Příručka

4.3.3 Zahrada v březnu

Poslední úprava
10.3.2025
Jak dlouho to zabere
⏰ Vyhraďte si
minut
No items found.
-
Množství
+
No items found.
No items found.
No items found.

Pojďme se spolu podívat, co dělat v březnu na zahradě, kde je toho opravdu spousta, protože, přátelé, jaro nám začíná! Březen je nejdůležitější měsíc pro zahradníka, protože to je měsíc, kdy se vysévá spoustu zeleniny a bylinek. Tady opravdu platí, že co teď zasejete, to v létě sklidíte. A na zahradě je i spousta jiné důležité práce. Kromě péče o stromy, keře, okrasné dřeviny a traviny je také třeba zahájit boj proti škůdcům a to zejména slimákům. Že je na ně ještě brzy? Tak to budete možná překvapeni ☺️. Tak pojďme se na to všechno hezky popořadě podívat!

Příprava záhonů

Pokud ryjete a nestihli jste rytí na podzim, v březnu zryjte hned jak půda změkne, aby stihla včas slehnout. Pokud jste měli zryto, stačí urovnat povrch. Já neryji takže na jaře rozvážím kompost na záhony, kde jsme to nestihla před zimou. Kompost dávám v tloušťce 5-10 cm. Co se týče hnojení, pokud jste na podzim nehnojili, je nutné půdu přihnojit teď na jaře, abyste jí po zimě dodali potřebné živiny. O tom jak hnojit jsme dělali samostatné video a najdete je tady na kanále.

Venkovní záhon - výsevy zeleniny

Pro všechny nedočkavce, pojďme už teď k té naší oblíbené zelenině. Obecně lze teď na jaře vysévat zeleninu, které snese chladné počasí. Takže, co vysévat od začátku března na venkovní záhon?

Začneme klasikou a to je kořenová zelenina. Pokud jste to nedělali na podzim nebo třeba i v lednu, v únoru, tak teďka je už nejvyšší čas na to, abyste si zaseli mrkev, petržel a pastinák.

Mrkev a karotka

Z mrkviček vám můžu doporučit set hlavně rané mrkve jako karotky.

Raná mrkev: Marion, Naomi, Tip Top, Lenka, Kráska
Polorané mrkev: Katrin

Petržel a pastinák

Pastinák: Halflong White, Kamo Petržel: Atika

Dále můžete vysévat petržel. Já teda vysévám pastinák, je to hlavně pro oblasti, kde víte, že petržel tolik nejde, tak určitě doporučuji pastinák. Sklizím opravdu dlouhé kořeny a je to výborná zelenina.

👉 Výsev petržele na venkovní záhon

👉 Výsev pastináku na venkovní záhon

Cibule

Březen je vhodný pro výsev cibule ze semen a to přímo na venkovní záhon. Přímý výsev ze semen je pomalejší než výsadba ze sazečky, ale je levnější, což se určitě vyplatí o to více, pokud pěstujete cibuli ve větší ploše. Nabídka odrůd semen cibule je daleko širší než odrůd sazečky. Na toto téma jsme dělali samostatné video, ve kterém se dozvíte, jaké výhody má tento způsob výsevu oproti výsadbě cibule ze sazečky. Poradím vám jaké odrůdy cibule vybrat a jak připravit záhon pro výsev. Tak se na to běžte podívat.

Cibule žlutá: Tosca, Amfora Cibule červená : Magnate F1

👉 Výsev cibule ze semínek na venkovní záhon

👉 Výsev cibule pro předpěstování sazenic

Ředkvičky

Další zeleninkou jsou určitě ředkvičky. Ty můžete sít ty klasické červené a to buďto jarní nebo celoroční odrůdy. Pro ředkvičky opravdu doporučuji dělat postupné výsevy co 14 dnů. Je to z toho důvodu, abyste potom ty ředkvičky nesklidili všechny najednou a to je opravdu nesníte.

Červené: Faraon Žluté: Zlata Fialové: Diana, Viola Bílé: Whitney

👉 Výsev ředkviček na venkovní záhon

Hrášek

Typický výsev pro začátek března je také hrách. Hrášek můžete vysévat všechen naráz nebo vyset různé rané, polorané a pozdní odrůdy. Je to samozřejmě z toho důvodu, jako u těch ředkviček, abyste ten hrách neměli všechen naráz. Já osobně doporučuju u hrachu vyset ranou, poloranou a pozdní odrůdu a tak vám vlastně ten hrách bude dozrávat postupně.

Hrášek raný: Avola, Oskar, Zázrak z Kelvedonu Hrášek poloraný: Radovan

👉 Výsev hrášku na venkovní záhon

Špenát

Špenát je opravdu výborná jarní zelenina, která má ráda chlad. Proto opravdu neotálejte, můžete začínat vysévat hned začátkem března. Špenát je výborná meziřádková plodina a to například mezi řádky česneku, kde hraje roli mulče a ochrany půdy, když česnek teprve roste.

