4.3.1 Zahrada v lednu

Jak dlouho to zabere
Kdy je vhodná doba
Pojďme se spolu podívat, co všechno můžeme v lednu na zahradě udělat, od péče o stromy a keře, přes práce na zahradě, výsev první zeleniny, plánování nové sezóny, až po kontrolu uskladněných plodin. Leden je často považován za měsíc klidu na zahradě, ale ve skutečnosti je to skvělá doba, kdy můžeme zahradě věnovat pozornost a připravit ji na nadcházející sezonu.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
Podívejte se na video!
Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena od 49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:
Leden je často považován za měsíc klidu na zahradě, ale ve skutečnosti je to skvělá doba, kdy můžeme zahradě věnovat pozornost a připravit ji na nadcházející sezonu.
Pojďme se rovnou podívat nato, co můžete udělat přímo venku na zahradě.
Stromy a keře
Začněme u ovocných dřevin. Zima je obdobím, kdy můžete účinně bojovat proti chorobám a škůdcům, chránit stromy před okusem zvěří, kořeny mladých stromků před mrazem a zabránit vzniku mrazových puklin v kmeni, které mají velmi negativní vliv na zdraví a délku života stromu.
Lednové dny jsou ideální pro řez ovocných stromů a keřů, pokud zrovna nemrzne. Můžete se pustit do prosvětlovacího řezu jabloní a hrušní. Odstraňte nemocné, suché či přestárlé větvě. Bobuloviny, jako jsou maliny, angrešty nebo rybízy, můžete prořezat a upravit jejich tvar. Angrešt a rybíz prosvětlujte ideálně do poloviny února. Tyto práce pomohou stromům lépe růst a přinést více ovoce.
Zimní období je také vhodné pro boj s chorobami a škůdci na stromech. Pokud na to teď budete myslet, tak během sezóny budete mít boj jednodušší. Důležitý je úklid opadaného listí pod stromy. Toto listí totiž na sobě může mít spoustu zárodků chorob, které nezničí ani sníh a mráz. Určitě nezapomeňte odstranit staré, scvrklé plody z ovocných stromů, protože jsou častým zdrojem moniliózy.
Ovocné stromy můžete chránit před prudkými změnami teplot nátěrem vápenným mlékem. I teď v lednu ho ještě můžete udělat. Působí jako izolace proti slunečním paprskům, teplotním výkyvům a zabraňuje popraskání kůry. Připravíte ho smícháním hašeného vápna s vodou na 20% roztok nebo si můžete koupit již připravený vápenný nátěr. Při aplikaci zvolte nemrazivý den a kmeny natřete do výšky asi jednoho metru.
Pokud máte pozemek, který není oplocený, a zvěř se vám tam dostane, nezapomeňte také stromy chránit proti okusu. Nejlepší je určitě mechanická ochrana a to pletivem nebo plastovými kryty. Nezapomeňte je také kontrolovat.
Záhony

I když jsou záhony pod sněhem nebo promrzlé, je dobré myslet na jejich ochranu. Pokud jste je ještě nezamulčovali, můžete to klidně udělat i teď. Využít můžete slámu, listí, kompost. Mulč ochrání půdu před promrzáním a erozí. Pokud záhony neryjete, zimní období je dobré pro rozvoz kompostu, jelikož je na to dost času. Budete tak mít náskok na jaře.
Přezimující zelenina

