. S ošetřením sírou začněte dříve, než se objeví příznaky moučnatosti, nebo ihned poté.
  • Hydrogenuhličitan draselný, kalium bicarbonicum (draselná jedlá soda). Při jehož použití vzniká zásadité prostředí (snižuje pH), které je nevhodné pro růst hub. Využívá se v zemědělství jako fungicid proti padlí a v mnoha zemích má atesty na použití v ekologickém zemědělství.
  • Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda). Domácí náhražka hydrogenuhličitanu draselného. Při použití vzniká zásadité prostředí, které je nevhodné pro růst hub.
  • Rostlinné oleje. Různé druhy rostlinných olejů, neemový/nimbový, pongamový. Fungují na principu kontaktní ochrany (filmu) proti uchycení spory (tzv. "protipožerový efekt")
  • Mléko. Domácí varianta pro vytvoření kontaktní ochrany. Mléko obsahuje tuky, které se chovají podobně jako olej a vytvoří ochranný film proti uchycení spor padlí.

Kupované přípravky

Podívejme se konkrétní kupované přípravky, které mohou být jak na přírodní, tak chemické bázi. Většinou se jedná o koncentráty, které snadno připravíte.

Přírodní přípravky jsou dostatečně účinné a mají nespornou výhodu v krátké ochranné lhůtě. Dnes ošetřenou zeleninu je obvykle možné konzumovat již druhý den.

Když budete hledat v obchodě, většina produktů je označena "proti padlí", nebo hledejte také produkty označené "na savé škůdce".

Aplikují se obvykle navečer, nebo za oblačného počasí, ne za přímého slunce nebo při vysokých teplotách. Napadené části rostlin je třeba smáčet až do začátku skapávání postřiku.

Přípravek Zdravá zahrada BIOTON proti padlí

Přípravek na bázi řepkového oleje. Je vhodný především pro ochranu okurek, rajčat, tykvovité zeleniny a okrasných rostlin.

Cena za 200 ml je asi 120 Kč a vystačí na 40 litrů postřiku.

Interval aplikace při výskytu je 4-10 dní.

Přípravek Agro Natura Rock Effect 100 ml

Koncentrát Rock Effect obsahuje pongamový olej (Pongamia pinnata je strom původem z Indie) a je vhodný pro ekologické zemědělství.

Účinkuje na mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce - puklice (v raném stadiu) a na americké padlí na angreštu a rybízu. Účinkuje i na přezimující stádia škůdců.

Cena za 100 ml je asi 90 Kč a vystačí na 3,3 l až 10 l postřiku (dle typu rostliny).

Interval aplikace 5-14 dní dle situace.

Přípravek Přeslička sušená 50 g proti padlí aj.

Přeslička má výrazné fungicidní vlastnosti. Obsahuje velmi účinnou kyselinu křemičitou, křemičitany a četné minerální látky, které potlačují právě houbové choroby. V ochraně rostlin se používá zelená letní lodyha.

Účinkuje na širokou paletu chorob, od padlí jabloňového, přes padlí okurkové až po septoriovou skvrnitost rajčat.

Příprava jíchy se sušené přesličky je o něco složitější. Sušená přeslička se nejprve maceruje a vaří v menším množství vody, pak naředí a pak teprve aplikuje.

Cena za 50 g je asi 60 Kč a z tohoto množství připravíte 25 l jíchy.

Interval aplikace při výskytu je 4-10 dní.

Jak vidíte, kupované přípravku nejsou drahé. Spočítat přesnou cenovou výhodnost ale snadno nelze, záleží také na konkrétních intervalech, tedy jak často budete muset přípravek aplikovat.

Domácí přípravky

Kromě kupovaných výrobků mohou fungovat i domácí přípravky. Je ovšem důležité si uvědomit, že u domácích prostředků vám nikdo nedá záruku jednak účinnosti a dále také zdravotní nezávadnosti za různých okolností.

Já osobně jsem na zahradě vyzkoušela různé přípravky. Využívám především bylinné jíchy z kopřiv a přesličky.

Pokud ale chcete vyzkoušet i něco jiného, zde jsou 2 přípravky, které jsou mezi lidmi hodně populární. Zkoušejte pouze na vlastní zodpovědnost :-)

Domácí roztok z jedlé sody, oleje a mýdla

Roztok hydrogenuhličitanu sodného, lidově známého jako jedlá soda.

