4.3.10 Zahrada v říjnu
Jak dlouho to zabere
Kdy je vhodná doba
Říjen je totiž pro zahradníka klíčovým měsícem. Těm z vás, kteří se do toho pustíte a využijete počasí před příchodem mrazů, se to vyplatí a dokonce dvakrát vrátí v další sezóně. V říjnu se dokončuje sklizeň, záhony se připravují na zimu a probíhají poslední výsevy i výsadby. V tomto období je důležité pečovat o půdu a zajistit, aby byla na jaře plná živin. Důležité je také nezapomenout na zazimování a to zejména přívodů a rozvodů vody. Říjen je také měsícem zakládání nových záhonů.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
Podívejte se na video!
Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena od 49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:
Sklizeň a uchování úrody
V říjnu vrcholí podzimní sklizně, kdy dozrávají poslední plodiny, které je třeba sklidit před příchodem chladných měsíců. Obecně se sklízí vše, co je choulostivé na chlad a co nesnese mráz.
Říjnové sklizně se nesou typicky ve znamení:
- Kořenové zeleniny: Mrkev, celer, pastinák, červená řepa – tyto druhy kořenové zeleniny jsou nyní v plné zralosti a připravené ke sklizni.
- Dýní: V říjnu vrcholí sklizeň všech typů dýní. Pokud je máte ještě na záhonech, hlídejte počasí a skliďte je včas.
- Ovoce: Říjen je také čas sklizně pozdních odrůd jablek a hrušek, které jsou vhodné k přímé konzumaci i k dlouhodobému skladování nebo zpracování.
Jak správně sklízet a uchovávat kořenovou zeleninu a plody:
- Kořenová zelenina: Kořenové druhy, jako mrkev, celer a červená řepa, je nejlepší sklízet v suchém počasí, aby nedošlo k poškození hlíz. Kořenovou zeleninu jemně vytahujte ze záhonů, ať nepoškodíte jejich povrch. Před uskladněním je nutné odstranit nadzemní část (zelené natě). Kořenovou zeleninu skladujte v chladném, temném a vlhkém prostředí (ideální jsou sklepy nebo skladovací boxy) při teplotě okolo 1–5 °C a to nejlépe v bednách s pískem.
- Dýně: Dýně je nejlepší sklízet, když má tvrdou slupku a při poklepání zní dutě. Při sklizni nechte asi 5 cm stopku na plodu, což pomůže prodloužit jejich trvanlivost. Dýně skladujte na chladném a suchém místě, kde mohou vydržet i několik měsíců. Vše o sklizni a uchování dýní najdete v samostatném videu ze série pěstování dýní.
- Jablka a hrušky: Ovoce sklízejte opatrně, aby nedošlo k jejich potlučení. Zralé plody mají pevnou slupku a lehce se oddělují od větviček. Pro dlouhodobé uskladnění vybírejte nepoškozené plody a skladujte je v chladném, suchém a dobře větraném prostoru (např. ve sklepě). Ideální teplota je mezi 2–4 °C. A co s jablky udělat najdete v samostatném videu.
Dodržení těchto pravidel vám pomůže uchovat sklizenou zeleninu a ovoce v dobré kondici po celé zimní období.
Příprava záhonů před zimou
Říjen je také měsíc, kdy se po sklizních uvolní velká část záhonů a především je nejvhodnější čas připravit záhony na zimu. K tradičním metodám, co se záhony na podzim, patří zrytí půdy před zámrzem a možné doplnění živin například formou zapravení hnoje.
K jinému přístupu, podle kterého se řídím i já, patří metoda bez rytí tzv. "no-dig" za pomocí mulče formou organického materiálu jako listí, kompost nebo sláma. Tento přístup bez rytí přirozeně obohacuje půdu a zlepšuje její strukturu. Mulčování chrání půdu před mrazem, pomáhá zadržet vlhkost a podporuje rozklad organických látek, které na jaře obohatí půdu o potřebné živiny.