Špenát: Matador, Monores, Winterriesen Baby špenát: Harp F1

👉 Výsev špenátu na venkovní záhon

Pórek

Další výsev na venkovní záhon jsou určitě pórky. Pórky rozdělujeme na letní a zimní. Já jsem si například vysela už letní pórek, zimní pórek si seju do sadbovačů.

Letní pórek: Golem

Zimní pórek: Elefant

Jarní cibulka

A velmi příbuzná pórku je jarní cibulka. Takže jestli chcete mít čerstvou nať nebo takové mladé svazkové cibulky, teď určitě můžete začít set.

Jarní cibulka: Entita

Saláty

V březnu startuje také přímý výsev ven pro saláty a to hlavně pro hlávkové, ale i listové. Můžete vybírat z raných odrůd pro jarní pěstování, ale i celoroční.

Raný hlávkový salát: Alamer Celoroční hlávkový salát: Rosemarry Ledový salát: Kamelot Římský salát: Galba

Bylinky

Ven na záhony můžou jít i bylinky, které mají rádi chladné počasí. A to například oblíbená pažitka a petrželka, klidně i kerblík. Tu doporučuji opravdu někde na lemy a okraje záhonu jako doplněk zeleniny. Tyhle bylinky mají i ochrannou funkci, podporují růst zeleniny. A potom můžete vysévat klidně i kozlíček polníček nebo rukolu.

Venkovní záhon - doporučení venkovním výsevům zeleniny

Textilie

Velmi doporučuji všechny venkovní výsevy překrýt textilií. Ta vám pomůže hned s několika věcmi naráz. Jednak funguje jako ochrana proti chladu a před jarními mrazíky. Dále slouží také jako ochrana před ptáky, kteří velice často ty semínka vyzobávají. A to opravdu nechcete, vy pak čekáte, čekáte, čekáte, a ty rostlinky opravdu tam nevzejdou. Pokud nemáte dostatek textilie na všechny výsevy, ochraňte hlavně velká semena, zejména hrách, aby ho nevyzobali. Textilie také pomůže lépe udržet vlhkost.

Dostatek zálivky

S tím souvisí druhé důležité doporučení a to je nezapomenout zalévat. Ono to venku může vypadat, že je hodně vlhko, ale pro úspěšní vzejití výsevů to nemusí stačit, protože semínka nesmí vyschnout. Takže, pokud neprší tak opravdu pravidelně zalévat, zalévat, zalévat. Pokud mám na záhoně textilii tak ji při zalévání samozřejmě neodělávám, ale zalévám přes ni.

Venkovní záhon - výsadba zeleniny

Česnek

Pokud jste nestihli na podzim nebo v zimě, tak pořád ještě můžete vysadit česnek. Důležité ale je vybírat odrůdy, které jsou určené pro jarní výsadbu. Česnek doporučuji například do záhonoviště s jahodami, protože česnek chrání jahodníky. Nicméně můžete samozřejmě sázet i na samostatný záhon.

Saláty

Ke konci března už také můžete vysadit na venkovní záhon saláty, které jste si předpěstovali uvnitř. Dejte ale pozor na předpověď počasí a pokud by hrozilo hodně chladné počasí tak buď výsadby o chvíli odložte nebo je bílou textilií.

Skleník/foliovník/pařeniště - výsevy zeleniny

A z venkovních záhonů se nyní přesuňme do skleníku, foliovníku nebo pařeniště. Podle naší ankety tady na kanále, ve které od včerejška hlasovalo již více než 100 z vás, má tuto možnost pěstování skoro polovina z vás. Toto číslo nás hodně překvapilo, takže pojďme se na to teď spolu podívat.

Vyset toho do skleníku můžete opravdu hodně a celý seznam bych tady četla opravdu dlouho. Takže zde je moje doporučení:

Zelenina:

  • ředkvičky
  • saláty
  • špenát
  • květák
  • zelí
  • kapusta
  • kedlubny

Bylinky:

  • pažitka
  • roketa
  • jarní cibulka

Skleník/foliovník/pařeniště - výsadba zeleniny

A dále, pokud máte to štěstí a skleník, foliák nebo pařeniště máte, tak ho opravdu využijte nejen pro výsevy, ale i výsadby. Sázejte tam předpěstované salátky, kedlubny, košťáloviny a další... budete to mít opravdu dříve! :-)

Uvnitř - pikýrování zeleniny

Pojďme už dovnitř na to předpěstování. To, co jste vyseli dříve v únoru, ty malé semenáčky je teď potřeba přepíkýrovat. Obecné pravidlo říká, že jakmile má semenáček 4 listy. To bývá 2–4 týdny po výsevu, v závislosti na druhu rostliny a podmínkách pěstování. Například je teď čas pikýrovat papriky, kedlubny, saláty. Nebo pokud jste seli košťáloviny, například pro vysadbu do skleníků, tak také přepíkýrujte. O pikýrování máme celé video, tak se na něj tady na kanále podívejte.