Ingredience:

  • 3 lžíce hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda)
  • 3 lžíce rostlinného oleje
  • 0,5 lžičky tekutého mýdla
  • 4 l vody

Mýdlo slouží jako smáčedlo. Tekuté mýdlo lze nahradit prostředkem na nádobí. Pokud to lze volte přírodní variantu, jinak jsou běžné přípravky obvykle jedovaté. Pak je používejte POUZE NA nejedlé rostliny, jako například růže.

Vzniklou směs řádně promíchejte a protřepte.

Roztok nastříkejte na zasažené rostliny, zejména na listy a to zhruba 1-2x týdně.

Domácí roztok z mléka

Roztok z mléka a vody.

Ingredience:

  • 2 l mléka
  • 3 l vody

Pro zvýšení účinku můžete použít plnotučné mléko, nebo alternativně syrovátku.

Vzniklou směs promíchejte.

Roztok nastříkejte na zasažené rostliny, zejména na listy a to zhruba 1x týdně.

Cena za 2 l mléka je asi 70 Kč, vyrobíte 5 l postřiku.

Jedná se tedy o poměrně drahou variantu.

Když nic nezabere

Padlí je obtížné zvládnout na náchylných odrůdách, když je choroba v pokročilém stádiu vývoje. V tom případě je běžné odstranění a zničení napadených rostlin.

Tipy z praxe

  • Veškeré přípravky připravujte a aplikujte dle pokynů výrobce
  • Pokud je to možné, vždy je nejprve vyzkoušejte na malém množství listů, abyste zjistili, zda nezpůsobí škody.
  • Ujistěte se, že jste dosáhli dobrého pokrytí listů.

Osobně doporučuji především bylinné jíchy z kopřiv nebo přesličky (lze koupit, viz výše).

Téma

Padlí - jak ho poznat, co s ním dělat a jak mu předcházet

Poslední úprava
15.7.2024

Jedná se o jednu z nejznámějších chorob rostlin, která postihuje jak plodiny tak i okrasné rostliny. Padlí je velmi rozšířené a nejzávažnější je v teplém a suchém podnebí. Tyto všudypřítomné houbové choroby lze snadno rozpoznat. Je ale obtížné je zvládnout, protože se objevují náhle, rychle se rozvíjí a způsobují ztrátu listů a plodů a předčasné odumření rostlin. Společně se tedy podíváme na to, jak padlí vzniká a jak se šíří, jak mu lze předcházet. A hlavně se podíváme na to, jak padlí co nejdříve rozpoznat dle příznaků, co se s tím dá dělat a jak minimalizovat škody.

Erysiphales je řád vřeckovýtrusných hub, do kterého je řazeno množství hospodářsky významných parazitických hub. Většina všech plísní způsobených těmito houbami vytváří stejné základní příznaky. Takže přestože se jedná o různé druhy hub, jsou kvůli onemocnění, jež způsobuje sdruženy pod společným názvem "padlí".

Spora (výtrus) je struktura houby sloužící k nepohlavnímu rozmnožování, adaptovaná k rozšiřování a přežívání i v nepříznivých podmínkách, a to po dlouhou dobu.

Fungicid je pesticid používaný k hubení či potlačování hub, které napadají rostliny.

Jaké rostliny padlí napadá

Hostitelem této nákazy může být téměř každá rostlina. Padlí je ve skutečnosti několik druhů hub, které napadají téměř všechny typy rostlin. Vše od obilovin a trav až po zeleninu, květiny, keře, trávníky, ovocné stromy a vinnou révu a často také plevele. Hniloba napadá různé části rostlin, mohou to být květy, stonky, pupeny nebo plody.

Co se týče zeleniny, padlí je plíseň napadající širokou škálu zeleninových plodin pěstovaných na zahradách. Mezi ně patří nejčastěji:

  • Cukety
  • Okurky
  • Rajčata
  • Papriky
  • Tykve
  • Dýně
  • Vodní meloun
  • Hlávkové zelí
  • Kapusta
  • Brokolice
  • Hořčice
  • Ředkvičky
  • Hrách
  • Fazole
  • Sójové boby
  • Saláty
  • a další.