Místo rytí tedy záhony po sklizni odplevelte, zbavte zbytků rostlin a záhon zamulčujte 5, nejlépe 10 cm uleželým kompostem. Takto můžete nechat záhony do jara, kdy jen hráběmi urovnáte svrchní vrstvu a přerušíte kořínky možného rašícího plevele, a můžete rovnou sít nebo sázet.
Pokud již na podzim nemáte sílu nebo čas, tak doplnění mulče můžete nechat na jaro, kdy záhon odplevelíte a poté zamulčujete kompostem. Pokud nechcete nechat záhon zaplevelit, tak nejlepší volbou je záhony oset zeleným hnojením, které na jaře schrábnete suché a doplníte kompost. Díky kompostu půdu vyživíte, podpoříte půdní organismy a zlepšíte také její strukturu. Záhony tak budou zcela připravené pro další sezónu.
Příprava skleníku na zimu
Skleník je důležitou součástí zahrady, zejména v zimních měsících, kdy poskytuje chráněné prostředí pro růst zimních plodin a zároveň uskladnění některých rostlin. V říjnu je proto důležité připravit skleník na chladné období.
Před zimou je dobré skleník důkladně vyčistit. Odstraňte zbytky rostlin a plevel, který by mohl hostit škůdce a choroby. Je vhodné skleník také dezinfikovat, aby se zamezilo šíření plísní a hub, které by mohly napadnout zimní výsadbu.
Zkontrolujte, zda skleník nemá žádná poškození, jako jsou prasklé panely nebo netěsnosti, které by mohly snížit jeho efektivitu. Dobře izolovaný skleník udrží teplo a zajistí optimální podmínky pro zimní plodiny.
Zimní výsadba ve skleníku
Do skleníku lze v říjnu vysévat plodiny, které snesou nižší teploty, jako je zimní salát, kadeřávek, špenát, rukola, polníček nebo asijskou listovou zeleninu jako hořčici, mizunu, mibunu. Skleník může sloužit také pro uchování bylinek, jako je petržel nebo pažitka, které mohou vydržet i mírnější zimu.
Nové výsevy a výsadby
I když se blíží zima, říjen stále nabízí možnost pro výsevy několika mrazuvzdorných plodin, které zvládnou nižší teploty a zajistí časnou jarní sklizeň. Tyto plodiny se mohou buď přezimovat, nebo růst v chladnějších podmínkách a přinést úrodu hned brzy na jaře. Důležité je však dbát na ochranu výsevů pomocí bílé netkané textilie, která chrání před mrazem a silným větrem, a vybírat mrazuvzdorné odrůdy.
V říjnu můžete vysévat:
- Kadeřávek: Ještě na začátku října můžete vysévat nebo vysazovat malé sazeničky kadeřávku. Je to mrazuvzdorná zelenina, která poskytuje sklizeň během zimy i brzy na jaře.
- Špenát: Pro zimní pěstování se využívají odrůdy špenátu, které přezimují jako Matador, Winterriesen, nebo i Hudson. Velice dobře snáší nízké teploty a při přikrytí můžete sklízet i během zimy.
- Asijská listová zelenina: Z asijské listové zeleniny Můžete vysévat hořčici, mizunu, mibunu, které jsou odolné proti chladu a rychle rostou.
- Rukola: Rukola je rychle rostoucí zelenina, která snáší chlad a poskytne jemné listy na saláty ještě před zimou.
- Polníček: Je velmi odolný vůči chladu, ideální pro zimní sklizeň. Jeho listy mohou být sklízeny i během chladnějších dní.
- Cibule zimní sečka nebo-li jarní cibulka: Cibule sečka, známá také jako jarní cibulka, se vysévá na podzim. Je mrazuvzdorná a dobře přezimuje. Mladé rostliny začnou růst hned na jaře a poskytují časnou sklizeň jemných listů.
- Cibule kuchyňská ozimá: Ještě začátkem října můžete ozimou cibuli vysévat na záhony, aby stihla zakořenit před příchodem zimy. Tento typ cibule je mrazuvzdorný a při správné péči přezimuje, aby na jaře poskytl ranou sklizeň.