👉 💡 Přepichování (pikýrování) - proč a jak?

Uvnitř - výsevy zeleniny pro předpěstování sazenic

Tak, pojďme se podívat na nové výsevy. Co můžete teď začátkem března vysévat uvnitř pro předpěstování sazenic? Já už jsem byla u těch košťálovin, takže můžeme je znova zmínit. Nyní můžeme vysévat například zelí, kadeřávek, květák, brokolici a kedluben. Ještě bychom mohli vyset ranou kapustu, určitě už můžete růžičkovou kapustu.

Rajče

Nyní je také vhodný čas pro výsev rajčat ze semínek pro pěstování ve skleníku a pro venkovní záhon. Pro skleník vysévejte od začátku března, pro ten venkovní záhon vysévejte později, až od půlky března.

👉 Výsev rajčat pro pěstování ve skleníku

👉 Výsev rajčat pro pěstování na venkovním záhoně

Květák

Od začátku března je také možné provést výsev květáku uvnitř pro předpěstování vlastních sazenic a výsadbu na venkovní záhon se sklizní během července až srpna. Květák má pověst náročné zeleniny, ale za tu námahu krásná hlávka určitě stojí.

Raný květák: Beta

👉 Výsev květáku pro předpěstování sazenic do skleníku pod kryt

👉 Výsev květáku pro předpěstování sazenic na venkovní záhon

Hlávková kapusta

Raná hlávková kapusta: Entira

Zelí

Rané špičaté zelí Pylon

Brokolice

A pokud je teplo, nebo respektive i podle počasí venku, nicméně teďka můžete i brokolici. Termínově, můžete si to nechat klidně na týden a za dva později. Jak vám to vyhovuje.

Brokolice: Limba

Saláty

Březen je doba salátů. Kdo si chce předpěstovat saláty, sejte jarní odrůdy, můžete ale také takové ty česací salátky.

Hlávkový sálát raný: Alamer Římský salát: Galba Ledový salát: Derel Hlávkový celoroční salát: Rosemarry Listový salát: Verala

👉 Výsev salátů pro předpěstování sazenic pro sklizeň v létě

👉 Výsev salátu pro předpěstování a sklizeň na jaře

Kedlubny

Vysévat uvnitř nyní můžeme i kedlubny a to jak zelené tak fialové kedlubny. Vysévat můžete rané a polorané odrůdy a to do výsevních misek a potom pikýrovat, nebo si to třeba sejte rovnou do připravených sadbovačů a jak rostlinky poporostou, tak je potom přesaďte do větších.

Kedluben raný zelený: Luna, Kref F1, Moravia Kedluben raný fialový: Blankyt, Azur Kedluben poloraný zelený: Sparta F1

👉 Výsev kedluben pro výsadbu do skleníku

👉 Výsev kedluben pro předpěstování sazenic na venkovní záhon

Bylinky

Březen je také období výsevu bylinek. Můžete vysévat jakoukoliv bylinku, kterou máte rádi. Já si předpěstovávám obvykle bazalku a majoránku.

👉 Výsev bazalky pro předpěstování sazenic

Uvnitř - Předpěstování letniček

V březnu se také ve vnitřních prostorách předpěstovávají letničky.

Aksamitník (afrikán)

Já tady mám aksamitníky, neboli afrikány. Aksamitníky pěstují a dávám se jim na lemy nebo do zeleninových záhonů pro ochranu před škůdci i jako podporu růstu zeleniny.Je to opravdu výborná letnička. Těch odrůd a variací je několik. Existují vzpřímené, veliké, nízké a jsou to i výborné květiny k řezu.

A další

Vysévat můžete také například lobelky, petunky, co máte rádi. Můžete si také řízkovat muškáty.

Venku - Péče o stromy

Odplevelte a doplňte mulč kolem kmenů, aby z půdy neunikala jarní vláha. Uvolněte úvazy mladých ovocných stromků, aby se nezařezávaly do kůry. Hned jak půda změkne, je také dobrá doba na přesazení stromů a keřů.

Březen je vhodný čas na udržovací řez jabloně a hrušně, ideálně před rašením. Odstraňte přebytečné nebo poškozené větve aby měly dostatečně otevřenou korunu.

Venku - Péče drobné ovoce

Proveďte jarní řez víceplodících malin. Na toto téma chystáme video, tak se na něj pak podívejte. Zkontrolujte angreštové a rybízové keře, zda nejsou napadené. Případné napadené části odstraňte a keř ošetřete postřikem.

Venku - Péče o jahodníky

Dále je vhodný čas na jarní péči o jahodníky. Vyhrabejte staré listí a pokud mrazem vylezly jahodníky ven, prokypřete půdu a přihrňte nebo doplňte zeminu nebo kompost. Srdíčko jahodníku musí zůstat nad zeminou.