Příznaky a projevy

Prvním příznakem jsou obvykle malé skvrny nebo skvrny šedé nebo bílé barvy připomínající prášek. Při velmi pečlivém zkoumání se objeví drobné kulovité struktury, které jsou výtrusnicemi houby.

Nejčastěji se objevuje na horní straně listů, na vnějším okraji květů a na horní části plodů a stonků. U některých druhů zeleniny se tento porost objevuje také na řapících a plodech. Skvrny se obvykle rychle rozšiřují a spojují, až pohltí celý list. Silně napadené listy hnědnou, kroutí se a předčasně opadávají z rostlin.

Na rostlinách, které byly napadeny v předchozím roce, se přezimující výtrusy projevují černými šupinovitými shluky na stonku nebo listu.

Vliv na rostlinu

Způsob a rozsah postihu závisí na typu rostliny.

  • U mnohých zeleninových plodin jsou běžné vysoké ztráty výnosů. Je možné předčasné odumírání části rostlin nebo potom i celých rostlin.
  • Stromy často ztrácejí listy a mohou přijít o plody a pupeny. Pro zdravé stromy to může znamenat komplikaci na celý rok, ale pro méně odolné a dlouhověké rostliny to může znamenat konec.
  • Okrasné zahradní rostliny a letničky ztratí listy, plody a často i nové výhonky a stonky. Často je však může napadení plísní zničit.

Vznik a šíření

Plísně dávají přednost teplému a suchému podnebí. Chladné dny a teplé noci podporují infekci a rozvoj chorob.

Ačkoli vysoká relativní vlhkost vzduchu rozvoji padlí prospívá, vlhké listy brání úvodní infekci. Protože však padlí může růst při jakékoliv relativní vlhkosti, kromě té nejnižší, může se jí dařit i v nejsušších oblastech. Rostliny napadají i bez přítomnosti vody, narozdíl od ostatních hub, které obvykle potřebují ke klíčení tenký film vody.

Spory hub se snadno šíří větrem. Protože ale spory potřebují ke svému přežití hostitelskou rostlinu, tak se nešíří půdou ani hmyzem.

Výtrusy přezimují přichycené k usmrceným listům nebo stonkům a na jaře si najdou nového hostitele, který vyrůstá ze země na místě, nebo jsou do něj zaváté větrem.

Jak předejít padlí

Prevence je vždy lepší než léčba a množství opatření jak padlí předejít je poměrně široká.

  • Zajistěte, aby byla půda na zahradě dobře odvodněná.
  • Pěstujte tolerantní a rezistentní kmeny oblíbených rostlin, jako jsou růže, tráva a zelenina pro zahradu.
  • Dbejte na správné zastřihávání a prořezávání rostlin a stromů.
  • Odstraňte a zničte infikované listy nebo jiné části rostlin. Dodržujte hygienické návyky.
  • Odstraňte nežádoucí plevele rostoucí v blízkosti na zahradě nebo na pozemku. Zejména pokud vykazují příznaky, pak co nejdříve.
  • Zvažte preventivní aplikaci prostředků proti padlí u rostlin, které jsou obvykle napadána plísní.
  • Nezavlažujte více než je třeba.
  • Vyhněte se zalévání rostlin v pozdních odpoledních hodinách.
  • Nezalévejte na listy nebo pomocí postřikovačů.
  • Vyvarujte se pozdně letních aplikací dusíku. Padlí se daří na nadbytku dusíku.
  • Pravidelně kontrolujte rostliny, zda se někde nevyskytují příznaky.
  • Naučte se rozpoznat příznaky plísně.

Jak léčit padlí

V dnešní době máme spoustu možností, jak s padlím bojovat a to jak preventivně tak i až se objeví.

Pro správné ošetření je klíčové rozlišit plísně padlí od jiných příčin, které mají podobný vzhled (molice a plíseň okurková).

Na léčbu padlí obecně relativně účinné jsou fungicidy (pesticidy na ničení hub), zejména pokud jsou aplikovány včas.