- Česnek ozimý: Od konce října až do prosince můžete vysazovat ozimý česnek. Já s výsadbou vyčkávám většinou až do prosince v závislosti na počasí. Pokud ještě nemáte, tak je nejvyšší čas si pořídit sadbu. Více o tom, jak sadbu vybírat, česnek mořit a vysazovat najdete v samostatném videu.
- Petržel a mrkev: I když v zimě nevyklíčí, semena přezimují v půdě a na jaře začnou růst hned, jak se teploty zvýší.
Ochrana záhonů proti mrazu
Záhony je pro zimní pěstování důležité chránit před mrazem a přikrýt netkanou textilií, která rostliny ochrání a udrží je v bezpečí před prudkým poklesem teplot. Ve vyšších polohách můžete dát bílou netkanou textílii i dvojitě nebo použít vyšší gramáž.
Tip: Pro ochranu před chladem můžete také využít fóliové tunely, které se zakládají na tzv. hupy, které si můžete sami vytvořit. Tomuto tématu se věnujeme více v samostatném videu.
Jedlé keře a ovocné stromy
V říjnu lze vysévat nejen zeleninu, ale je také měsíc pro nové ovocné stromky a keře. Zakládat můžete také živé ploty a to například v podobě jedlých keřů jako je dřín, arónie, muchovník. Podzimní výsadba je skvělá, protože mladé rostliny mají dostatek času na zakořenění ještě před zimou. Takže pokud máte místo nebo potřebujete, vysazujte rybíz, angrešt, maliníky, ostružiníky a tak dále.
Zazimování zahrady
V říjnu je už nezbytně nutné sledovat aktuální počasí a jakmile hrozí delší období mrazů, je třeba s předstihem vypustit vodu ze všech rozvodů jako jsou závlahy, přívodní hadice, čerpadla a uzavřít přívod vody. Pokud máte na zahradě nádoby, které nesnesou mráz, je potřeba je vypustit.
Zakládání nových záhonů
Říjen je v zahradě také měsícem budování nových záhonů. Díky vlhkosti, která s podzimem přichází a nižším teplotám je půda kyprá a dobře se s ní pracuje. V říjnu také ještě málokdy hrozí riziko mrazů, které by práci ztížily nebo ukončily.
Na zahradě je v tomto období k dispozici spoustu organického materiálu v podobě opadaného listí, posekaných větví, zbytků rostlin, který využijete jako náplň do vyvýšených, hloubených záhonů nebo jako přídavek organické hmoty pro zlepšení kvality půdy. Díky uležení přes zimu budete mít na jaře perfektně připravené záhony pro start nové sezóny.
Pěstujte po celý rok s našimi osazovacími plány
Chcete, aby vaše zahrada byla produktivní v každém ročním období? Náš e-book Jak osázet zeleninové záhony vám nabízí 8 hotových osazovacích plánů ve 24 sezónních variantách (jaro, léto, podzim). Naučíte se principy kombinování rostlin a snadno si vytvoříte i vlastní osevní plán.
👇
4.3.10 Zahrada v říjnu
Říjen je totiž pro zahradníka klíčovým měsícem. Těm z vás, kteří se do toho pustíte a využijete počasí před příchodem mrazů, se to vyplatí a dokonce dvakrát vrátí v další sezóně. V říjnu se dokončuje sklizeň, záhony se připravují na zimu a probíhají poslední výsevy i výsadby. V tomto období je důležité pečovat o půdu a zajistit, aby byla na jaře plná živin. Důležité je také nezapomenout na zazimování a to zejména přívodů a rozvodů vody. Říjen je také měsícem zakládání nových záhonů.
Sklizeň a uchování úrody
V říjnu vrcholí podzimní sklizně, kdy dozrávají poslední plodiny, které je třeba sklidit před příchodem chladných měsíců. Obecně se sklízí vše, co je choulostivé na chlad a co nesnese mráz.
Říjnové sklizně se nesou typicky ve znamení:
- Kořenové zeleniny: Mrkev, celer, pastinák, červená řepa – tyto druhy kořenové zeleniny jsou nyní v plné zralosti a připravené ke sklizni.
- Dýní: V říjnu vrcholí sklizeň všech typů dýní. Pokud je máte ještě na záhonech, hlídejte počasí a skliďte je včas.