👉 jarní péče o jahodníky

Venku - Péče o levandule

Pokud máte na zahradě levandule, je důležité ji pravidelně jednou za rok prořezat, aby byla levandule zdravá a krásná. Odstřihněte suché větvičky. Levandule se stříhají do tvaru kupole. Důležité je nestříhat do dřeva, protože by levandule nemusela obrazit.

Březen je ideální čas pro řez keřových a popínavých růží, aby se podpořilo kvetení. Také je přihnojte, teď to budou nejvíc potřebovat.

👉 řez levandule na jaře

Venku - Péče o okrasné traviny

Jaro je ideální doba pro péči o vaše okrasné traviny. Stříhání okrasných travin na jaře je klíčové pro odstranění suchých částí, udržení tvaru a podporu hustého a zdravého růstu rostlin po celý rok.

👉 řez travin

Venku - Boj proti slimákům

Už teď můžete zahájit boj proti slimákům. Podívejte se po okrajích záhonu a blízkém okolí, jestli tam nenajdete vajíčka slimáků. Ta jsou schovaná typicky u hrany prkna, cihly nebo pod předměty v přilehlé vrstvě hlíny. Pokud je najdete tak je zničte. Pokud bude hodně teplo, už v březnu se mohou začít vyskytovat i dospělí slimáci, takže pokud už vám raší něco zeleného je nutné to chránit. Sbírání vajíček i vzrostlých slimáků je časově náročné a má mysl jen pokud se slimáci do zahrady nevalí nekonečně z okolí. Jestli máte na zahradě slimáků obvykle více, tak doporučujeme zvážit instalaci elektrického pásku/drátku kolem záhonu. Záleží tedy i na konstrukci okraje záhonu. Ideální je dřevěný okraj na výšku tak jak vidíte na našich videích, nebo alespoň síť. Slimákům a jiným škůdcům se budeme dopodrobna věnovat již brzy.

Škůdci na ovocných stromech a keřích

V zimním období přežívají na ovocných stromech a keřích různí škůdci ve formě vajíček, larev nebo kukel a to v kůře nebo na větvích. Právě teď je ideální čas se na ně zaměřit a snížit jejich výskyt. To vám v létě ušetří práci a i množství postřiků. Postřiky se provádějí v době vegetačního klidu, obvykle v únoru až březnu, kdy nejsou teploty pod -5 °C. Používají se přípravky na bázi olejů nebo síry, které likvidují vajíčka mšic, svilušek a puklic. Nezapomeňte také na nejrůznější lapače a rozvěsit je na stromech a do skleníku také.

Plevel

Vytrhejte plevel, dokud je mladý a nerozmnožený.

Venku - Výsadby dřevin

A aby toho nebylo málo, tak v březnu je také ideální čas na nové výsadby stromů a keřů a to jak ovocných, tak i okrasných. Takže můžete sázet nejrůznější ovocné stromky, maliny, rybízy nebo třeba borůvky.

👉 výsadba malin na jaře

👉 výsadba borůvek do nádob

Uff a jsme na konci. Taky jste se tak zapotili jako já? Petr: A to jsi to nedělala, ale to tady říkáš! :-) Jak vidíte, březen je opravdu nabitý k prasknutím tím co vše se dá dělat. Tak neztrácejte ani minutu a pusťte se do toho!

Postup krok za krokem

Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.

A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:

No items found.

Podívejte se na video!

Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena od 49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:

Příručka

4.3.3 Zahrada v březnu

Poslední úprava
10.3.2025

Pojďme se spolu podívat, co dělat v březnu na zahradě, kde je toho opravdu spousta, protože, přátelé, jaro nám začíná! Březen je nejdůležitější měsíc pro zahradníka, protože to je měsíc, kdy se vysévá spoustu zeleniny a bylinek. Tady opravdu platí, že co teď zasejete, to v létě sklidíte. A na zahradě je i spousta jiné důležité práce. Kromě péče o stromy, keře, okrasné dřeviny a traviny je také třeba zahájit boj proti škůdcům a to zejména slimákům. Že je na ně ještě brzy? Tak to budete možná překvapeni ☺️. Tak pojďme se na to všechno hezky popořadě podívat!

Příprava záhonů

Pokud ryjete a nestihli jste rytí na podzim, v březnu zryjte hned jak půda změkne, aby stihla včas slehnout. Pokud jste měli zryto, stačí urovnat povrch. Já neryji takže na jaře rozvážím kompost na záhony, kde jsme to nestihla před zimou. Kompost dávám v tloušťce 5-10 cm. Co se týče hnojení, pokud jste na podzim nehnojili, je nutné půdu přihnojit teď na jaře, abyste jí po zimě dodali potřebné živiny. O tom jak hnojit jsme dělali samostatné video a najdete je tady na kanále.

Venkovní záhon - výsevy zeleniny

Pro všechny nedočkavce, pojďme už teď k té naší oblíbené zelenině. Obecně lze teď na jaře vysévat zeleninu, které snese chladné počasí. Takže, co vysévat od začátku března na venkovní záhon?