Fungicidy existují jak přírodní tak i uměle vytovřené. Přírodní fungicidy účinkují na bázi různých přírodních látek:

  • Síra, bezpečný a přirozeně se vyskytující prvek, je levný a velmi účinný fungicid na hubení všech plísní. Některé přípravky obsahující síru jsou schváleny pro použití v ekologických zemědělských podnicích. Abyste se vyhnuli "spálení" listů sírou, udržujte nádobu s postřikem během postřiku v pohybu, aby síra zůstala rozmíchaná a neusazovala se na dně postřikovače. S ošetřením sírou začněte dříve, než se objeví příznaky moučnatosti, nebo ihned poté.
  • Hydrogenuhličitan draselný, kalium bicarbonicum (draselná jedlá soda). Při jehož použití vzniká zásadité prostředí (snižuje pH), které je nevhodné pro růst hub. Využívá se v zemědělství jako fungicid proti padlí a v mnoha zemích má atesty na použití v ekologickém zemědělství.
  • Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda). Domácí náhražka hydrogenuhličitanu draselného. Při použití vzniká zásadité prostředí, které je nevhodné pro růst hub.
  • Rostlinné oleje. Různé druhy rostlinných olejů, neemový/nimbový, pongamový. Fungují na principu kontaktní ochrany (filmu) proti uchycení spory (tzv. "protipožerový efekt")
  • Mléko. Domácí varianta pro vytvoření kontaktní ochrany. Mléko obsahuje tuky, které se chovají podobně jako olej a vytvoří ochranný film proti uchycení spor padlí.

Kupované přípravky

Podívejme se konkrétní kupované přípravky, které mohou být jak na přírodní, tak chemické bázi. Většinou se jedná o koncentráty, které snadno připravíte.

Přírodní přípravky jsou dostatečně účinné a mají nespornou výhodu v krátké ochranné lhůtě. Dnes ošetřenou zeleninu je obvykle možné konzumovat již druhý den.

Když budete hledat v obchodě, většina produktů je označena "proti padlí", nebo hledejte také produkty označené "na savé škůdce".

Aplikují se obvykle navečer, nebo za oblačného počasí, ne za přímého slunce nebo při vysokých teplotách. Napadené části rostlin je třeba smáčet až do začátku skapávání postřiku.

Přípravek Zdravá zahrada BIOTON proti padlí

Přípravek na bázi řepkového oleje. Je vhodný především pro ochranu okurek, rajčat, tykvovité zeleniny a okrasných rostlin.

Cena za 200 ml je asi 120 Kč a vystačí na 40 litrů postřiku.

Interval aplikace při výskytu je 4-10 dní.

Přípravek Agro Natura Rock Effect 100 ml

Koncentrát Rock Effect obsahuje pongamový olej (Pongamia pinnata je strom původem z Indie) a je vhodný pro ekologické zemědělství.

Účinkuje na mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce - puklice (v raném stadiu) a na americké padlí na angreštu a rybízu. Účinkuje i na přezimující stádia škůdců.

Cena za 100 ml je asi 90 Kč a vystačí na 3,3 l až 10 l postřiku (dle typu rostliny).

Interval aplikace 5-14 dní dle situace.

Přípravek Přeslička sušená 50 g proti padlí aj.

Přeslička má výrazné fungicidní vlastnosti. Obsahuje velmi účinnou kyselinu křemičitou, křemičitany a četné minerální látky, které potlačují právě houbové choroby. V ochraně rostlin se používá zelená letní lodyha.

Účinkuje na širokou paletu chorob, od padlí jabloňového, přes padlí okurkové až po septoriovou skvrnitost rajčat.

Příprava jíchy se sušené přesličky je o něco složitější. Sušená přeslička se nejprve maceruje a vaří v menším množství vody, pak naředí a pak teprve aplikuje.

Cena za 50 g je asi 60 Kč a z tohoto množství připravíte 25 l jíchy.

Interval aplikace při výskytu je 4-10 dní.

Jak vidíte, kupované přípravku nejsou drahé. Spočítat přesnou cenovou výhodnost ale snadno nelze, záleží také na konkrétních intervalech, tedy jak často budete muset přípravek aplikovat.

Domácí přípravky

Kromě kupovaných výrobků mohou fungovat i domácí přípravky. Je ovšem důležité si uvědomit, že u domácích prostředků vám nikdo nedá záruku jednak účinnosti a dále také zdravotní nezávadnosti za různých okolností.