- Ovoce: Říjen je také čas sklizně pozdních odrůd jablek a hrušek, které jsou vhodné k přímé konzumaci i k dlouhodobému skladování nebo zpracování.
Jak správně sklízet a uchovávat kořenovou zeleninu a plody:
- Kořenová zelenina: Kořenové druhy, jako mrkev, celer a červená řepa, je nejlepší sklízet v suchém počasí, aby nedošlo k poškození hlíz. Kořenovou zeleninu jemně vytahujte ze záhonů, ať nepoškodíte jejich povrch. Před uskladněním je nutné odstranit nadzemní část (zelené natě). Kořenovou zeleninu skladujte v chladném, temném a vlhkém prostředí (ideální jsou sklepy nebo skladovací boxy) při teplotě okolo 1–5 °C a to nejlépe v bednách s pískem.
- Dýně: Dýně je nejlepší sklízet, když má tvrdou slupku a při poklepání zní dutě. Při sklizni nechte asi 5 cm stopku na plodu, což pomůže prodloužit jejich trvanlivost. Dýně skladujte na chladném a suchém místě, kde mohou vydržet i několik měsíců. Vše o sklizni a uchování dýní najdete v samostatném videu ze série pěstování dýní.
- Jablka a hrušky: Ovoce sklízejte opatrně, aby nedošlo k jejich potlučení. Zralé plody mají pevnou slupku a lehce se oddělují od větviček. Pro dlouhodobé uskladnění vybírejte nepoškozené plody a skladujte je v chladném, suchém a dobře větraném prostoru (např. ve sklepě). Ideální teplota je mezi 2–4 °C. A co s jablky udělat najdete v samostatném videu.
Dodržení těchto pravidel vám pomůže uchovat sklizenou zeleninu a ovoce v dobré kondici po celé zimní období.
Příprava záhonů před zimou
Říjen je také měsíc, kdy se po sklizních uvolní velká část záhonů a především je nejvhodnější čas připravit záhony na zimu. K tradičním metodám, co se záhony na podzim, patří zrytí půdy před zámrzem a možné doplnění živin například formou zapravení hnoje.
K jinému přístupu, podle kterého se řídím i já, patří metoda bez rytí tzv. "no-dig" za pomocí mulče formou organického materiálu jako listí, kompost nebo sláma. Tento přístup bez rytí přirozeně obohacuje půdu a zlepšuje její strukturu. Mulčování chrání půdu před mrazem, pomáhá zadržet vlhkost a podporuje rozklad organických látek, které na jaře obohatí půdu o potřebné živiny.
Místo rytí tedy záhony po sklizni odplevelte, zbavte zbytků rostlin a záhon zamulčujte 5, nejlépe 10 cm uleželým kompostem. Takto můžete nechat záhony do jara, kdy jen hráběmi urovnáte svrchní vrstvu a přerušíte kořínky možného rašícího plevele, a můžete rovnou sít nebo sázet.
Pokud již na podzim nemáte sílu nebo čas, tak doplnění mulče můžete nechat na jaro, kdy záhon odplevelíte a poté zamulčujete kompostem. Pokud nechcete nechat záhon zaplevelit, tak nejlepší volbou je záhony oset zeleným hnojením, které na jaře schrábnete suché a doplníte kompost. Díky kompostu půdu vyživíte, podpoříte půdní organismy a zlepšíte také její strukturu. Záhony tak budou zcela připravené pro další sezónu.
Příprava skleníku na zimu
Skleník je důležitou součástí zahrady, zejména v zimních měsících, kdy poskytuje chráněné prostředí pro růst zimních plodin a zároveň uskladnění některých rostlin. V říjnu je proto důležité připravit skleník na chladné období.
Před zimou je dobré skleník důkladně vyčistit. Odstraňte zbytky rostlin a plevel, který by mohl hostit škůdce a choroby. Je vhodné skleník také dezinfikovat, aby se zamezilo šíření plísní a hub, které by mohly napadnout zimní výsadbu.