Zkontrolujte záhony s přezimující zeleninou, jako je růžičková kapusta, zimní pórek nebo kadeřávek, a ochraňte je netkanou textilií před holomrazy.
Skleník
Věnujte pozornost skleníku. Pokud ho ještě nemáte připravený na jaro, můžete ho v lednu uklidit, postarat se o půdu a přidat organické hnojivo. Pokud ve skleníku máte ještě přezimující zeleninu, nezapomeňte ho také zalít. Pokud ji tam už nemáte, tak můžete do něj naházet sníh, který během tání dodá potřebnou vláhu.
Choulostivé rostliny
Nezapomeňte na ochranu choulostivých rostlin. Pokud udeří silné mrazy, zakryjte je chvojím, netkanou textilií nebo kartonem.
Kompost
I v zimě je dobré nezapomínat na kompost a chránit ho také před vymrzáním, aby se nezastavil rozklad materiálu. Doporučuji ho určitě přikrýt textilií proti mrazu nebo klidně silnou vrstvou kartonu.
Pokud je kompostér zavátý sněhem, nechte ho tak. Sníh funguje jako izolace před mrazem.
Kompostovací proces běží totiž nepřetržitě po celý rok, takže i teď má smysl třídění bioodpadu nepřerušovat. Dál tedy do něj přidávejte zbytky ze zeleniny, ovoce, popel, lógr z kávy nebo jiný vhodný materiál.
Ptáci a hmyz
Nezapomeňte také na ptáky nebo jiný hmyz. Pravidelně čistěte krmítka, nebo pokud ho nemáte tak si ho můžete vyrobit, koupit a přikrmujte ptáky z vašeho okolí.
Výsev zeleniny - venkovní záhon
V lednu nám je nejspíš všem nejlépe u kamen s horkým čajem. Ale i v lednu pokud to počasí dovolí a nemrzne lze na venkovní záhony vysévat. A to především kořenovou zeleninu, tedy mrkev, petržel, petržel také listovou a kudrnku. Pokud jste nestihli, tak začátkem ledna můžete i ještě sázet česnek.
👉 Moření česneku a výsadba česneku na podzim 👨🌾🧄
Výsev zeleniny - vytápěný skleník
Pokud máte vytápěný skleník nebo zimní zahradu, tak ke konci ledna zde můžete vyset ředkvičky nebo klidně i karotku. Doporučuji i uvnitř výsevy přikrýt bílou netkanou textílií.
Předpěstování sazenic
Již v lednu můžete vysévat semena zeleniny pro předpěstování sazenic. Jde o zeleninu s delší vegetační dobou nebo zeleninu pro rychlení ve sklenících a pařeništích.
Nezapomínejte ale, že světla je ještě dost málo a pokud nemáte vhodné podmínky pro předpěstování a tím mám na mysli především přisvětlování, tak je lepší chvíli vyčkat. Důležité je i dobře si rozvrhnout místo a plánovat.
Pro následné rychlení ve sklenících, fóliovnících a pařeništích se v lednu vysévají papriky, lilky, rané saláty, ve druhé polovině ledna potom kedlubny, brokolice a květák.
Ke konci ledna můžete také začít s výsevem celeru bulvového a řapíkatého.
Zdrojem čerstvých vitamínů může být i zelenina rychlená v teple domova na parapetu jako pažitka, naťová cibule, řeřicha, aromatické bylinky nebo roketa.
Jednotlivé postupy pro výsevy můžete najít tady:
👉 Výsev salátu pro předpěstování sazenic
👉 Výsev kedlubnů pro předpěstování
Uskladněné zásoby
V lednu je důležité pravidelně kontrolovat stav uskladněné zeleniny a ovoce. Zaměřte se na brambory, cibuli, česnek, jablka a další plodiny, které jste na podzim uskladnili. Prohlédněte je, zda nejsou napadené plísněmi, hnilobou nebo škůdci.
Jakmile objevíte nahnilé nebo poškozené kusy, ihned je odstraňte, aby nenakazily zbytek. Zároveň dbejte na správné podmínky skladování a to především na stálou teplotu, dostatečné větrání a nízkou vlhkost.
Nezapomeňte také kontrolovat zimní zásoby kysaného zelí, marmelád či sušeného ovoce, abyste se ujistili, že jsou stále ve skvělé kondici pro vaši kuchyni. Tato péče se vyplatí a zajistí, že vám uskladněné zásoby vydrží až do jara.
Plánování nové sezóny

