🌿🍓 Výsadba jahodníků na jaře

Jak dlouho to zabere
Kdy je vhodná doba
Nástroje a vybavení
Lopatka
Metr svinovací
Konev na vodu
Dneska se společně podíváme na výsadbu jahod a na vše, co potřebujete vědět aby vám jahodový záhon plodil mnoho let! Pokud toužíte po velké úrodě jahod z vlastní zahrádky, musíte vědět jak správně jahodníky vysadit. Jaké sazenice koupit, kdy vysadit, čím mulčovat? To vše vám teď pěkně ukážu, včetně postupu výsadby krok za krokem do mého nového záhonu. Tak pojďme na to!
Sazenice jahodníků
Začněme nejdříve sazenicemi jahodníku. Jahodník se na záhonu pěstuje obvykle více let a bohatou úrodu vám dokáže plodit po dobu asi 3–4 roky. Při výsadbě jahodníků se můžete setkat se dvěma hlavními typy sadby a to zakořeněnými sazenicemi a s frigo sadbou. Každý typ má své specifické vlastnosti a použití, což ovlivňuje jejich vhodnost pro různé situace. Cena jedné sazenice se pohybuje od asi 15-30 Kč.
Zakořeněné sazenice

Zakořeněné sazenice jsou mladé rostliny jahodníků, které se získávají z výběžků matečních rostlin. Jsou pěstovány v půdě nebo substrátu, dokud nevyvinou silný kořenový systém a listy. Vy si je koupíte v květnících nebo sadbovačích, ve kterých jsou obvykle po více kusech. Sazenice mají vyvinuté listy, kořeny a srdéčko. Jsou připraveny k okamžité výsadbě. Hodí se pro výsadbu na podzim i na jaře. Drobnou nevýhodou je, že mají pomalejší start a v prvním roce může být menší úroda.
Frigo sazenice
Frigo sazenice jsou sazenice, které byly během zimního období vyjmuty z půdy a skladovány při nízkých teplotách kolem -2 °C. Jsou ideální pro jarní výsadbu ale ta je možná téměř kdykoliv během vegetačního období. Pokud je zasadíte včas na jaře, tak ještě tentýž rok mohou mít i plnou úrodu. Po výsadbě rychle zakořeňují a brzy začínají růst. Nevýhodou je to, že vyžadují pečlivé skladování a po rozmrazení je potřeba je co nejdříve vysadit.
Frigo sadbu poznáte na první pohled. Má pouze kořeny a srdíčko a nemá listy. To je taky hlavní důvod, proč ji lidé opomíjejí pokud ji neznají.
Jak vybrat odrůdy jahodníků
Při výběru odrůd jahodníku rozlišujeme 3 druhy: jednouplodící, stáleplodící a měsíční jahody. U jednouplodících jahod navíc rozlišujeme ranost odrůdy.
Jednouplodící jahodník
Jednouplodící jahodník, někdy nazývaný také červnové jahody, plodí jednou ročně obvykle od konce května do července. Jednouplodící jahodník se rozmnožuje odnožováním z mateční rostliny.
Tyto jahody jsou ideální pro ty, kteří chtějí celou úrodu sklidit během krátké doby. Mívají větší a pevnější plody. Jsou kromě přímé spotřeby perfektní volbou pro zavařování, výrobu džemů, marmelád nebo mražení. Každá odrůda se liší velikostí plodu, dužinou i chutí.
Klíčové je zaměřit se na ranost dané odrůdy. Rozlišujeme rané, polorané a pozdní odrůdy. Pro prodloužení sklizně doporučuji vysadit kombinaci odrůd s různou dobou zrání. Tím si zajistíte čerstvé jahody po delší období, třeba od května až do poloviny července.