Zkontrolujte, zda skleník nemá žádná poškození, jako jsou prasklé panely nebo netěsnosti, které by mohly snížit jeho efektivitu. Dobře izolovaný skleník udrží teplo a zajistí optimální podmínky pro zimní plodiny.
Zimní výsadba ve skleníku
Do skleníku lze v říjnu vysévat plodiny, které snesou nižší teploty, jako je zimní salát, kadeřávek, špenát, rukola, polníček nebo asijskou listovou zeleninu jako hořčici, mizunu, mibunu. Skleník může sloužit také pro uchování bylinek, jako je petržel nebo pažitka, které mohou vydržet i mírnější zimu.
Nové výsevy a výsadby
I když se blíží zima, říjen stále nabízí možnost pro výsevy několika mrazuvzdorných plodin, které zvládnou nižší teploty a zajistí časnou jarní sklizeň. Tyto plodiny se mohou buď přezimovat, nebo růst v chladnějších podmínkách a přinést úrodu hned brzy na jaře. Důležité je však dbát na ochranu výsevů pomocí bílé netkané textilie, která chrání před mrazem a silným větrem, a vybírat mrazuvzdorné odrůdy.
V říjnu můžete vysévat:
- Kadeřávek: Ještě na začátku října můžete vysévat nebo vysazovat malé sazeničky kadeřávku. Je to mrazuvzdorná zelenina, která poskytuje sklizeň během zimy i brzy na jaře.
- Špenát: Pro zimní pěstování se využívají odrůdy špenátu, které přezimují jako Matador, Winterriesen, nebo i Hudson. Velice dobře snáší nízké teploty a při přikrytí můžete sklízet i během zimy.
- Asijská listová zelenina: Z asijské listové zeleniny Můžete vysévat hořčici, mizunu, mibunu, které jsou odolné proti chladu a rychle rostou.
- Rukola: Rukola je rychle rostoucí zelenina, která snáší chlad a poskytne jemné listy na saláty ještě před zimou.
- Polníček: Je velmi odolný vůči chladu, ideální pro zimní sklizeň. Jeho listy mohou být sklízeny i během chladnějších dní.
- Cibule zimní sečka nebo-li jarní cibulka: Cibule sečka, známá také jako jarní cibulka, se vysévá na podzim. Je mrazuvzdorná a dobře přezimuje. Mladé rostliny začnou růst hned na jaře a poskytují časnou sklizeň jemných listů.
- Cibule kuchyňská ozimá: Ještě začátkem října můžete ozimou cibuli vysévat na záhony, aby stihla zakořenit před příchodem zimy. Tento typ cibule je mrazuvzdorný a při správné péči přezimuje, aby na jaře poskytl ranou sklizeň.
- Česnek ozimý: Od konce října až do prosince můžete vysazovat ozimý česnek. Já s výsadbou vyčkávám většinou až do prosince v závislosti na počasí. Pokud ještě nemáte, tak je nejvyšší čas si pořídit sadbu. Více o tom, jak sadbu vybírat, česnek mořit a vysazovat najdete v samostatném videu.
- Petržel a mrkev: I když v zimě nevyklíčí, semena přezimují v půdě a na jaře začnou růst hned, jak se teploty zvýší.
Ochrana záhonů proti mrazu
Záhony je pro zimní pěstování důležité chránit před mrazem a přikrýt netkanou textilií, která rostliny ochrání a udrží je v bezpečí před prudkým poklesem teplot. Ve vyšších polohách můžete dát bílou netkanou textílii i dvojitě nebo použít vyšší gramáž.
Tip: Pro ochranu před chladem můžete také využít fóliové tunely, které se zakládají na tzv. hupy, které si můžete sami vytvořit. Tomuto tématu se věnujeme více v samostatném videu.
Jedlé keře a ovocné stromy
V říjnu lze vysévat nejen zeleninu, ale je také měsíc pro nové ovocné stromky a keře. Zakládat můžete také živé ploty a to například v podobě jedlých keřů jako je dřín, arónie, muchovník. Podzimní výsadba je skvělá, protože mladé rostliny mají dostatek času na zakořenění ještě před zimou. Takže pokud máte místo nebo potřebujete, vysazujte rybíz, angrešt, maliníky, ostružiníky a tak dále.