A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu pro leden a to je plánování nové sezóny. Leden je ideální měsíc na plánování a přípravu nové zahradní sezóny. Nyní je dostatek času na promyšlení, co a kam vysadit, aby byla zahrada co nejefektivnější a přinášela radost i užitek.
Začněte zhodnocením minulé sezóny. Určitě doporučuji se ohlednou a zamyslet se, co vám rostlo dobře, čemu se nedařilo, co byste chtěli zopakovat a naopak co nového zkusit.
Studujte a učte se nové věci. Inspirujte se zahradnickými knihami, časopisy nebo online zdroji. Můžete si rozšířit obzory o nové odrůdy, způsoby pěstování nebo třeba tipy, jak zvýšit výnosy.
Osevní plány zeleninových záhonů
S tím potom úzce souvisí nové osevní plány pro zeleninové záhony. Sepsání osevního plánu nepodceňujte. Plánování vám pomůže využít zahradu naplno během celé sezóny a určitě i šetřit peníze při bezhlavém nákupu semen a sazenic rostlin. Vím o čem mluvím :-) a takto můžete ušetřit i tisíce korun.
.jpeg)
Pěstujte po celý rok s našimi osazovacími plány
Jestli jste si už někdy zkoušeli naplánovat zeleninové záhony, víte, že to není jednoduché a jen tak. Je potřeba zohlednit spoustu věcí od stanoviště, velikosti záhonů, vhodní i nevhodné sousedy, potřebujete vědět předplodiny a následné plodiny, pokud chcete pěstovat celý rok, dále technické věci jako umístění opor a také třeba jestli budete používat kryty na záhony.
Já mám pro vás e-book který vám v tomto pomůže. Je to e-book Jak osázet zeleninové záhony. Najdete v něm 24 hotových osazovacích plánů záhonů pro celý rok - jaro, léto a podzim.
Takže nemusíte nic dlouho hledat, studovat a vymýšlet, můžete jít rovnou nakupovat semínka. 😉
👇
Kontrola semínek
Jakmile budete mít představu o tom, co budete chtít pěstovat, je na čase kontrola semen. Projděte zásoby semen z loňska. Pokud nevíte, zda jsou ještě klíčivá, vyzkoušejte jednoduchý test klíčivosti semen – pár semen dejte na navlhčený papírový ubrousek a sledujte, zda vyklíčí. Semena, která jsou prošlá nebo nekvalitní, raději vyřaďte.
Nákup semínek
Potom můžete nakoupit nová semena. Jakmile víte, co máte a co chybí, můžete si s předstihem objednat potřebná semena. Výběr je teď široký a nemusíte řešit, že budou později vyprodaná.
Kontrola a servis vybavení
Určitě také zkontrolujte nářadí. Rýče, motyky, hrábě a nůžky očistěte, nabruste a případně naolejujte. Ošetřeným nástrojem se lépe pracuje a vydrží déle.
Leden je také vhodná doba na servis sekačky, pily nebo jiných přístrojů.
Teď je také ideální doba pořídit si nové vybavení, pokud vám něco chybí.
Připravte se na předpěstování a výsevy. Očistěte a dezinfikujte všechny nádoby a květináče, které budete brzy potřebovat. Tím minimalizujete riziko přenosu chorob na nové rostliny.
Tyto kroky vám ušetří spoustu času a stresu na jaře a pomohou vám začít novou sezónu s čistým stolem.
4.3.1 Zahrada v lednu

