🌱🧅 Výsev cibule pro předpěstování sazenic

Jak dlouho to zabere
Kdy je vhodná doba
Nástroje a vybavení
Sadbovač průměr buňky 4 cm
Lopatka
Rozprašovač ruční s vodou
Popisovací štítek (kus)
Fixa
Kryt na výsevní misku
Dneska se spolu podíváme na jeden ze způsobů výsevu cibule a to výsev ve vnitřních prostorách pro předpěstování sazenic. I když u nás není tolik používaný, může mít hned několik výhod oproti přímému výsevu do půdy. Jakou cibuli a proč ji tedy předpěstovat? Pojďte to se mnou zjistit a když vydržíte, ukážu vám i trochu jiný přístup k předpěstování, který vám ušetří čas a práci.
Způsoby výsevu cibule
Výhody pěstování vlastní cibule netřeba zmiňovat, je to královna kuchyně a mít ji po ruce v průběhu roku čerstvou pro nať nebo bulvu je k nezaplacení.
Cibuli můžete začít pěstovat třemi hlavními způsoby. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Při výběru zohledněte určitě pěstební podmínky, které máte, nadmořskou výšku, ve které pěstujete a potom hlavně i za jakým účelem cibuli pěstujete. Chcete sklízet cibuli k dispozici čerstvou v průběhu sezóny, preferujete velké nebo menší bulvy nebo od každého druhu něco. Pěstujete cibuli k uskladnění až do jara nebo pro přímou spotřebu.
V základě můžete cibuli vysévat ze semínka nebo vysazovat ze sazečky, to jsou takové ty malé cibulky. Teď se ale podíváme pouze na výsev cibule ze semínek a to konkrétně výsev ve vnitřních prostorách pro předpěstování sazenic. Přímému výsevu na záhon a sazečce se budu věnovat v samostatném videu.
Výhody předpěstování cibule
Předpěstování cibule se může jevit jako zbytečně moc práce. I když je u náš běžnější výsev cibule ze semínek přímo na záhon, tak předpěstovat si sazenic může mít své výhody. Pro některé z vás může být například zajímavostí, že v zahraničí se cibule daleko více předpěstovává. Pro velkoplodé cibule jako například u nás známá odrůda Globo, je předpěstování nutností, aby dorostly do velké velikosti. A proč si tedy cibuli předpěstovat?
Dřívější start
Výsev v kontrolovaných podmínkách vám umožní výsev již v zimě a nadehnat čas. Můžete tedy vysít již v lednu, únoru, což vám přinese silnější rostliny a více času pro růst rostlin ve větší cibule následně potom na záhoně. Toto i vysvětluje, proč by se velkoplodé odrůdy měly předpěstovávat. S dřívějším startem přichází i dřívější sklizeň a to se vyplatí hlavně ve vyšších polohách, kde se s výsevem musí kolikrát počkat kvůli mrazům nebo sněhové pokrývce.
Úspora osiva
Přesný výsev do misek a sadbovačů sebou nese určitě úsporu množství semen. Semena cibule nejsou sice drobná, ale jsou menší a ať už jako zkušený zahradník nebo začátečník přímým výsevem do záhonu spotřebujete osiva daleko více. Proto se cibule po výsevu potom jednotí jako například u mrkve nebo ředkviček. Při předpěstování máte množství vysetých semen více pod kontrolou a tím pádem je spotřeba o dost nižší a výsev přesnější.
Lepší klíčivost
Předpěstování v kontrolovaných podmínkách zvyšuje také úspěšnost klíčení semen. U cibule to opravdu oceníte. Pokud si pohlídáte trvanlivost semen, tak u cibule bývá následně největším problémem u klíčení především vláha. Pro klíčení potřebuje cibule vláhy dost a pokud ji nedostane, tak semínka vyschnou a nevyklíčí. U předpěstování máte vhodné podmínek a zálivku více pod kontrolou, neřešíte vůbec počasí. Proto úspěšnost klíčení může být vyšší.
Nevýhody předpěstování cibule
Tak jako každá věc má předpěstování cibule i své nevýhody.
Místo k pěstování
Z mého pohledu je asi největší nevýhodou místo, které potřebujete pro předpěstování. Obecně k předpěstování potřebujete mít slunné místo, vždy se doporučuje jižní okenní parapet nebo pokud máte umělé osvětlení. Místo, kam sazenice umístit je ale limitující a kolikrát je potřeba zvážit, na co místo mám či nemám. Je zcela pochopitelné, že rajčata, papriky nad cibulí při nedostatku místa zvítězí. Pokud chvíli počkáte, tak vám ukážu, jak si lze cibuli předpěstovat i s menším nárokem na místo.
Práce s přesazením
A bylo by asi nefér nezmínit v nevýhodách i práci s přesazením, nebo pikýrování v případě, že se rozhodnete cibuli pikýrovat. Přímé výsevy musíte ale také jednotit, takže pro mě to vyjde na stejno.
Způsoby předpěstování
K předpěstování cibule lze přistoupit vícero způsoby. Výsev můžete provézt v ploše na široko do výsevní misky. Semenáčky potom nechat narůst bez pikýrování do požadované velikosti a pak vysázet. Nebo je následně přepikýrovat do sadbovačů po jednom. Vysít je můžete i do větších květníků, truhlíků dle odrůdy a postupovat stejným způsobem. Každá metoda má své pro a proti.
Úspora místa a práce
Pro úsporu místa ale také časové náročnosti můžete vyzkoušet pěstovat cibuli tzv. v trsech, tedy ne po 1 ale po více kusech. Přesný postup vám ukážu hned za chvíli. Výhodou je úspora místa nejen uvnitř pro předpěstování, ale také hlavně na záhonu. Přínosná je i postupná sklizeň, kdy z trsu můžete průběžně sklidit cibuli jako jarní pro nať s malou cibulkou a nechat nakonec v trsu dozrát do bulvy pouze jeden či dva kusy.
Termín výsevu