Zazimování zahrady
V říjnu je už nezbytně nutné sledovat aktuální počasí a jakmile hrozí delší období mrazů, je třeba s předstihem vypustit vodu ze všech rozvodů jako jsou závlahy, přívodní hadice, čerpadla a uzavřít přívod vody. Pokud máte na zahradě nádoby, které nesnesou mráz, je potřeba je vypustit.
Zakládání nových záhonů
Říjen je v zahradě také měsícem budování nových záhonů. Díky vlhkosti, která s podzimem přichází a nižším teplotám je půda kyprá a dobře se s ní pracuje. V říjnu také ještě málokdy hrozí riziko mrazů, které by práci ztížily nebo ukončily.
Na zahradě je v tomto období k dispozici spoustu organického materiálu v podobě opadaného listí, posekaných větví, zbytků rostlin, který využijete jako náplň do vyvýšených, hloubených záhonů nebo jako přídavek organické hmoty pro zlepšení kvality půdy. Díky uležení přes zimu budete mít na jaře perfektně připravené záhony pro start nové sezóny.
Pěstujte po celý rok s našimi osazovacími plány
Chcete, aby vaše zahrada byla produktivní v každém ročním období? Náš e-book Jak osázet zeleninové záhony vám nabízí 8 hotových osazovacích plánů ve 24 sezónních variantách (jaro, léto, podzim). Naučíte se principy kombinování rostlin a snadno si vytvoříte i vlastní osevní plán.
👇
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
4.3.10 Zahrada v říjnu
Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.
Sklizeň a uchování úrody
V říjnu vrcholí podzimní sklizně, kdy dozrávají poslední plodiny, které je třeba sklidit před příchodem chladných měsíců. Obecně se sklízí vše, co je choulostivé na chlad a co nesnese mráz.
Říjnové sklizně se nesou typicky ve znamení:
- Kořenové zeleniny: Mrkev, celer, pastinák, červená řepa – tyto druhy kořenové zeleniny jsou nyní v plné zralosti a připravené ke sklizni.
- Dýní: V říjnu vrcholí sklizeň všech typů dýní. Pokud je máte ještě na záhonech, hlídejte počasí a skliďte je včas.
- Ovoce: Říjen je také čas sklizně pozdních odrůd jablek a hrušek, které jsou vhodné k přímé konzumaci i k dlouhodobému skladování nebo zpracování.
Jak správně sklízet a uchovávat kořenovou zeleninu a plody:
- Kořenová zelenina: Kořenové druhy, jako mrkev, celer a červená řepa, je nejlepší sklízet v suchém počasí, aby nedošlo k poškození hlíz. Kořenovou zeleninu jemně vytahujte ze záhonů, ať nepoškodíte jejich povrch. Před uskladněním je nutné odstranit nadzemní část (zelené natě). Kořenovou zeleninu skladujte v chladném, temném a vlhkém prostředí (ideální jsou sklepy nebo skladovací boxy) při teplotě okolo 1–5 °C a to nejlépe v bednách s pískem.
- Dýně: Dýně je nejlepší sklízet, když má tvrdou slupku a při poklepání zní dutě. Při sklizni nechte asi 5 cm stopku na plodu, což pomůže prodloužit jejich trvanlivost. Dýně skladujte na chladném a suchém místě, kde mohou vydržet i několik měsíců. Vše o sklizni a uchování dýní najdete v samostatném videu ze série pěstování dýní.
- Jablka a hrušky: Ovoce sklízejte opatrně, aby nedošlo k jejich potlučení. Zralé plody mají pevnou slupku a lehce se oddělují od větviček. Pro dlouhodobé uskladnění vybírejte nepoškozené plody a skladujte je v chladném, suchém a dobře větraném prostoru (např. ve sklepě). Ideální teplota je mezi 2–4 °C. A co s jablky udělat najdete v samostatném videu.
Dodržení těchto pravidel vám pomůže uchovat sklizenou zeleninu a ovoce v dobré kondici po celé zimní období.