Z mým oblíbených raných odrůd mohu doporučit:
- Polka – dává velkou úrodu, plody jsou velké a pevné.
Z poloraných odrůd pak:
- Karmen – je to česká odrůda, má velmi sladké, velké plody, skvělé na přímou konzumaci i zpracování.
- Elsanta – je univerzální odrůda, má velké, pevné a chutné plody.
- Senga Sengana – je tradiční odrůda, obvykle hodně plodí a má velké plody, je bezvadná na zavařování.
A z pozdních odrůdy pak:
- Florence – má velké, pevné plody, odolné vůči plísním, ideální na zpracování i čerstvou konzumaci.
Stáleplodící jahodník
Stáleplodící jahodník plodí průběžně během celé sezóny, obvykle od června až do října nebo začátku listopadu, tedy až do prvních mrazů. Protože rostliny plodí průběžně, tak úrodu nesklízíte naráz, ale například denně nebo několikrát za týden. Stáleplodící jahodník se rozmnožuje, stejně jako jednoupodící jahodník odnožováním z mateční rostliny.
Stáleplodící jahodníky jsou skvělé pro ty, kteří chtějí mít čerstvé jahody na stole po většinu léta, například ke svačině nebo do dezertů. Díky menším plodům se méně hodí na zavařování ve velkém, ale jejich sladkost je perfektní pro přímou konzumaci.
Z mým oblíbených odrůd mohu doporučit:
- Mara des Bois – má menší plody výrazné vůně a chuti připomínající lesní jahody.
Měsíční jahody
Měsíční jahody jsou drobné jahodníky, které plodí průběžně od jara do podzimu, obvykle od května až do října. Jsou ideální pro pěstování pokud máte méně místa nebo v nádobách. Protože měsíční jahody neodnožují, je vhodné je použít do okrasných nebo trvalkových záhonů. Jejich malé plody mají silnou vůni a jsou perfektní pro čerstvou konzumaci, například jako pochoutka pro děti nebo do ovocných salátů.
Z mým oblíbených odrůd mohu doporučit:
- Rujana – velmi chutné a voňavé plody, odolná odrůda vhodná i do chladnějších oblastí Česka.
Kdy vysazovat jahodníky?
Jahodníky lze vysazovat na jaře nebo na podzim. Oba termíny mají své výhody a specifika. Já obecně doporučuji spíše jarní termín výsadby.
Jarní výsadba
Jarní výsadba je ideální pro začátečníky i pro ty, kteří si chtějí ještě tentýž rok sklidit nějaké jahody. Je méně náročná na péči. V jarním termínu můžete vysadit všechny druhy sazenic, tedy zakořeněné sazenice i frigo sadbu. Stejně tak můžete vysadit jednoplodící, stáleplodící i měsíční jahody.
Při jarní výsadbě mají rostliny celou sezónu na zakořenění a růst, což jim dává dobrý základ pro další rok. První sezónu už mohou plodit, i když úroda bývá menší, protože rostlina věnuje energii hlavně vývoji kořenů a listů. Jahodníky je možné začít vysazovat, jakmile půda rozmrzne. Čím dříve na jaře jahodníky vysadíte, tím lépe se rostliny ujmou, ale tím větší je riziko poškození mrazem.