Já osobně jsem na zahradě vyzkoušela různé přípravky. Využívám především bylinné jíchy z kopřiv a přesličky.

Pokud ale chcete vyzkoušet i něco jiného, zde jsou 2 přípravky, které jsou mezi lidmi hodně populární. Zkoušejte pouze na vlastní zodpovědnost :-)

Domácí roztok z jedlé sody, oleje a mýdla

Roztok hydrogenuhličitanu sodného, lidově známého jako jedlá soda.

Ingredience:

  • 3 lžíce hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda)
  • 3 lžíce rostlinného oleje
  • 0,5 lžičky tekutého mýdla
  • 4 l vody

Mýdlo slouží jako smáčedlo. Tekuté mýdlo lze nahradit prostředkem na nádobí. Pokud to lze volte přírodní variantu, jinak jsou běžné přípravky obvykle jedovaté. Pak je používejte POUZE NA nejedlé rostliny, jako například růže.

Vzniklou směs řádně promíchejte a protřepte.

Roztok nastříkejte na zasažené rostliny, zejména na listy a to zhruba 1-2x týdně.

Domácí roztok z mléka

Roztok z mléka a vody.

Ingredience:

  • 2 l mléka
  • 3 l vody

Pro zvýšení účinku můžete použít plnotučné mléko, nebo alternativně syrovátku.

Vzniklou směs promíchejte.

Roztok nastříkejte na zasažené rostliny, zejména na listy a to zhruba 1x týdně.

Cena za 2 l mléka je asi 70 Kč, vyrobíte 5 l postřiku.

Jedná se tedy o poměrně drahou variantu.

Když nic nezabere

Padlí je obtížné zvládnout na náchylných odrůdách, když je choroba v pokročilém stádiu vývoje. V tom případě je běžné odstranění a zničení napadených rostlin.

Tipy z praxe

  • Veškeré přípravky připravujte a aplikujte dle pokynů výrobce
  • Pokud je to možné, vždy je nejprve vyzkoušejte na malém množství listů, abyste zjistili, zda nezpůsobí škody.
  • Ujistěte se, že jste dosáhli dobrého pokrytí listů.

Osobně doporučuji především bylinné jíchy z kopřiv nebo přesličky (lze koupit, viz výše).

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Téma

Padlí - jak ho poznat, co s ním dělat a jak mu předcházet

Poslední úprava
15.7.2024

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.

Jaké rostliny padlí napadá

Hostitelem této nákazy může být téměř každá rostlina. Padlí je ve skutečnosti několik druhů hub, které napadají téměř všechny typy rostlin. Vše od obilovin a trav až po zeleninu, květiny, keře, trávníky, ovocné stromy a vinnou révu a často také plevele. Hniloba napadá různé části rostlin, mohou to být květy, stonky, pupeny nebo plody.

Co se týče zeleniny, padlí je plíseň napadající širokou škálu zeleninových plodin pěstovaných na zahradách. Mezi ně patří nejčastěji:

  • Cukety
  • Okurky
  • Rajčata
  • Papriky
  • Tykve
  • Dýně
  • Vodní meloun
  • Hlávkové zelí
  • Kapusta
  • Brokolice
  • Hořčice
  • Ředkvičky
  • Hrách
  • Fazole
  • Sójové boby
  • Saláty
  • a další.

Příznaky a projevy

Prvním příznakem jsou obvykle malé skvrny nebo skvrny šedé nebo bílé barvy připomínající prášek. Při velmi pečlivém zkoumání se objeví drobné kulovité struktury, které jsou výtrusnicemi houby.

Nejčastěji se objevuje na horní straně listů, na vnějším okraji květů a na horní části plodů a stonků. U některých druhů zeleniny se tento porost objevuje také na řapících a plodech. Skvrny se obvykle rychle rozšiřují a spojují, až pohltí celý list. Silně napadené listy hnědnou, kroutí se a předčasně opadávají z rostlin.

Na rostlinách, které byly napadeny v předchozím roce, se přezimující výtrusy projevují černými šupinovitými shluky na stonku nebo listu.

Vliv na rostlinu

Způsob a rozsah postihu závisí na typu rostliny.