Příprava záhonů před zimou
Říjen je také měsíc, kdy se po sklizních uvolní velká část záhonů a především je nejvhodnější čas připravit záhony na zimu. K tradičním metodám, co se záhony na podzim, patří zrytí půdy před zámrzem a možné doplnění živin například formou zapravení hnoje.
K jinému přístupu, podle kterého se řídím i já, patří metoda bez rytí tzv. "no-dig" za pomocí mulče formou organického materiálu jako listí, kompost nebo sláma. Tento přístup bez rytí přirozeně obohacuje půdu a zlepšuje její strukturu. Mulčování chrání půdu před mrazem, pomáhá zadržet vlhkost a podporuje rozklad organických látek, které na jaře obohatí půdu o potřebné živiny.
Místo rytí tedy záhony po sklizni odplevelte, zbavte zbytků rostlin a záhon zamulčujte 5, nejlépe 10 cm uleželým kompostem. Takto můžete nechat záhony do jara, kdy jen hráběmi urovnáte svrchní vrstvu a přerušíte kořínky možného rašícího plevele, a můžete rovnou sít nebo sázet.
Pokud již na podzim nemáte sílu nebo čas, tak doplnění mulče můžete nechat na jaro, kdy záhon odplevelíte a poté zamulčujete kompostem. Pokud nechcete nechat záhon zaplevelit, tak nejlepší volbou je záhony oset zeleným hnojením, které na jaře schrábnete suché a doplníte kompost. Díky kompostu půdu vyživíte, podpoříte půdní organismy a zlepšíte také její strukturu. Záhony tak budou zcela připravené pro další sezónu.
Příprava skleníku na zimu
Skleník je důležitou součástí zahrady, zejména v zimních měsících, kdy poskytuje chráněné prostředí pro růst zimních plodin a zároveň uskladnění některých rostlin. V říjnu je proto důležité připravit skleník na chladné období.
Před zimou je dobré skleník důkladně vyčistit. Odstraňte zbytky rostlin a plevel, který by mohl hostit škůdce a choroby. Je vhodné skleník také dezinfikovat, aby se zamezilo šíření plísní a hub, které by mohly napadnout zimní výsadbu.
Zkontrolujte, zda skleník nemá žádná poškození, jako jsou prasklé panely nebo netěsnosti, které by mohly snížit jeho efektivitu. Dobře izolovaný skleník udrží teplo a zajistí optimální podmínky pro zimní plodiny.
Zimní výsadba ve skleníku
Do skleníku lze v říjnu vysévat plodiny, které snesou nižší teploty, jako je zimní salát, kadeřávek, špenát, rukola, polníček nebo asijskou listovou zeleninu jako hořčici, mizunu, mibunu. Skleník může sloužit také pro uchování bylinek, jako je petržel nebo pažitka, které mohou vydržet i mírnější zimu.
Nové výsevy a výsadby
I když se blíží zima, říjen stále nabízí možnost pro výsevy několika mrazuvzdorných plodin, které zvládnou nižší teploty a zajistí časnou jarní sklizeň. Tyto plodiny se mohou buď přezimovat, nebo růst v chladnějších podmínkách a přinést úrodu hned brzy na jaře. Důležité je však dbát na ochranu výsevů pomocí bílé netkané textilie, která chrání před mrazem a silným větrem, a vybírat mrazuvzdorné odrůdy.
V říjnu můžete vysévat:
- Kadeřávek: Ještě na začátku října můžete vysévat nebo vysazovat malé sazeničky kadeřávku. Je to mrazuvzdorná zelenina, která poskytuje sklizeň během zimy i brzy na jaře.
- Špenát: Pro zimní pěstování se využívají odrůdy špenátu, které přezimují jako Matador, Winterriesen, nebo i Hudson. Velice dobře snáší nízké teploty a při přikrytí můžete sklízet i během zimy.
- Asijská listová zelenina: Z asijské listové zeleniny Můžete vysévat hořčici, mizunu, mibunu, které jsou odolné proti chladu a rychle rostou.
- Rukola: Rukola je rychle rostoucí zelenina, která snáší chlad a poskytne jemné listy na saláty ještě před zimou.