Pojďme se spolu podívat, co všechno můžeme v lednu na zahradě udělat, od péče o stromy a keře, přes práce na zahradě, výsev první zeleniny, plánování nové sezóny, až po kontrolu uskladněných plodin. Leden je často považován za měsíc klidu na zahradě, ale ve skutečnosti je to skvělá doba, kdy můžeme zahradě věnovat pozornost a připravit ji na nadcházející sezonu.
Leden je často považován za měsíc klidu na zahradě, ale ve skutečnosti je to skvělá doba, kdy můžeme zahradě věnovat pozornost a připravit ji na nadcházející sezonu.
Pojďme se rovnou podívat nato, co můžete udělat přímo venku na zahradě.
Stromy a keře
Začněme u ovocných dřevin. Zima je obdobím, kdy můžete účinně bojovat proti chorobám a škůdcům, chránit stromy před okusem zvěří, kořeny mladých stromků před mrazem a zabránit vzniku mrazových puklin v kmeni, které mají velmi negativní vliv na zdraví a délku života stromu.
Lednové dny jsou ideální pro řez ovocných stromů a keřů, pokud zrovna nemrzne. Můžete se pustit do prosvětlovacího řezu jabloní a hrušní. Odstraňte nemocné, suché či přestárlé větvě. Bobuloviny, jako jsou maliny, angrešty nebo rybízy, můžete prořezat a upravit jejich tvar. Angrešt a rybíz prosvětlujte ideálně do poloviny února. Tyto práce pomohou stromům lépe růst a přinést více ovoce.
Zimní období je také vhodné pro boj s chorobami a škůdci na stromech. Pokud na to teď budete myslet, tak během sezóny budete mít boj jednodušší. Důležitý je úklid opadaného listí pod stromy. Toto listí totiž na sobě může mít spoustu zárodků chorob, které nezničí ani sníh a mráz. Určitě nezapomeňte odstranit staré, scvrklé plody z ovocných stromů, protože jsou častým zdrojem moniliózy.
Ovocné stromy můžete chránit před prudkými změnami teplot nátěrem vápenným mlékem. I teď v lednu ho ještě můžete udělat. Působí jako izolace proti slunečním paprskům, teplotním výkyvům a zabraňuje popraskání kůry. Připravíte ho smícháním hašeného vápna s vodou na 20% roztok nebo si můžete koupit již připravený vápenný nátěr. Při aplikaci zvolte nemrazivý den a kmeny natřete do výšky asi jednoho metru.
Pokud máte pozemek, který není oplocený, a zvěř se vám tam dostane, nezapomeňte také stromy chránit proti okusu. Nejlepší je určitě mechanická ochrana a to pletivem nebo plastovými kryty. Nezapomeňte je také kontrolovat.
Záhony

I když jsou záhony pod sněhem nebo promrzlé, je dobré myslet na jejich ochranu. Pokud jste je ještě nezamulčovali, můžete to klidně udělat i teď. Využít můžete slámu, listí, kompost. Mulč ochrání půdu před promrzáním a erozí. Pokud záhony neryjete, zimní období je dobré pro rozvoz kompostu, jelikož je na to dost času. Budete tak mít náskok na jaře.
Přezimující zelenina