  • U mnohých zeleninových plodin jsou běžné vysoké ztráty výnosů. Je možné předčasné odumírání části rostlin nebo potom i celých rostlin.
  • Stromy často ztrácejí listy a mohou přijít o plody a pupeny. Pro zdravé stromy to může znamenat komplikaci na celý rok, ale pro méně odolné a dlouhověké rostliny to může znamenat konec.
  • Okrasné zahradní rostliny a letničky ztratí listy, plody a často i nové výhonky a stonky. Často je však může napadení plísní zničit.

Vznik a šíření

Plísně dávají přednost teplému a suchému podnebí. Chladné dny a teplé noci podporují infekci a rozvoj chorob.

Ačkoli vysoká relativní vlhkost vzduchu rozvoji padlí prospívá, vlhké listy brání úvodní infekci. Protože však padlí může růst při jakékoliv relativní vlhkosti, kromě té nejnižší, může se jí dařit i v nejsušších oblastech. Rostliny napadají i bez přítomnosti vody, narozdíl od ostatních hub, které obvykle potřebují ke klíčení tenký film vody.

Spory hub se snadno šíří větrem. Protože ale spory potřebují ke svému přežití hostitelskou rostlinu, tak se nešíří půdou ani hmyzem.

Výtrusy přezimují přichycené k usmrceným listům nebo stonkům a na jaře si najdou nového hostitele, který vyrůstá ze země na místě, nebo jsou do něj zaváté větrem.

Jak předejít padlí

Prevence je vždy lepší než léčba a množství opatření jak padlí předejít je poměrně široká.

  • Zajistěte, aby byla půda na zahradě dobře odvodněná.
  • Pěstujte tolerantní a rezistentní kmeny oblíbených rostlin, jako jsou růže, tráva a zelenina pro zahradu.
  • Dbejte na správné zastřihávání a prořezávání rostlin a stromů.
  • Odstraňte a zničte infikované listy nebo jiné části rostlin. Dodržujte hygienické návyky.
  • Odstraňte nežádoucí plevele rostoucí v blízkosti na zahradě nebo na pozemku. Zejména pokud vykazují příznaky, pak co nejdříve.
  • Zvažte preventivní aplikaci prostředků proti padlí u rostlin, které jsou obvykle napadána plísní.
  • Nezavlažujte více než je třeba.
  • Vyhněte se zalévání rostlin v pozdních odpoledních hodinách.
  • Nezalévejte na listy nebo pomocí postřikovačů.
  • Vyvarujte se pozdně letních aplikací dusíku. Padlí se daří na nadbytku dusíku.
  • Pravidelně kontrolujte rostliny, zda se někde nevyskytují příznaky.
  • Naučte se rozpoznat příznaky plísně.

Jak léčit padlí

V dnešní době máme spoustu možností, jak s padlím bojovat a to jak preventivně tak i až se objeví.

Pro správné ošetření je klíčové rozlišit plísně padlí od jiných příčin, které mají podobný vzhled (molice a plíseň okurková).

Na léčbu padlí obecně relativně účinné jsou fungicidy (pesticidy na ničení hub), zejména pokud jsou aplikovány včas.

Fungicidy existují jak přírodní tak i uměle vytovřené. Přírodní fungicidy účinkují na bázi různých přírodních látek:

  • Síra, bezpečný a přirozeně se vyskytující prvek, je levný a velmi účinný fungicid na hubení všech plísní. Některé přípravky obsahující síru jsou schváleny pro použití v ekologických zemědělských podnicích. Abyste se vyhnuli "spálení" listů sírou, udržujte nádobu s postřikem během postřiku v pohybu, aby síra zůstala rozmíchaná a neusazovala se na dně postřikovače. S ošetřením sírou začněte dříve, než se objeví příznaky moučnatosti, nebo ihned poté.
  • Hydrogenuhličitan draselný, kalium bicarbonicum (draselná jedlá soda). Při jehož použití vzniká zásadité prostředí (snižuje pH), které je nevhodné pro růst hub. Využívá se v zemědělství jako fungicid proti padlí a v mnoha zemích má atesty na použití v ekologickém zemědělství.
  • Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda). Domácí náhražka hydrogenuhličitanu draselného. Při použití vzniká zásadité prostředí, které je nevhodné pro růst hub.
  • Rostlinné oleje. Různé druhy rostlinných olejů, neemový/nimbový, pongamový. Fungují na principu kontaktní ochrany (filmu) proti uchycení spory (tzv. "protipožerový efekt")
  • Mléko. Domácí varianta pro vytvoření kontaktní ochrany. Mléko obsahuje tuky, které se chovají podobně jako olej a vytvoří ochranný film proti uchycení spor padlí.