Vhodný jarní termín výsadby jahodníků je od 15.3 do 30.4. Při volbě termínu zohledněte předpověď počasí a to zejména v tom březnu. V nižších polohách můžete začít dříve už v březnu, ale obecně a zejména ve vyšších polohách doporučuji s výsadbou počkat radši až na duben.
Vhodné stanoviště
Jahodníky prospívají na slunném stanovišti s minimálně 6 hodinami přímého slunce denně. Půda by měla být hlinitopísčitá, dobře propustná, bohatá na humus a mírně kyselá. Vyhněte se místům s těžkou, jílovitou nebo zamokřenou půdou, která může vést k hnilobě kořenů.
Jak připravit záhon

Příprava záhonu pro úspěšné pěstování jahodníků je klíčová. Před výsadbou je důležité půdu odplevelit a obohatit o kompost, který zajistí dostatečné živiny pro růst. Na rozdíl od záhonu pro zeleninu, jahodníkový záhon připravujeme ne na jeden rok, ale na delší dobu, po kterou nám jahodník bude na záhoně plodit což mohou být až asi ty 4 roky.
Já osobně záhon pro jahodníky připravuji tak, že navezu vrstvu kompostu o tloušťce asi 15 cm. Je to tedy asi trojnásobná vrstva, než dávám na jeden rok na zeleninové záhony. Přidáním takto silné vrstvy kompostu se vyhnete nutnosti přidávat kompost každý další rok, což není možné v případě, že na záhon dáme mulčovací textilii. Je to ale pracnější i bez textilie, protože jahodníky na záhoně přezimují a tak musíme kompost opatrně zapravovat mezi jednotlivé rostliny. Kompost působí i jako mulč. Více o vhodném mulčování jahodníků si řekneme za chvíli.
Navezení kompostu lze udělat s předstihem například 1 měsíc nebo klidně i těsně před samotnou výsadbou. V tomto případě to nedoporučuji dělat příliš dopředu, například na podzim. Ztratíme tak přeci jenom část živin a to nechceme.
Já mám pro výsadbu přichystaný nový záhon bez rytí, kde mohu jahody začít ihned sázet. Pokud chcete vědět více o tom jak si připravit nový záhon bez rytí, nebo přeměnit váš stávající rytý záhon na záhon bez rytí, podívejte se na naše videa zde na kanále.
Mulčování jahodníků
Mulčování je pro pěstování jahodníků klíčové a přináší hned několik výhod. Pomáhá udržovat vlhkost v půdě, zároveň potlačuje růst plevele, který by jinak konkuroval jahodám o živiny a vodu. Dále je to ochrana plodů. Mulč brání kontaktu jahod s holou půdou, čímž se snižuje riziko hniloby, znečištění nebo poškození škůdci. Organické mulče navíc při rozkladu postupně obohacují půdu o živiny, což podporuje dlouhodobé zdraví rostlin. Existuje několik materiálů, které můžete použít jako mulč pro jahody. Pojďme se na ně podívat.

Kompost
Mulčovat lze přímo kompostem. Kompost zajišťuje nejen ochranu, ale i výživu. Problém může být to, že kompost obsahuje velké množství organického materiálu a to ihned po umístění na záhon a pokud na něm leží plody, tak je kompost nemusí tolik chránit proti uhnívání. Proto doporučuji přidat ještě další mulčovací vrstvu a to zejména dřevěnou štěpku nebo drť.
Dřevěná štěpka
Dřevěná štěpka nebo drť z drtičky je vhodným mulčem pro jahody. Drť z jehličnanu nebo s jehličím jahodám nevadí, mají rády mírně kyselou půdu. Takže můžete klidně drtit i tůje :-) Ideální vrstva je asi 5 cm a vydrží až ty 4 roky.
Sláma
Sláma je oblíbená volba díky dostupnosti a přirozenému vzhledu. V hobby marketech a zahradnictvích lze koupit pytle právě pro jahody. Je lehká, dobře propouští vzduch a při rozkladu přidává organickou hmotu. Ideální vrstva je 5–10 cm.
Mulčovací textilie nebo folie
Krom organického materiálu lze jahody mulčovat například černou netkanou mulčovací textilií nebo igelitovou folií. Tato vrstva zabrání tomu, aby odnože jahodníku zakořenily a je proto vhodná, pokud nemáte tolik času se o jahodníky starat, protože usnadní péči. Já osobně se snažím těmto plachetkám vyhnout když to jde, protože se pod nimi mohou držet slimáci a také mohou být zdrojem například plísní.
Kdy mulč přidat?
Mulč se ideálně přidává k jahodám po výsadbě, jakmile rostliny zakoření, obvykle 1–2 týdny po zasazení. U jarní výsadby to znamená konec dubna nebo začátek května. V rámci úspory času to udělat můžete už při výsadbě. Mulčovací textilie se samozřejmě instaluje před výsadbou.
Rotace plodin
Obecně by se jahodníky neměly pěstovat na stejném místě déle než 3–4 roky. Půda se po této době vyčerpává a zvyšuje se riziko šíření houbových chorob. Po tomto období je dobré záhon přesunout na nové místo a na původní ploše pěstovat jiné plodiny. Vhodnými předplodinami jsou luštěniny jako hrách, fazole, které obohacují půdu dusíkem, potom česnek a cibule, protože působí proti škůdcům a chorobám díky svým antibakteriálním vlastnostem. Vhodné jsou také mrkev, řepa. Naopak jahody nepěstujte na záhoně, kde předtím byly brambory, rajčata, papriky a obecně lilkovité plodiny, protože trpí na stejné choroby.
Vhodní sousedé
Výběr správných sousedů pro jahodníky může ovlivnit jejich růst, zdraví i úrodu.
Mezi vhodné sousedy patří:
- Saláty a špenát
- Měsíček lékařský
- Česnek
- Fazole
Nevhodní sousedé
Naopak jahody nepěstujte s brambory, rajčaty, paprikami. Potom dále není dobré jahody pěstovat vedle vysokých rostlin jako např. kukuřici. Důvodem je především to, že mohou jahodám stínit a zamezit přístupu slunce.
Co budete potřebovat
Pro výsadbu jahodníků budete potřebovat:
- Sazenice jahod (zakořeněné nebo frigo)
- Lopatu nebo malou motyku na kopání děr
- Vodu pro zálivku po výsadbě
- Mulč nebo textilii
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
1