Začneme klasikou a to je kořenová zelenina. Pokud jste to nedělali na podzim nebo třeba i v lednu, v únoru, tak teďka je už nejvyšší čas na to, abyste si zaseli mrkev, petržel a pastinák.

Mrkev a karotka

Z mrkviček vám můžu doporučit set hlavně rané mrkve jako karotky.

Raná mrkev: Marion, Naomi, Tip Top, Lenka, Kráska
Polorané mrkev: Katrin

Petržel a pastinák

Pastinák: Halflong White, Kamo Petržel: Atika

Dále můžete vysévat petržel. Já teda vysévám pastinák, je to hlavně pro oblasti, kde víte, že petržel tolik nejde, tak určitě doporučuji pastinák. Sklizím opravdu dlouhé kořeny a je to výborná zelenina.

👉 Výsev petržele na venkovní záhon

👉 Výsev pastináku na venkovní záhon

Cibule

Březen je vhodný pro výsev cibule ze semen a to přímo na venkovní záhon. Přímý výsev ze semen je pomalejší než výsadba ze sazečky, ale je levnější, což se určitě vyplatí o to více, pokud pěstujete cibuli ve větší ploše. Nabídka odrůd semen cibule je daleko širší než odrůd sazečky. Na toto téma jsme dělali samostatné video, ve kterém se dozvíte, jaké výhody má tento způsob výsevu oproti výsadbě cibule ze sazečky. Poradím vám jaké odrůdy cibule vybrat a jak připravit záhon pro výsev. Tak se na to běžte podívat.

Cibule žlutá: Tosca, Amfora Cibule červená : Magnate F1

👉 Výsev cibule ze semínek na venkovní záhon

👉 Výsev cibule pro předpěstování sazenic

Ředkvičky

Další zeleninkou jsou určitě ředkvičky. Ty můžete sít ty klasické červené a to buďto jarní nebo celoroční odrůdy. Pro ředkvičky opravdu doporučuji dělat postupné výsevy co 14 dnů. Je to z toho důvodu, abyste potom ty ředkvičky nesklidili všechny najednou a to je opravdu nesníte.

Červené: Faraon Žluté: Zlata Fialové: Diana, Viola Bílé: Whitney

👉 Výsev ředkviček na venkovní záhon

Hrášek

Typický výsev pro začátek března je také hrách. Hrášek můžete vysévat všechen naráz nebo vyset různé rané, polorané a pozdní odrůdy. Je to samozřejmě z toho důvodu, jako u těch ředkviček, abyste ten hrách neměli všechen naráz. Já osobně doporučuju u hrachu vyset ranou, poloranou a pozdní odrůdu a tak vám vlastně ten hrách bude dozrávat postupně.

Hrášek raný: Avola, Oskar, Zázrak z Kelvedonu Hrášek poloraný: Radovan

👉 Výsev hrášku na venkovní záhon

Špenát

Špenát je opravdu výborná jarní zelenina, která má ráda chlad. Proto opravdu neotálejte, můžete začínat vysévat hned začátkem března. Špenát je výborná meziřádková plodina a to například mezi řádky česneku, kde hraje roli mulče a ochrany půdy, když česnek teprve roste.

Špenát: Matador, Monores, Winterriesen Baby špenát: Harp F1

👉 Výsev špenátu na venkovní záhon

Pórek

Další výsev na venkovní záhon jsou určitě pórky. Pórky rozdělujeme na letní a zimní. Já jsem si například vysela už letní pórek, zimní pórek si seju do sadbovačů.

Letní pórek: Golem

Zimní pórek: Elefant

Jarní cibulka

A velmi příbuzná pórku je jarní cibulka. Takže jestli chcete mít čerstvou nať nebo takové mladé svazkové cibulky, teď určitě můžete začít set.

Jarní cibulka: Entita

Saláty

V březnu startuje také přímý výsev ven pro saláty a to hlavně pro hlávkové, ale i listové. Můžete vybírat z raných odrůd pro jarní pěstování, ale i celoroční.

Raný hlávkový salát: Alamer Celoroční hlávkový salát: Rosemarry Ledový salát: Kamelot Římský salát: Galba

Bylinky

Ven na záhony můžou jít i bylinky, které mají rádi chladné počasí. A to například oblíbená pažitka a petrželka, klidně i kerblík. Tu doporučuji opravdu někde na lemy a okraje záhonu jako doplněk zeleniny. Tyhle bylinky mají i ochrannou funkci, podporují růst zeleniny. A potom můžete vysévat klidně i kozlíček polníček nebo rukolu.

Venkovní záhon - doporučení venkovním výsevům zeleniny

Textilie

Velmi doporučuji všechny venkovní výsevy překrýt textilií. Ta vám pomůže hned s několika věcmi naráz. Jednak funguje jako ochrana proti chladu a před jarními mrazíky. Dále slouží také jako ochrana před ptáky, kteří velice často ty semínka vyzobávají. A to opravdu nechcete, vy pak čekáte, čekáte, čekáte, a ty rostlinky opravdu tam nevzejdou. Pokud nemáte dostatek textilie na všechny výsevy, ochraňte hlavně velká semena, zejména hrách, aby ho nevyzobali. Textilie také pomůže lépe udržet vlhkost.