Kupované přípravky

Podívejme se konkrétní kupované přípravky, které mohou být jak na přírodní, tak chemické bázi. Většinou se jedná o koncentráty, které snadno připravíte.

Přírodní přípravky jsou dostatečně účinné a mají nespornou výhodu v krátké ochranné lhůtě. Dnes ošetřenou zeleninu je obvykle možné konzumovat již druhý den.

Když budete hledat v obchodě, většina produktů je označena "proti padlí", nebo hledejte také produkty označené "na savé škůdce".

Aplikují se obvykle navečer, nebo za oblačného počasí, ne za přímého slunce nebo při vysokých teplotách. Napadené části rostlin je třeba smáčet až do začátku skapávání postřiku.

Přípravek Zdravá zahrada BIOTON proti padlí

Přípravek na bázi řepkového oleje. Je vhodný především pro ochranu okurek, rajčat, tykvovité zeleniny a okrasných rostlin.

Cena za 200 ml je asi 120 Kč a vystačí na 40 litrů postřiku.

Interval aplikace při výskytu je 4-10 dní.

Přípravek Agro Natura Rock Effect 100 ml

Koncentrát Rock Effect obsahuje pongamový olej (Pongamia pinnata je strom původem z Indie) a je vhodný pro ekologické zemědělství.

Účinkuje na mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce - puklice (v raném stadiu) a na americké padlí na angreštu a rybízu. Účinkuje i na přezimující stádia škůdců.

Cena za 100 ml je asi 90 Kč a vystačí na 3,3 l až 10 l postřiku (dle typu rostliny).

Interval aplikace 5-14 dní dle situace.

Přípravek Přeslička sušená 50 g proti padlí aj.

Přeslička má výrazné fungicidní vlastnosti. Obsahuje velmi účinnou kyselinu křemičitou, křemičitany a četné minerální látky, které potlačují právě houbové choroby. V ochraně rostlin se používá zelená letní lodyha.

Účinkuje na širokou paletu chorob, od padlí jabloňového, přes padlí okurkové až po septoriovou skvrnitost rajčat.

Příprava jíchy se sušené přesličky je o něco složitější. Sušená přeslička se nejprve maceruje a vaří v menším množství vody, pak naředí a pak teprve aplikuje.

Cena za 50 g je asi 60 Kč a z tohoto množství připravíte 25 l jíchy.

Interval aplikace při výskytu je 4-10 dní.

Jak vidíte, kupované přípravku nejsou drahé. Spočítat přesnou cenovou výhodnost ale snadno nelze, záleží také na konkrétních intervalech, tedy jak často budete muset přípravek aplikovat.

Domácí přípravky

Kromě kupovaných výrobků mohou fungovat i domácí přípravky. Je ovšem důležité si uvědomit, že u domácích prostředků vám nikdo nedá záruku jednak účinnosti a dále také zdravotní nezávadnosti za různých okolností.

Já osobně jsem na zahradě vyzkoušela různé přípravky. Využívám především bylinné jíchy z kopřiv a přesličky.

Pokud ale chcete vyzkoušet i něco jiného, zde jsou 2 přípravky, které jsou mezi lidmi hodně populární. Zkoušejte pouze na vlastní zodpovědnost :-)

Domácí roztok z jedlé sody, oleje a mýdla

Roztok hydrogenuhličitanu sodného, lidově známého jako jedlá soda.

Ingredience:

  • 3 lžíce hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda)
  • 3 lžíce rostlinného oleje
  • 0,5 lžičky tekutého mýdla
  • 4 l vody

Mýdlo slouží jako smáčedlo. Tekuté mýdlo lze nahradit prostředkem na nádobí. Pokud to lze volte přírodní variantu, jinak jsou běžné přípravky obvykle jedovaté. Pak je používejte POUZE NA nejedlé rostliny, jako například růže.

Vzniklou směs řádně promíchejte a protřepte.