- Polníček: Je velmi odolný vůči chladu, ideální pro zimní sklizeň. Jeho listy mohou být sklízeny i během chladnějších dní.
- Cibule zimní sečka nebo-li jarní cibulka: Cibule sečka, známá také jako jarní cibulka, se vysévá na podzim. Je mrazuvzdorná a dobře přezimuje. Mladé rostliny začnou růst hned na jaře a poskytují časnou sklizeň jemných listů.
- Cibule kuchyňská ozimá: Ještě začátkem října můžete ozimou cibuli vysévat na záhony, aby stihla zakořenit před příchodem zimy. Tento typ cibule je mrazuvzdorný a při správné péči přezimuje, aby na jaře poskytl ranou sklizeň.
- Česnek ozimý: Od konce října až do prosince můžete vysazovat ozimý česnek. Já s výsadbou vyčkávám většinou až do prosince v závislosti na počasí. Pokud ještě nemáte, tak je nejvyšší čas si pořídit sadbu. Více o tom, jak sadbu vybírat, česnek mořit a vysazovat najdete v samostatném videu.
- Petržel a mrkev: I když v zimě nevyklíčí, semena přezimují v půdě a na jaře začnou růst hned, jak se teploty zvýší.
Ochrana záhonů proti mrazu
Záhony je pro zimní pěstování důležité chránit před mrazem a přikrýt netkanou textilií, která rostliny ochrání a udrží je v bezpečí před prudkým poklesem teplot. Ve vyšších polohách můžete dát bílou netkanou textílii i dvojitě nebo použít vyšší gramáž.
Tip: Pro ochranu před chladem můžete také využít fóliové tunely, které se zakládají na tzv. hupy, které si můžete sami vytvořit. Tomuto tématu se věnujeme více v samostatném videu.
Jedlé keře a ovocné stromy
V říjnu lze vysévat nejen zeleninu, ale je také měsíc pro nové ovocné stromky a keře. Zakládat můžete také živé ploty a to například v podobě jedlých keřů jako je dřín, arónie, muchovník. Podzimní výsadba je skvělá, protože mladé rostliny mají dostatek času na zakořenění ještě před zimou. Takže pokud máte místo nebo potřebujete, vysazujte rybíz, angrešt, maliníky, ostružiníky a tak dále.
Zazimování zahrady
V říjnu je už nezbytně nutné sledovat aktuální počasí a jakmile hrozí delší období mrazů, je třeba s předstihem vypustit vodu ze všech rozvodů jako jsou závlahy, přívodní hadice, čerpadla a uzavřít přívod vody. Pokud máte na zahradě nádoby, které nesnesou mráz, je potřeba je vypustit.
Zakládání nových záhonů
Říjen je v zahradě také měsícem budování nových záhonů. Díky vlhkosti, která s podzimem přichází a nižším teplotám je půda kyprá a dobře se s ní pracuje. V říjnu také ještě málokdy hrozí riziko mrazů, které by práci ztížily nebo ukončily.
Na zahradě je v tomto období k dispozici spoustu organického materiálu v podobě opadaného listí, posekaných větví, zbytků rostlin, který využijete jako náplň do vyvýšených, hloubených záhonů nebo jako přídavek organické hmoty pro zlepšení kvality půdy. Díky uležení přes zimu budete mít na jaře perfektně připravené záhony pro start nové sezóny.
Pěstujte po celý rok s našimi osazovacími plány
Chcete, aby vaše zahrada byla produktivní v každém ročním období? Náš e-book Jak osázet zeleninové záhony vám nabízí 8 hotových osazovacích plánů ve 24 sezónních variantách (jaro, léto, podzim). Naučíte se principy kombinování rostlin a snadno si vytvoříte i vlastní osevní plán.
👇
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Související
Výsadba ostružin do záhonu ⛏️👩🌾 na podzim 🍂
Protrhání (jednocení) ředkviček
Výsev salátů ze semínek - předpěstování sazenic salátu
Výsev ředkviček ze semínek do záhonu
Výsadba malin do záhonu na podzim 🍂
Zazimování mečíků: 🌷 Kdy a jak zazimovat mečíky, aby nezmrzly ❄️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