Nejprve si vyměřte místa pro výsadbu. Rostliny rozmístěte do řad vzdálených 40–50 cm. Vzdálenost mezi jednotlivými jahodníky je 25–30 cm. Pro úsporu místa můžete sázet do trojúhelníkového nebo-li šachovnicového sponu. Já vám dám ted na obrazovku osazovací plán záhonku, kde tento trojúhelníkový spon uvidíte. To je ideální pokud máte málo prostoru, tak se vám do záhonu vleze více rostlin.
2

Lopatkou nebo rukou vytvořte jamky hluboké 10–15 cm a stejně tak široké.
3

Sazenici vložte do jamky tak, aby spodní část srdéčka byla v kontaktu s půdou, ale vrchol zůstal volný. Sazenici zasypte půdou a jemně přitlačte. Srdéčko nesmí být při sázení utopené v půdě. Pokud ho zakopete příliš hluboko, začne hnít, protože potřebuje vzduch a světlo.
4

Na povrch záhonu mezi sazenice rukou nasypte dřevěnou drť v tloušťce několika cm. Použít můžete i jiný vhodný mulč, který máte k dispozici.
5

Sazenice vydatně zalijte ke kořenům.
Podívejte se na video!
Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena od 49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:
Následná Péče
Po výsadbě nastávají důležité 2-3 týdny, kdy sazenice potřebují zakořenit.
Zálivka
Zalévejte hluboce jednou nebo dvakrát týdně dle aktuálního počasí. Pro jahody se hodí určitě kapková závlaha nebo zalévejte ke kořenům. Vyhněte se postřiku na listy.
Hnojení
Pokud jste nehnojili půdu během přípravy půdy, tak během výsadby pod kořeny nepřidávejte žádné hnojivo. První hnojení můžete provézt 2-3 týdny po výsadbě, jakmile se sazenice ujmou. Použít můžete organické kapalné nebo granulované hnojivo nebo využít speciální minerální hnojivo na jahody, zase může být kapalné nebo granulované.
🌿🍓 Výsadba jahodníků na jaře

Dneska se společně podíváme na výsadbu jahod a na vše, co potřebujete vědět aby vám jahodový záhon plodil mnoho let! Pokud toužíte po velké úrodě jahod z vlastní zahrádky, musíte vědět jak správně jahodníky vysadit. Jaké sazenice koupit, kdy vysadit, čím mulčovat? To vše vám teď pěkně ukážu, včetně postupu výsadby krok za krokem do mého nového záhonu. Tak pojďme na to!
Sazenice jahodníků
Začněme nejdříve sazenicemi jahodníku. Jahodník se na záhonu pěstuje obvykle více let a bohatou úrodu vám dokáže plodit po dobu asi 3–4 roky. Při výsadbě jahodníků se můžete setkat se dvěma hlavními typy sadby a to zakořeněnými sazenicemi a s frigo sadbou. Každý typ má své specifické vlastnosti a použití, což ovlivňuje jejich vhodnost pro různé situace. Cena jedné sazenice se pohybuje od asi 15-30 Kč.
Zakořeněné sazenice