Roztok nastříkejte na zasažené rostliny, zejména na listy a to zhruba 1-2x týdně.

Domácí roztok z mléka

Roztok z mléka a vody.

Ingredience:

  • 2 l mléka
  • 3 l vody

Pro zvýšení účinku můžete použít plnotučné mléko, nebo alternativně syrovátku.

Vzniklou směs promíchejte.

Roztok nastříkejte na zasažené rostliny, zejména na listy a to zhruba 1x týdně.

Cena za 2 l mléka je asi 70 Kč, vyrobíte 5 l postřiku.

Jedná se tedy o poměrně drahou variantu.

Když nic nezabere

Padlí je obtížné zvládnout na náchylných odrůdách, když je choroba v pokročilém stádiu vývoje. V tom případě je běžné odstranění a zničení napadených rostlin.

Tipy z praxe

  • Veškeré přípravky připravujte a aplikujte dle pokynů výrobce
  • Pokud je to možné, vždy je nejprve vyzkoušejte na malém množství listů, abyste zjistili, zda nezpůsobí škody.
  • Ujistěte se, že jste dosáhli dobrého pokrytí listů.

Osobně doporučuji především bylinné jíchy z kopřiv nebo přesličky (lze koupit, viz výše).

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Související

16.4.2023

Výsev okurek ze semínek - předpěstování sazenic okurek

Jak vypěstovat sazenice okurek? Okurky můžete začít vysévat v půlce dubna. Salátové okurky i okurky nakládačky se vysévají stejným způsobem. Důležité je zajistit sazenicím teplo. Před vysetím zkontrolujte na etiketě trvanlivost vašich semínek - stará semínka klíčí a rostou hůře, prošlá nemusí vzklíčit vůbec.
20.4.2023

Výsev cuket ze semínek - předpěstování sazenic cukety

Zkuste předpěstovat sazenice cukety (také cukina nebo cukína). Ušetříte peníze a ještě budete mít úrodu dříve. Cukety můžete začít vysévat v půlce dubna. Sazenicím cukety svědčí teplo. Před vysetím zkontrolujte na etiketě trvanlivost vašich semínek - stará semínka klíčí a rostou hůře, prošlá nemusí vzklíčit vůbec.
1.3.2024

Výsev rajčat ze semínek

Pro pěstování rajčat ve skleníku můžete začít s výsevem již od půlky února. Pro pěstování na venkovních záhonech vysévejte od poloviny března, nejlépe koncem března, začátkem dubna, aby sazenice nebyly přerostlé.
21.4.2023

Výsev dýní ze semínek - předpěstování sazenic dýně

Jak si předpěstovat vlastní sazenice dýní? Dýně vysejte od poloviny dubna. Důležité je zajistit sazenicím konstantní teplo a dostatek vláhy. Před vysetím zkontrolujte na etiketě trvanlivost vašich semínek - stará semínka klíčí a rostou hůře, prošlá nemusí vzklíčit vůbec.
15.5.2023

Výsadba rajčat do záhonu

Rajčata vysazujeme do venkovního záhonu nejdříve po 15. květnu, dle počasí klidně i koncem května nebo začátkem června. Sazenice připravená na výsadbu je zdravá a pevná. Pro úspěšné pěstování rajčat na venkovním záhonu je nutné vybrat vhodné stanoviště, které má co nejvíce slunce a má půdu, která je bohatá na živiny (zapravený uzrálý kompost). Postup je stejný pro výsadbu do skleníku, jenom dle situace volíme jinou oporu (například lanko ke stropu) a vysazujeme dříve.
26.5.2023

Výsadba cuket do záhonu

Cukety vysazujeme do venkovního záhonu nejdříve po 15. květnu. Sazenice připravená na výsadbu je zdravá a pevná. Pro úspěšné pěstování na venkovním záhonu je potřeba vybrat vhodné stanoviště, které má co nejvíce slunce a má půdu, která je bohatá na živiny (zapravený uzrálý kompost).

E-book Jak osázet zeleninové záhony

Jak oset vaše záhony po celý rok? To přesně najdete v mém e-booku: 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách (jaro, léto, podzim).

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc již od 49 Kč / měsíc.

- Videa bez reklam
- Sezonní kalendář
- Poradenství a pomoc