Dostatek zálivky

S tím souvisí druhé důležité doporučení a to je nezapomenout zalévat. Ono to venku může vypadat, že je hodně vlhko, ale pro úspěšní vzejití výsevů to nemusí stačit, protože semínka nesmí vyschnout. Takže, pokud neprší tak opravdu pravidelně zalévat, zalévat, zalévat. Pokud mám na záhoně textilii tak ji při zalévání samozřejmě neodělávám, ale zalévám přes ni.

Venkovní záhon - výsadba zeleniny

Česnek

Pokud jste nestihli na podzim nebo v zimě, tak pořád ještě můžete vysadit česnek. Důležité ale je vybírat odrůdy, které jsou určené pro jarní výsadbu. Česnek doporučuji například do záhonoviště s jahodami, protože česnek chrání jahodníky. Nicméně můžete samozřejmě sázet i na samostatný záhon.

Saláty

Ke konci března už také můžete vysadit na venkovní záhon saláty, které jste si předpěstovali uvnitř. Dejte ale pozor na předpověď počasí a pokud by hrozilo hodně chladné počasí tak buď výsadby o chvíli odložte nebo je bílou textilií.

Skleník/foliovník/pařeniště - výsevy zeleniny

A z venkovních záhonů se nyní přesuňme do skleníku, foliovníku nebo pařeniště. Podle naší ankety tady na kanále, ve které od včerejška hlasovalo již více než 100 z vás, má tuto možnost pěstování skoro polovina z vás. Toto číslo nás hodně překvapilo, takže pojďme se na to teď spolu podívat.

Vyset toho do skleníku můžete opravdu hodně a celý seznam bych tady četla opravdu dlouho. Takže zde je moje doporučení:

Zelenina:

  • ředkvičky
  • saláty
  • špenát
  • květák
  • zelí
  • kapusta
  • kedlubny

Bylinky:

  • pažitka
  • roketa
  • jarní cibulka

Skleník/foliovník/pařeniště - výsadba zeleniny

A dále, pokud máte to štěstí a skleník, foliák nebo pařeniště máte, tak ho opravdu využijte nejen pro výsevy, ale i výsadby. Sázejte tam předpěstované salátky, kedlubny, košťáloviny a další... budete to mít opravdu dříve! :-)

Uvnitř - pikýrování zeleniny

Pojďme už dovnitř na to předpěstování. To, co jste vyseli dříve v únoru, ty malé semenáčky je teď potřeba přepíkýrovat. Obecné pravidlo říká, že jakmile má semenáček 4 listy. To bývá 2–4 týdny po výsevu, v závislosti na druhu rostliny a podmínkách pěstování. Například je teď čas pikýrovat papriky, kedlubny, saláty. Nebo pokud jste seli košťáloviny, například pro vysadbu do skleníků, tak také přepíkýrujte. O pikýrování máme celé video, tak se na něj tady na kanále podívejte.

👉 💡 Přepichování (pikýrování) - proč a jak?

Uvnitř - výsevy zeleniny pro předpěstování sazenic

Tak, pojďme se podívat na nové výsevy. Co můžete teď začátkem března vysévat uvnitř pro předpěstování sazenic? Já už jsem byla u těch košťálovin, takže můžeme je znova zmínit. Nyní můžeme vysévat například zelí, kadeřávek, květák, brokolici a kedluben. Ještě bychom mohli vyset ranou kapustu, určitě už můžete růžičkovou kapustu.

Rajče

Nyní je také vhodný čas pro výsev rajčat ze semínek pro pěstování ve skleníku a pro venkovní záhon. Pro skleník vysévejte od začátku března, pro ten venkovní záhon vysévejte později, až od půlky března.

👉 Výsev rajčat pro pěstování ve skleníku

👉 Výsev rajčat pro pěstování na venkovním záhoně

Květák

Od začátku března je také možné provést výsev květáku uvnitř pro předpěstování vlastních sazenic a výsadbu na venkovní záhon se sklizní během července až srpna. Květák má pověst náročné zeleniny, ale za tu námahu krásná hlávka určitě stojí.

Raný květák: Beta

👉 Výsev květáku pro předpěstování sazenic do skleníku pod kryt

👉 Výsev květáku pro předpěstování sazenic na venkovní záhon

Hlávková kapusta

Raná hlávková kapusta: Entira

Zelí

Rané špičaté zelí Pylon

Brokolice

A pokud je teplo, nebo respektive i podle počasí venku, nicméně teďka můžete i brokolici. Termínově, můžete si to nechat klidně na týden a za dva později. Jak vám to vyhovuje.