Zkontrolujte záhony s přezimující zeleninou, jako je růžičková kapusta, zimní pórek nebo kadeřávek, a ochraňte je netkanou textilií před holomrazy.
Skleník
Věnujte pozornost skleníku. Pokud ho ještě nemáte připravený na jaro, můžete ho v lednu uklidit, postarat se o půdu a přidat organické hnojivo. Pokud ve skleníku máte ještě přezimující zeleninu, nezapomeňte ho také zalít. Pokud ji tam už nemáte, tak můžete do něj naházet sníh, který během tání dodá potřebnou vláhu.
Choulostivé rostliny
Nezapomeňte na ochranu choulostivých rostlin. Pokud udeří silné mrazy, zakryjte je chvojím, netkanou textilií nebo kartonem.
Kompost
I v zimě je dobré nezapomínat na kompost a chránit ho také před vymrzáním, aby se nezastavil rozklad materiálu. Doporučuji ho určitě přikrýt textilií proti mrazu nebo klidně silnou vrstvou kartonu.
Pokud je kompostér zavátý sněhem, nechte ho tak. Sníh funguje jako izolace před mrazem.
Kompostovací proces běží totiž nepřetržitě po celý rok, takže i teď má smysl třídění bioodpadu nepřerušovat. Dál tedy do něj přidávejte zbytky ze zeleniny, ovoce, popel, lógr z kávy nebo jiný vhodný materiál.
Ptáci a hmyz
Nezapomeňte také na ptáky nebo jiný hmyz. Pravidelně čistěte krmítka, nebo pokud ho nemáte tak si ho můžete vyrobit, koupit a přikrmujte ptáky z vašeho okolí.
Výsev zeleniny - venkovní záhon
V lednu nám je nejspíš všem nejlépe u kamen s horkým čajem. Ale i v lednu pokud to počasí dovolí a nemrzne lze na venkovní záhony vysévat. A to především kořenovou zeleninu, tedy mrkev, petržel, petržel také listovou a kudrnku. Pokud jste nestihli, tak začátkem ledna můžete i ještě sázet česnek.
👉 Moření česneku a výsadba česneku na podzim 👨🌾🧄
Výsev zeleniny - vytápěný skleník
Pokud máte vytápěný skleník nebo zimní zahradu, tak ke konci ledna zde můžete vyset ředkvičky nebo klidně i karotku. Doporučuji i uvnitř výsevy přikrýt bílou netkanou textílií.
Předpěstování sazenic
Již v lednu můžete vysévat semena zeleniny pro předpěstování sazenic. Jde o zeleninu s delší vegetační dobou nebo zeleninu pro rychlení ve sklenících a pařeništích.
Nezapomínejte ale, že světla je ještě dost málo a pokud nemáte vhodné podmínky pro předpěstování a tím mám na mysli především přisvětlování, tak je lepší chvíli vyčkat. Důležité je i dobře si rozvrhnout místo a plánovat.
Pro následné rychlení ve sklenících, fóliovnících a pařeništích se v lednu vysévají papriky, lilky, rané saláty, ve druhé polovině ledna potom kedlubny, brokolice a květák.
Ke konci ledna můžete také začít s výsevem celeru bulvového a řapíkatého.
Zdrojem čerstvých vitamínů může být i zelenina rychlená v teple domova na parapetu jako pažitka, naťová cibule, řeřicha, aromatické bylinky nebo roketa.
Jednotlivé postupy pro výsevy můžete najít tady:
👉 Výsev salátu pro předpěstování sazenic
👉 Výsev kedlubnů pro předpěstování
Uskladněné zásoby
V lednu je důležité pravidelně kontrolovat stav uskladněné zeleniny a ovoce. Zaměřte se na brambory, cibuli, česnek, jablka a další plodiny, které jste na podzim uskladnili. Prohlédněte je, zda nejsou napadené plísněmi, hnilobou nebo škůdci.
Jakmile objevíte nahnilé nebo poškozené kusy, ihned je odstraňte, aby nenakazily zbytek. Zároveň dbejte na správné podmínky skladování a to především na stálou teplotu, dostatečné větrání a nízkou vlhkost.
Nezapomeňte také kontrolovat zimní zásoby kysaného zelí, marmelád či sušeného ovoce, abyste se ujistili, že jsou stále ve skvělé kondici pro vaši kuchyni. Tato péče se vyplatí a zajistí, že vám uskladněné zásoby vydrží až do jara.
Plánování nové sezóny

A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu pro leden a to je plánování nové sezóny. Leden je ideální měsíc na plánování a přípravu nové zahradní sezóny. Nyní je dostatek času na promyšlení, co a kam vysadit, aby byla zahrada co nejefektivnější a přinášela radost i užitek.
Začněte zhodnocením minulé sezóny. Určitě doporučuji se ohlednou a zamyslet se, co vám rostlo dobře, čemu se nedařilo, co byste chtěli zopakovat a naopak co nového zkusit.
Studujte a učte se nové věci. Inspirujte se zahradnickými knihami, časopisy nebo online zdroji. Můžete si rozšířit obzory o nové odrůdy, způsoby pěstování nebo třeba tipy, jak zvýšit výnosy.
Osevní plány zeleninových záhonů
S tím potom úzce souvisí nové osevní plány pro zeleninové záhony. Sepsání osevního plánu nepodceňujte. Plánování vám pomůže využít zahradu naplno během celé sezóny a určitě i šetřit peníze při bezhlavém nákupu semen a sazenic rostlin. Vím o čem mluvím :-) a takto můžete ušetřit i tisíce korun.
.jpeg)
Pěstujte po celý rok s našimi osazovacími plány
Jestli jste si už někdy zkoušeli naplánovat zeleninové záhony, víte, že to není jednoduché a jen tak. Je potřeba zohlednit spoustu věcí od stanoviště, velikosti záhonů, vhodní i nevhodné sousedy, potřebujete vědět předplodiny a následné plodiny, pokud chcete pěstovat celý rok, dále technické věci jako umístění opor a také třeba jestli budete používat kryty na záhony.
Já mám pro vás e-book který vám v tomto pomůže. Je to e-book Jak osázet zeleninové záhony. Najdete v něm 24 hotových osazovacích plánů záhonů pro celý rok - jaro, léto a podzim.
Takže nemusíte nic dlouho hledat, studovat a vymýšlet, můžete jít rovnou nakupovat semínka. 😉
👇
Kontrola semínek
Jakmile budete mít představu o tom, co budete chtít pěstovat, je na čase kontrola semen. Projděte zásoby semen z loňska. Pokud nevíte, zda jsou ještě klíčivá, vyzkoušejte jednoduchý test klíčivosti semen – pár semen dejte na navlhčený papírový ubrousek a sledujte, zda vyklíčí. Semena, která jsou prošlá nebo nekvalitní, raději vyřaďte.
Nákup semínek
Potom můžete nakoupit nová semena. Jakmile víte, co máte a co chybí, můžete si s předstihem objednat potřebná semena. Výběr je teď široký a nemusíte řešit, že budou později vyprodaná.
Kontrola a servis vybavení
Určitě také zkontrolujte nářadí. Rýče, motyky, hrábě a nůžky očistěte, nabruste a případně naolejujte. Ošetřeným nástrojem se lépe pracuje a vydrží déle.
Leden je také vhodná doba na servis sekačky, pily nebo jiných přístrojů.
Teď je také ideální doba pořídit si nové vybavení, pokud vám něco chybí.
Připravte se na předpěstování a výsevy. Očistěte a dezinfikujte všechny nádoby a květináče, které budete brzy potřebovat. Tím minimalizujete riziko přenosu chorob na nové rostliny.
Tyto kroky vám ušetří spoustu času a stresu na jaře a pomohou vám začít novou sezónu s čistým stolem.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
4.3.1 Zahrada v lednu