Zakořeněné sazenice jsou mladé rostliny jahodníků, které se získávají z výběžků matečních rostlin. Jsou pěstovány v půdě nebo substrátu, dokud nevyvinou silný kořenový systém a listy. Vy si je koupíte v květnících nebo sadbovačích, ve kterých jsou obvykle po více kusech. Sazenice mají vyvinuté listy, kořeny a srdéčko. Jsou připraveny k okamžité výsadbě. Hodí se pro výsadbu na podzim i na jaře. Drobnou nevýhodou je, že mají pomalejší start a v prvním roce může být menší úroda.
Frigo sazenice
Frigo sazenice jsou sazenice, které byly během zimního období vyjmuty z půdy a skladovány při nízkých teplotách kolem -2 °C. Jsou ideální pro jarní výsadbu ale ta je možná téměř kdykoliv během vegetačního období. Pokud je zasadíte včas na jaře, tak ještě tentýž rok mohou mít i plnou úrodu. Po výsadbě rychle zakořeňují a brzy začínají růst. Nevýhodou je to, že vyžadují pečlivé skladování a po rozmrazení je potřeba je co nejdříve vysadit.
Frigo sadbu poznáte na první pohled. Má pouze kořeny a srdíčko a nemá listy. To je taky hlavní důvod, proč ji lidé opomíjejí pokud ji neznají.
Jak vybrat odrůdy jahodníků
Při výběru odrůd jahodníku rozlišujeme 3 druhy: jednouplodící, stáleplodící a měsíční jahody. U jednouplodících jahod navíc rozlišujeme ranost odrůdy.
Jednouplodící jahodník
Jednouplodící jahodník, někdy nazývaný také červnové jahody, plodí jednou ročně obvykle od konce května do července. Jednouplodící jahodník se rozmnožuje odnožováním z mateční rostliny.
Tyto jahody jsou ideální pro ty, kteří chtějí celou úrodu sklidit během krátké doby. Mívají větší a pevnější plody. Jsou kromě přímé spotřeby perfektní volbou pro zavařování, výrobu džemů, marmelád nebo mražení. Každá odrůda se liší velikostí plodu, dužinou i chutí.
Klíčové je zaměřit se na ranost dané odrůdy. Rozlišujeme rané, polorané a pozdní odrůdy. Pro prodloužení sklizně doporučuji vysadit kombinaci odrůd s různou dobou zrání. Tím si zajistíte čerstvé jahody po delší období, třeba od května až do poloviny července.
Z mým oblíbených raných odrůd mohu doporučit:
- Polka – dává velkou úrodu, plody jsou velké a pevné.
Z poloraných odrůd pak:
- Karmen – je to česká odrůda, má velmi sladké, velké plody, skvělé na přímou konzumaci i zpracování.
- Elsanta – je univerzální odrůda, má velké, pevné a chutné plody.
- Senga Sengana – je tradiční odrůda, obvykle hodně plodí a má velké plody, je bezvadná na zavařování.
A z pozdních odrůdy pak:
- Florence – má velké, pevné plody, odolné vůči plísním, ideální na zpracování i čerstvou konzumaci.
Stáleplodící jahodník
Stáleplodící jahodník plodí průběžně během celé sezóny, obvykle od června až do října nebo začátku listopadu, tedy až do prvních mrazů. Protože rostliny plodí průběžně, tak úrodu nesklízíte naráz, ale například denně nebo několikrát za týden. Stáleplodící jahodník se rozmnožuje, stejně jako jednoupodící jahodník odnožováním z mateční rostliny.
Stáleplodící jahodníky jsou skvělé pro ty, kteří chtějí mít čerstvé jahody na stole po většinu léta, například ke svačině nebo do dezertů. Díky menším plodům se méně hodí na zavařování ve velkém, ale jejich sladkost je perfektní pro přímou konzumaci.
Z mým oblíbených odrůd mohu doporučit:
- Mara des Bois – má menší plody výrazné vůně a chuti připomínající lesní jahody.
Měsíční jahody
Měsíční jahody jsou drobné jahodníky, které plodí průběžně od jara do podzimu, obvykle od května až do října. Jsou ideální pro pěstování pokud máte méně místa nebo v nádobách. Protože měsíční jahody neodnožují, je vhodné je použít do okrasných nebo trvalkových záhonů. Jejich malé plody mají silnou vůni a jsou perfektní pro čerstvou konzumaci, například jako pochoutka pro děti nebo do ovocných salátů.
Z mým oblíbených odrůd mohu doporučit:
- Rujana – velmi chutné a voňavé plody, odolná odrůda vhodná i do chladnějších oblastí Česka.
Kdy vysazovat jahodníky?
Jahodníky lze vysazovat na jaře nebo na podzim. Oba termíny mají své výhody a specifika. Já obecně doporučuji spíše jarní termín výsadby.
Jarní výsadba
Jarní výsadba je ideální pro začátečníky i pro ty, kteří si chtějí ještě tentýž rok sklidit nějaké jahody. Je méně náročná na péči. V jarním termínu můžete vysadit všechny druhy sazenic, tedy zakořeněné sazenice i frigo sadbu. Stejně tak můžete vysadit jednoplodící, stáleplodící i měsíční jahody.
Při jarní výsadbě mají rostliny celou sezónu na zakořenění a růst, což jim dává dobrý základ pro další rok. První sezónu už mohou plodit, i když úroda bývá menší, protože rostlina věnuje energii hlavně vývoji kořenů a listů. Jahodníky je možné začít vysazovat, jakmile půda rozmrzne. Čím dříve na jaře jahodníky vysadíte, tím lépe se rostliny ujmou, ale tím větší je riziko poškození mrazem.