Cibuli pro předpěstování ze semen vysévejte již od ledna a následně především během celého února.
Co budete potřebovat?
Než se pustíte do samotného výsevu cibule, připravte si vše potřebné.
Semínka cibule
Bez semínek to samozřejmě nejde. Nemusíte se zaměřit pouze na velkoplodé cibule, ale tímto způsobem lze předpěstovat jakoukoli cibuli. U cibule určitě zkontrolujte trvanlivost. Doba klíčivosti cibule se pohybuje mezi 1 až 2 roky při správném skladování.
Zahradnický substrát
Pokud už nebudete cibuli pikýrovat nebo nechcete již přihnojit zvolte jemný zahradnický substrát, který má již v sobě menší dávku živin na prvních pár týdnů. Hodit se vám bude i trochu jemného křemičitého písku na zasypání výsevu. Nebo si prostě přesyjte vrchní vrstvu, ale dělat to nemusíte.
Vhodná nádoba
Pro výsev v trsech doporučuji použít sadbovač o velikosti buňky minimálně 4 cm v průměru. Dobré je zajistit víko pro udržení vláhy, nebo sadbovače překrýt jiným vhodným materiálem, například destičkou z polystyrenu. Pokud byste nechtěli sít v trsech do sadbovačů, tak můžete sít i tzv. v ploše (na široko) do výsevních misek. Vhodná je taky určitě podmiska, kterou využijete i pozdeji při zálive semenáčků.
Další věci
A dále:
- Lžíci nebo malou lopatku
- Rozprašovač na vodu a konvičku.
- Popisovací štítky a fixu.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
1

Sadbovač naplňte přibližně 1 cm pod okraj substrátem.
2

Pomocí prstů zatlačte substrát v každém otvoru ke dnu.
3

Přisypte další substrát. Povrch srovnejte rukou tak, aby zbylo v buňkách 0,5 cm pod okrajem.
4

Substrát zalijte důkladně, dokud se voda vsakuje, vodou z konvičky.
5

Semínka vysejte napovrch substrátu. Sejte 4-6 semínek na jednu buňku. Pokud vysypete trochu více semen, nevadí. Jakmile vzejdou, je možné ty nejslabší oddělat.
6

Semínka zasypte lehce substrátem o vrstvě 0,5 cm a lehce udusejte rukou.
7

Pomocí rozprašovače substrát dostatečně zalijte.
8

Výsev si označte popisovacím štítkem.
9

Sadbovač umístěte do podmisky a tu zalijte.
Podívejte se na video!
Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena od 49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:
Podmínky pro klíčení
Semena cibule nepotřebují světlo k vyklíčení, tedy klíčí i ve tmě. Naopak důležitá je především vlhkost.
Teplota
Semena cibule klíčí nejlépe při teplotě 20-25 °C. Při této teplotě je klíčení rychlé a rovnoměrné. Semena při této teplotě vyklíčí přibližně za 7-14 dní. Výsev neumisťuji na výhřevnou podložku, není to nutné. Výsevy můžete umístit i do skleníku, minimální teplota pro klíčení je 5 °C, ale je velmi pomalé. Může trvat až 3-4 týdny a je méně spolehlivé.
Zálivka
Výsev udržujte trvale vlhký, ale ne přemokřený. S vlhkostí určitě pomůže mít výsev zakrytý víkem do doby, než semínka vyklíčí.
Podmínky pro růst semenáčků
Jakmile semínka vzklíčí je potřeba jim již zajistit světlo a hlavně vláhu.
Světlo
Sadbovač umístěte nejlépe na jižní okenní parapet nebo pod umělé osvětlení. Semínka po vyklíčení potřebují ideálně 12-16 hodin denně. Při nedostatku jsou slabé a vytahují se.
Teplota
Po vyklíčení umístěte sadbovač nejlépe do prostoru ideálně s teplotou 15–20 °C. Vyšší teploty nad 25 °C mohou způsobit rychlý, ale slabý růst, zatímco příliš nízké teploty, přibližně pod 10 °C zpomalují vývoj.
Zálivka
Zalévejte pravidelně vlažnou vodou. Substrát by měl být stále vlhký, ale ne přemokřený. Ze začátků je dobré semenáčky zalévat rozprašovačem z vrchu. Jakmile mají dostatečně rozvinuté kořínky, tak je nejlepší zálivka do podmisky.
A co nás čeká dál?
Jakmile sazenice narostou do požadované velikosti je možné je následně vysadit do záhonu.
🌱🧅 Výsev cibule pro předpěstování sazenic