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.
Leden je často považován za měsíc klidu na zahradě, ale ve skutečnosti je to skvělá doba, kdy můžeme zahradě věnovat pozornost a připravit ji na nadcházející sezonu.
Pojďme se rovnou podívat nato, co můžete udělat přímo venku na zahradě.
Stromy a keře
Začněme u ovocných dřevin. Zima je obdobím, kdy můžete účinně bojovat proti chorobám a škůdcům, chránit stromy před okusem zvěří, kořeny mladých stromků před mrazem a zabránit vzniku mrazových puklin v kmeni, které mají velmi negativní vliv na zdraví a délku života stromu.
Lednové dny jsou ideální pro řez ovocných stromů a keřů, pokud zrovna nemrzne. Můžete se pustit do prosvětlovacího řezu jabloní a hrušní. Odstraňte nemocné, suché či přestárlé větvě. Bobuloviny, jako jsou maliny, angrešty nebo rybízy, můžete prořezat a upravit jejich tvar. Angrešt a rybíz prosvětlujte ideálně do poloviny února. Tyto práce pomohou stromům lépe růst a přinést více ovoce.
Zimní období je také vhodné pro boj s chorobami a škůdci na stromech. Pokud na to teď budete myslet, tak během sezóny budete mít boj jednodušší. Důležitý je úklid opadaného listí pod stromy. Toto listí totiž na sobě může mít spoustu zárodků chorob, které nezničí ani sníh a mráz. Určitě nezapomeňte odstranit staré, scvrklé plody z ovocných stromů, protože jsou častým zdrojem moniliózy.
Ovocné stromy můžete chránit před prudkými změnami teplot nátěrem vápenným mlékem. I teď v lednu ho ještě můžete udělat. Působí jako izolace proti slunečním paprskům, teplotním výkyvům a zabraňuje popraskání kůry. Připravíte ho smícháním hašeného vápna s vodou na 20% roztok nebo si můžete koupit již připravený vápenný nátěr. Při aplikaci zvolte nemrazivý den a kmeny natřete do výšky asi jednoho metru.
Pokud máte pozemek, který není oplocený, a zvěř se vám tam dostane, nezapomeňte také stromy chránit proti okusu. Nejlepší je určitě mechanická ochrana a to pletivem nebo plastovými kryty. Nezapomeňte je také kontrolovat.
Záhony

I když jsou záhony pod sněhem nebo promrzlé, je dobré myslet na jejich ochranu. Pokud jste je ještě nezamulčovali, můžete to klidně udělat i teď. Využít můžete slámu, listí, kompost. Mulč ochrání půdu před promrzáním a erozí. Pokud záhony neryjete, zimní období je dobré pro rozvoz kompostu, jelikož je na to dost času. Budete tak mít náskok na jaře.
Přezimující zelenina