Vhodný jarní termín výsadby jahodníků je od 15.3 do 30.4. Při volbě termínu zohledněte předpověď počasí a to zejména v tom březnu. V nižších polohách můžete začít dříve už v březnu, ale obecně a zejména ve vyšších polohách doporučuji s výsadbou počkat radši až na duben.
Vhodné stanoviště
Jahodníky prospívají na slunném stanovišti s minimálně 6 hodinami přímého slunce denně. Půda by měla být hlinitopísčitá, dobře propustná, bohatá na humus a mírně kyselá. Vyhněte se místům s těžkou, jílovitou nebo zamokřenou půdou, která může vést k hnilobě kořenů.
Jak připravit záhon

Příprava záhonu pro úspěšné pěstování jahodníků je klíčová. Před výsadbou je důležité půdu odplevelit a obohatit o kompost, který zajistí dostatečné živiny pro růst. Na rozdíl od záhonu pro zeleninu, jahodníkový záhon připravujeme ne na jeden rok, ale na delší dobu, po kterou nám jahodník bude na záhoně plodit což mohou být až asi ty 4 roky.
Já osobně záhon pro jahodníky připravuji tak, že navezu vrstvu kompostu o tloušťce asi 15 cm. Je to tedy asi trojnásobná vrstva, než dávám na jeden rok na zeleninové záhony. Přidáním takto silné vrstvy kompostu se vyhnete nutnosti přidávat kompost každý další rok, což není možné v případě, že na záhon dáme mulčovací textilii. Je to ale pracnější i bez textilie, protože jahodníky na záhoně přezimují a tak musíme kompost opatrně zapravovat mezi jednotlivé rostliny. Kompost působí i jako mulč. Více o vhodném mulčování jahodníků si řekneme za chvíli.
Navezení kompostu lze udělat s předstihem například 1 měsíc nebo klidně i těsně před samotnou výsadbou. V tomto případě to nedoporučuji dělat příliš dopředu, například na podzim. Ztratíme tak přeci jenom část živin a to nechceme.
Já mám pro výsadbu přichystaný nový záhon bez rytí, kde mohu jahody začít ihned sázet. Pokud chcete vědět více o tom jak si připravit nový záhon bez rytí, nebo přeměnit váš stávající rytý záhon na záhon bez rytí, podívejte se na naše videa zde na kanále.
Mulčování jahodníků
Mulčování je pro pěstování jahodníků klíčové a přináší hned několik výhod. Pomáhá udržovat vlhkost v půdě, zároveň potlačuje růst plevele, který by jinak konkuroval jahodám o živiny a vodu. Dále je to ochrana plodů. Mulč brání kontaktu jahod s holou půdou, čímž se snižuje riziko hniloby, znečištění nebo poškození škůdci. Organické mulče navíc při rozkladu postupně obohacují půdu o živiny, což podporuje dlouhodobé zdraví rostlin. Existuje několik materiálů, které můžete použít jako mulč pro jahody. Pojďme se na ně podívat.