Brokolice: Limba

Saláty

Březen je doba salátů. Kdo si chce předpěstovat saláty, sejte jarní odrůdy, můžete ale také takové ty česací salátky.

Hlávkový sálát raný: Alamer Římský salát: Galba Ledový salát: Derel Hlávkový celoroční salát: Rosemarry Listový salát: Verala

👉 Výsev salátů pro předpěstování sazenic pro sklizeň v létě

👉 Výsev salátu pro předpěstování a sklizeň na jaře

Kedlubny

Vysévat uvnitř nyní můžeme i kedlubny a to jak zelené tak fialové kedlubny. Vysévat můžete rané a polorané odrůdy a to do výsevních misek a potom pikýrovat, nebo si to třeba sejte rovnou do připravených sadbovačů a jak rostlinky poporostou, tak je potom přesaďte do větších.

Kedluben raný zelený: Luna, Kref F1, Moravia Kedluben raný fialový: Blankyt, Azur Kedluben poloraný zelený: Sparta F1

👉 Výsev kedluben pro výsadbu do skleníku

👉 Výsev kedluben pro předpěstování sazenic na venkovní záhon

Bylinky

Březen je také období výsevu bylinek. Můžete vysévat jakoukoliv bylinku, kterou máte rádi. Já si předpěstovávám obvykle bazalku a majoránku.

👉 Výsev bazalky pro předpěstování sazenic

Uvnitř - Předpěstování letniček

V březnu se také ve vnitřních prostorách předpěstovávají letničky.

Aksamitník (afrikán)

Já tady mám aksamitníky, neboli afrikány. Aksamitníky pěstují a dávám se jim na lemy nebo do zeleninových záhonů pro ochranu před škůdci i jako podporu růstu zeleniny.Je to opravdu výborná letnička. Těch odrůd a variací je několik. Existují vzpřímené, veliké, nízké a jsou to i výborné květiny k řezu.

A další

Vysévat můžete také například lobelky, petunky, co máte rádi. Můžete si také řízkovat muškáty.

Venku - Péče o stromy

Odplevelte a doplňte mulč kolem kmenů, aby z půdy neunikala jarní vláha. Uvolněte úvazy mladých ovocných stromků, aby se nezařezávaly do kůry. Hned jak půda změkne, je také dobrá doba na přesazení stromů a keřů.

Březen je vhodný čas na udržovací řez jabloně a hrušně, ideálně před rašením. Odstraňte přebytečné nebo poškozené větve aby měly dostatečně otevřenou korunu.

Venku - Péče drobné ovoce

Proveďte jarní řez víceplodících malin. Na toto téma chystáme video, tak se na něj pak podívejte. Zkontrolujte angreštové a rybízové keře, zda nejsou napadené. Případné napadené části odstraňte a keř ošetřete postřikem.

Venku - Péče o jahodníky

Dále je vhodný čas na jarní péči o jahodníky. Vyhrabejte staré listí a pokud mrazem vylezly jahodníky ven, prokypřete půdu a přihrňte nebo doplňte zeminu nebo kompost. Srdíčko jahodníku musí zůstat nad zeminou.

👉 jarní péče o jahodníky

Venku - Péče o levandule

Pokud máte na zahradě levandule, je důležité ji pravidelně jednou za rok prořezat, aby byla levandule zdravá a krásná. Odstřihněte suché větvičky. Levandule se stříhají do tvaru kupole. Důležité je nestříhat do dřeva, protože by levandule nemusela obrazit.

Březen je ideální čas pro řez keřových a popínavých růží, aby se podpořilo kvetení. Také je přihnojte, teď to budou nejvíc potřebovat.

👉 řez levandule na jaře

Venku - Péče o okrasné traviny

Jaro je ideální doba pro péči o vaše okrasné traviny. Stříhání okrasných travin na jaře je klíčové pro odstranění suchých částí, udržení tvaru a podporu hustého a zdravého růstu rostlin po celý rok.

👉 řez travin

Venku - Boj proti slimákům

Už teď můžete zahájit boj proti slimákům. Podívejte se po okrajích záhonu a blízkém okolí, jestli tam nenajdete vajíčka slimáků. Ta jsou schovaná typicky u hrany prkna, cihly nebo pod předměty v přilehlé vrstvě hlíny. Pokud je najdete tak je zničte. Pokud bude hodně teplo, už v březnu se mohou začít vyskytovat i dospělí slimáci, takže pokud už vám raší něco zeleného je nutné to chránit. Sbírání vajíček i vzrostlých slimáků je časově náročné a má mysl jen pokud se slimáci do zahrady nevalí nekonečně z okolí. Jestli máte na zahradě slimáků obvykle více, tak doporučujeme zvážit instalaci elektrického pásku/drátku kolem záhonu. Záleží tedy i na konstrukci okraje záhonu. Ideální je dřevěný okraj na výšku tak jak vidíte na našich videích, nebo alespoň síť. Slimákům a jiným škůdcům se budeme dopodrobna věnovat již brzy.