Zkontrolujte záhony s přezimující zeleninou, jako je růžičková kapusta, zimní pórek nebo kadeřávek, a ochraňte je netkanou textilií před holomrazy.
Skleník
Věnujte pozornost skleníku. Pokud ho ještě nemáte připravený na jaro, můžete ho v lednu uklidit, postarat se o půdu a přidat organické hnojivo. Pokud ve skleníku máte ještě přezimující zeleninu, nezapomeňte ho také zalít. Pokud ji tam už nemáte, tak můžete do něj naházet sníh, který během tání dodá potřebnou vláhu.
Choulostivé rostliny
Nezapomeňte na ochranu choulostivých rostlin. Pokud udeří silné mrazy, zakryjte je chvojím, netkanou textilií nebo kartonem.
Kompost
I v zimě je dobré nezapomínat na kompost a chránit ho také před vymrzáním, aby se nezastavil rozklad materiálu. Doporučuji ho určitě přikrýt textilií proti mrazu nebo klidně silnou vrstvou kartonu.
Pokud je kompostér zavátý sněhem, nechte ho tak. Sníh funguje jako izolace před mrazem.
Kompostovací proces běží totiž nepřetržitě po celý rok, takže i teď má smysl třídění bioodpadu nepřerušovat. Dál tedy do něj přidávejte zbytky ze zeleniny, ovoce, popel, lógr z kávy nebo jiný vhodný materiál.
Ptáci a hmyz
Nezapomeňte také na ptáky nebo jiný hmyz. Pravidelně čistěte krmítka, nebo pokud ho nemáte tak si ho můžete vyrobit, koupit a přikrmujte ptáky z vašeho okolí.
Výsev zeleniny - venkovní záhon
V lednu nám je nejspíš všem nejlépe u kamen s horkým čajem. Ale i v lednu pokud to počasí dovolí a nemrzne lze na venkovní záhony vysévat. A to především kořenovou zeleninu, tedy mrkev, petržel, petržel také listovou a kudrnku. Pokud jste nestihli, tak začátkem ledna můžete i ještě sázet česnek.
👉 Moření česneku a výsadba česneku na podzim 👨🌾🧄
Výsev zeleniny - vytápěný skleník
Pokud máte vytápěný skleník nebo zimní zahradu, tak ke konci ledna zde můžete vyset ředkvičky nebo klidně i karotku. Doporučuji i uvnitř výsevy přikrýt bílou netkanou textílií.
Předpěstování sazenic
Již v lednu můžete vysévat semena zeleniny pro předpěstování sazenic. Jde o zeleninu s delší vegetační dobou nebo zeleninu pro rychlení ve sklenících a pařeništích.
Nezapomínejte ale, že světla je ještě dost málo a pokud nemáte vhodné podmínky pro předpěstování a tím mám na mysli především přisvětlování, tak je lepší chvíli vyčkat. Důležité je i dobře si rozvrhnout místo a plánovat.
Pro následné rychlení ve sklenících, fóliovnících a pařeništích se v lednu vysévají papriky, lilky, rané saláty, ve druhé polovině ledna potom kedlubny, brokolice a květák.
Ke konci ledna můžete také začít s výsevem celeru bulvového a řapíkatého.
Zdrojem čerstvých vitamínů může být i zelenina rychlená v teple domova na parapetu jako pažitka, naťová cibule, řeřicha, aromatické bylinky nebo roketa.
Jednotlivé postupy pro výsevy můžete najít tady:
👉 Výsev salátu pro předpěstování sazenic
👉 Výsev kedlubnů pro předpěstování
Uskladněné zásoby
V lednu je důležité pravidelně kontrolovat stav uskladněné zeleniny a ovoce. Zaměřte se na brambory, cibuli, česnek, jablka a další plodiny, které jste na podzim uskladnili. Prohlédněte je, zda nejsou napadené plísněmi, hnilobou nebo škůdci.
Jakmile objevíte nahnilé nebo poškozené kusy, ihned je odstraňte, aby nenakazily zbytek. Zároveň dbejte na správné podmínky skladování a to především na stálou teplotu, dostatečné větrání a nízkou vlhkost.
Nezapomeňte také kontrolovat zimní zásoby kysaného zelí, marmelád či sušeného ovoce, abyste se ujistili, že jsou stále ve skvělé kondici pro vaši kuchyni. Tato péče se vyplatí a zajistí, že vám uskladněné zásoby vydrží až do jara.
Plánování nové sezóny