Kompost
Mulčovat lze přímo kompostem. Kompost zajišťuje nejen ochranu, ale i výživu. Problém může být to, že kompost obsahuje velké množství organického materiálu a to ihned po umístění na záhon a pokud na něm leží plody, tak je kompost nemusí tolik chránit proti uhnívání. Proto doporučuji přidat ještě další mulčovací vrstvu a to zejména dřevěnou štěpku nebo drť.
Dřevěná štěpka
Dřevěná štěpka nebo drť z drtičky je vhodným mulčem pro jahody. Drť z jehličnanu nebo s jehličím jahodám nevadí, mají rády mírně kyselou půdu. Takže můžete klidně drtit i tůje :-) Ideální vrstva je asi 5 cm a vydrží až ty 4 roky.
Sláma
Sláma je oblíbená volba díky dostupnosti a přirozenému vzhledu. V hobby marketech a zahradnictvích lze koupit pytle právě pro jahody. Je lehká, dobře propouští vzduch a při rozkladu přidává organickou hmotu. Ideální vrstva je 5–10 cm.
Mulčovací textilie nebo folie
Krom organického materiálu lze jahody mulčovat například černou netkanou mulčovací textilií nebo igelitovou folií. Tato vrstva zabrání tomu, aby odnože jahodníku zakořenily a je proto vhodná, pokud nemáte tolik času se o jahodníky starat, protože usnadní péči. Já osobně se snažím těmto plachetkám vyhnout když to jde, protože se pod nimi mohou držet slimáci a také mohou být zdrojem například plísní.
Kdy mulč přidat?
Mulč se ideálně přidává k jahodám po výsadbě, jakmile rostliny zakoření, obvykle 1–2 týdny po zasazení. U jarní výsadby to znamená konec dubna nebo začátek května. V rámci úspory času to udělat můžete už při výsadbě. Mulčovací textilie se samozřejmě instaluje před výsadbou.
Rotace plodin
Obecně by se jahodníky neměly pěstovat na stejném místě déle než 3–4 roky. Půda se po této době vyčerpává a zvyšuje se riziko šíření houbových chorob. Po tomto období je dobré záhon přesunout na nové místo a na původní ploše pěstovat jiné plodiny. Vhodnými předplodinami jsou luštěniny jako hrách, fazole, které obohacují půdu dusíkem, potom česnek a cibule, protože působí proti škůdcům a chorobám díky svým antibakteriálním vlastnostem. Vhodné jsou také mrkev, řepa. Naopak jahody nepěstujte na záhoně, kde předtím byly brambory, rajčata, papriky a obecně lilkovité plodiny, protože trpí na stejné choroby.
Vhodní sousedé
Výběr správných sousedů pro jahodníky může ovlivnit jejich růst, zdraví i úrodu.
Mezi vhodné sousedy patří:
- Saláty a špenát
- Měsíček lékařský
- Česnek
- Fazole
Nevhodní sousedé
Naopak jahody nepěstujte s brambory, rajčaty, paprikami. Potom dále není dobré jahody pěstovat vedle vysokých rostlin jako např. kukuřici. Důvodem je především to, že mohou jahodám stínit a zamezit přístupu slunce.
Co budete potřebovat
Pro výsadbu jahodníků budete potřebovat:
- Sazenice jahod (zakořeněné nebo frigo)
- Lopatu nebo malou motyku na kopání děr
- Vodu pro zálivku po výsadbě
- Mulč nebo textilii
Následná Péče
Po výsadbě nastávají důležité 2-3 týdny, kdy sazenice potřebují zakořenit.
Zálivka
Zalévejte hluboce jednou nebo dvakrát týdně dle aktuálního počasí. Pro jahody se hodí určitě kapková závlaha nebo zalévejte ke kořenům. Vyhněte se postřiku na listy.
Hnojení
Pokud jste nehnojili půdu během přípravy půdy, tak během výsadby pod kořeny nepřidávejte žádné hnojivo. První hnojení můžete provézt 2-3 týdny po výsadbě, jakmile se sazenice ujmou. Použít můžete organické kapalné nebo granulované hnojivo nebo využít speciální minerální hnojivo na jahody, zase může být kapalné nebo granulované.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
🌿🍓 Výsadba jahodníků na jaře

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.
Následná Péče
Po výsadbě nastávají důležité 2-3 týdny, kdy sazenice potřebují zakořenit.
Zálivka
Zalévejte hluboce jednou nebo dvakrát týdně dle aktuálního počasí. Pro jahody se hodí určitě kapková závlaha nebo zalévejte ke kořenům. Vyhněte se postřiku na listy.
Hnojení
Pokud jste nehnojili půdu během přípravy půdy, tak během výsadby pod kořeny nepřidávejte žádné hnojivo. První hnojení můžete provézt 2-3 týdny po výsadbě, jakmile se sazenice ujmou. Použít můžete organické kapalné nebo granulované hnojivo nebo využít speciální minerální hnojivo na jahody, zase může být kapalné nebo granulované.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Související

Výsadba jiřin do záhonu

Protrhání (jednocení) ředkviček

Opora pro hrášek

Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

🌿🍓 Výsadba jahodníků na jaře

🥦🌱 Výsev brokolice pro jarní pěstování na záhonu
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