Škůdci na ovocných stromech a keřích

V zimním období přežívají na ovocných stromech a keřích různí škůdci ve formě vajíček, larev nebo kukel a to v kůře nebo na větvích. Právě teď je ideální čas se na ně zaměřit a snížit jejich výskyt. To vám v létě ušetří práci a i množství postřiků. Postřiky se provádějí v době vegetačního klidu, obvykle v únoru až březnu, kdy nejsou teploty pod -5 °C. Používají se přípravky na bázi olejů nebo síry, které likvidují vajíčka mšic, svilušek a puklic. Nezapomeňte také na nejrůznější lapače a rozvěsit je na stromech a do skleníku také.

Plevel

Vytrhejte plevel, dokud je mladý a nerozmnožený.

Venku - Výsadby dřevin

A aby toho nebylo málo, tak v březnu je také ideální čas na nové výsadby stromů a keřů a to jak ovocných, tak i okrasných. Takže můžete sázet nejrůznější ovocné stromky, maliny, rybízy nebo třeba borůvky.

👉 výsadba malin na jaře

👉 výsadba borůvek do nádob

Uff a jsme na konci. Taky jste se tak zapotili jako já? Petr: A to jsi to nedělala, ale to tady říkáš! :-) Jak vidíte, březen je opravdu nabitý k prasknutím tím co vše se dá dělat. Tak neztrácejte ani minutu a pusťte se do toho!

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Příručka

4.3.3 Zahrada v březnu

Poslední úprava
10.3.2025

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Související

6.6.2023

Protrhání (jednocení) ředkviček

Jednocení nebo protrhání je důležitá akce při pěstování rostlin z přímých výsevů do půdy. Cílem je optimalizace hustoty výsevu tak, aby nebyl příliš hustý, což rostlinkám poskytne prostor pro růst do požadované velikosti.
2.6.2023

Opora pro hrášek

Jak vyrobit jednoduchou oporu pro hrášek z několika bambusových tyček a provázku? Tato opora bude vhodná i pro jiné popínavé rostliny. Hodí se pro rostliny spíše s menšími a lehčími plody. Oporu můžete na podzim jednoduše rozebrat a tyčky využít příště jinak. Oporu postavte po vzejití hrášku, jakmile má výšku přibližně 10 - 15 cm nebo 2 páry pravých listů, aby se mohl přichytit. Výšku opory volte podle odrůdy.
26.5.2023

Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

Jak vysévat nakladačky do záhonu? Říká se "Na Marka sej oharka", tedy v půlce dubna. Pokud se tak rozhodnete, doporučujeme to udělat pouze pro část výsevu. Pokud přijdou ještě přízemní mrazíky, semínka nevzejdou a budete sít znovu. Okurky sejeme na venkovní záhon až po "zmrzlých", tedy po 15. květnu. Vhodná je půda výživná na humus na slunném a bezvětrném místě.
2.4.2025

🌿🍓 Výsadba jahodníků na jaře

Dneska se společně podíváme na výsadbu jahod a na vše, co potřebujete vědět aby vám jahodový záhon plodil mnoho let! Pokud toužíte po velké úrodě jahod z vlastní zahrádky, musíte vědět jak správně jahodníky vysadit. Jaké sazenice koupit, kdy vysadit, čím mulčovat? To vše vám teď pěkně ukážu, včetně postupu výsadby krok za krokem do mého nového záhonu. Tak pojďme na to!
1.4.2025

🥦🌱 Výsev brokolice pro jarní pěstování na záhonu

Dneska si spolu vysejeme brokolici uvnitř pro předpěstování sazenic. Vypěstovat brokolici trvá celkem 2-3 měsíce. Dobře načasovat výsev brokolice je důležité pro její úspěšné pěstování, protože jinak už sklidíte pouze rozkvetlou kytičku. Víte, že existují dva druhy brokolice a že můžete pěstovat i brokolici fialovou. Jakou odrůdu zvolit a kdy brokolici správně vysévat, tak na to vše se spolu teď podíváme. K tomu vám ukážu také krok po kroku, jak si ji vysít. Tak pojďme na to.
24.3.2025

🌱🥬 Výsev špenátu na jaře do záhonu

Dneska se spolu podíváme na výsev špenátu na venkovní záhon. Špenát je oblíbená listová zelenina, která se snadno pěstuje a rychle roste. Ukážu vám výsev špenátu ven na záhon, ale více si řekneme i o způsobů pěstování, výběru odrůd, až po péči po výsevu, abyste si mohli užít čerstvý špenát přímo ze své zahrady. Pojďme na to!

Jak mít plné zeleninové záhony po celý rok?

To přesně najdete v mém e-booku Jak osázet zeleninové záhony po celý rok, kde najdete 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách - pro jaro, léto a podzim.

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc již od 49 Kč / měsíc.

- Videa bez reklam
- Sezonní kalendář
- Poradenství a pomoc