A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu pro leden a to je plánování nové sezóny. Leden je ideální měsíc na plánování a přípravu nové zahradní sezóny. Nyní je dostatek času na promyšlení, co a kam vysadit, aby byla zahrada co nejefektivnější a přinášela radost i užitek.
Začněte zhodnocením minulé sezóny. Určitě doporučuji se ohlednou a zamyslet se, co vám rostlo dobře, čemu se nedařilo, co byste chtěli zopakovat a naopak co nového zkusit.
Studujte a učte se nové věci. Inspirujte se zahradnickými knihami, časopisy nebo online zdroji. Můžete si rozšířit obzory o nové odrůdy, způsoby pěstování nebo třeba tipy, jak zvýšit výnosy.
Osevní plány zeleninových záhonů
S tím potom úzce souvisí nové osevní plány pro zeleninové záhony. Sepsání osevního plánu nepodceňujte. Plánování vám pomůže využít zahradu naplno během celé sezóny a určitě i šetřit peníze při bezhlavém nákupu semen a sazenic rostlin. Vím o čem mluvím :-) a takto můžete ušetřit i tisíce korun.
.jpeg)
Pěstujte po celý rok s našimi osazovacími plány
Jestli jste si už někdy zkoušeli naplánovat zeleninové záhony, víte, že to není jednoduché a jen tak. Je potřeba zohlednit spoustu věcí od stanoviště, velikosti záhonů, vhodní i nevhodné sousedy, potřebujete vědět předplodiny a následné plodiny, pokud chcete pěstovat celý rok, dále technické věci jako umístění opor a také třeba jestli budete používat kryty na záhony.
Já mám pro vás e-book který vám v tomto pomůže. Je to e-book Jak osázet zeleninové záhony. Najdete v něm 24 hotových osazovacích plánů záhonů pro celý rok - jaro, léto a podzim.
Takže nemusíte nic dlouho hledat, studovat a vymýšlet, můžete jít rovnou nakupovat semínka. 😉
👇
Kontrola semínek
Jakmile budete mít představu o tom, co budete chtít pěstovat, je na čase kontrola semen. Projděte zásoby semen z loňska. Pokud nevíte, zda jsou ještě klíčivá, vyzkoušejte jednoduchý test klíčivosti semen – pár semen dejte na navlhčený papírový ubrousek a sledujte, zda vyklíčí. Semena, která jsou prošlá nebo nekvalitní, raději vyřaďte.
Nákup semínek
Potom můžete nakoupit nová semena. Jakmile víte, co máte a co chybí, můžete si s předstihem objednat potřebná semena. Výběr je teď široký a nemusíte řešit, že budou později vyprodaná.
Kontrola a servis vybavení
Určitě také zkontrolujte nářadí. Rýče, motyky, hrábě a nůžky očistěte, nabruste a případně naolejujte. Ošetřeným nástrojem se lépe pracuje a vydrží déle.
Leden je také vhodná doba na servis sekačky, pily nebo jiných přístrojů.
Teď je také ideální doba pořídit si nové vybavení, pokud vám něco chybí.
Připravte se na předpěstování a výsevy. Očistěte a dezinfikujte všechny nádoby a květináče, které budete brzy potřebovat. Tím minimalizujete riziko přenosu chorob na nové rostliny.
Tyto kroky vám ušetří spoustu času a stresu na jaře a pomohou vám začít novou sezónu s čistým stolem.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Související

🏡 Výsev květáku pro předpěstování sazenic do skleníků a pod kryty pro jarní rychlení

🏡 Jarní výsev ředkviček do skleníku

🌱 Výsev bulvového celeru pro předpěstování sazenic

4.3.2 Zahrada v únoru

4.3.1 Zahrada v lednu
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