Dneska se spolu podíváme na jeden ze způsobů výsevu cibule a to výsev ve vnitřních prostorách pro předpěstování sazenic. I když u nás není tolik používaný, může mít hned několik výhod oproti přímému výsevu do půdy. Jakou cibuli a proč ji tedy předpěstovat? Pojďte to se mnou zjistit a když vydržíte, ukážu vám i trochu jiný přístup k předpěstování, který vám ušetří čas a práci.
Způsoby výsevu cibule
Výhody pěstování vlastní cibule netřeba zmiňovat, je to královna kuchyně a mít ji po ruce v průběhu roku čerstvou pro nať nebo bulvu je k nezaplacení.
Cibuli můžete začít pěstovat třemi hlavními způsoby. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Při výběru zohledněte určitě pěstební podmínky, které máte, nadmořskou výšku, ve které pěstujete a potom hlavně i za jakým účelem cibuli pěstujete. Chcete sklízet cibuli k dispozici čerstvou v průběhu sezóny, preferujete velké nebo menší bulvy nebo od každého druhu něco. Pěstujete cibuli k uskladnění až do jara nebo pro přímou spotřebu.
V základě můžete cibuli vysévat ze semínka nebo vysazovat ze sazečky, to jsou takové ty malé cibulky. Teď se ale podíváme pouze na výsev cibule ze semínek a to konkrétně výsev ve vnitřních prostorách pro předpěstování sazenic. Přímému výsevu na záhon a sazečce se budu věnovat v samostatném videu.
Výhody předpěstování cibule
Předpěstování cibule se může jevit jako zbytečně moc práce. I když je u náš běžnější výsev cibule ze semínek přímo na záhon, tak předpěstovat si sazenic může mít své výhody. Pro některé z vás může být například zajímavostí, že v zahraničí se cibule daleko více předpěstovává. Pro velkoplodé cibule jako například u nás známá odrůda Globo, je předpěstování nutností, aby dorostly do velké velikosti. A proč si tedy cibuli předpěstovat?
Dřívější start
Výsev v kontrolovaných podmínkách vám umožní výsev již v zimě a nadehnat čas. Můžete tedy vysít již v lednu, únoru, což vám přinese silnější rostliny a více času pro růst rostlin ve větší cibule následně potom na záhoně. Toto i vysvětluje, proč by se velkoplodé odrůdy měly předpěstovávat. S dřívějším startem přichází i dřívější sklizeň a to se vyplatí hlavně ve vyšších polohách, kde se s výsevem musí kolikrát počkat kvůli mrazům nebo sněhové pokrývce.
Úspora osiva
Přesný výsev do misek a sadbovačů sebou nese určitě úsporu množství semen. Semena cibule nejsou sice drobná, ale jsou menší a ať už jako zkušený zahradník nebo začátečník přímým výsevem do záhonu spotřebujete osiva daleko více. Proto se cibule po výsevu potom jednotí jako například u mrkve nebo ředkviček. Při předpěstování máte množství vysetých semen více pod kontrolou a tím pádem je spotřeba o dost nižší a výsev přesnější.
Lepší klíčivost
Předpěstování v kontrolovaných podmínkách zvyšuje také úspěšnost klíčení semen. U cibule to opravdu oceníte. Pokud si pohlídáte trvanlivost semen, tak u cibule bývá následně největším problémem u klíčení především vláha. Pro klíčení potřebuje cibule vláhy dost a pokud ji nedostane, tak semínka vyschnou a nevyklíčí. U předpěstování máte vhodné podmínek a zálivku více pod kontrolou, neřešíte vůbec počasí. Proto úspěšnost klíčení může být vyšší.
Nevýhody předpěstování cibule
Tak jako každá věc má předpěstování cibule i své nevýhody.
Místo k pěstování
Z mého pohledu je asi největší nevýhodou místo, které potřebujete pro předpěstování. Obecně k předpěstování potřebujete mít slunné místo, vždy se doporučuje jižní okenní parapet nebo pokud máte umělé osvětlení. Místo, kam sazenice umístit je ale limitující a kolikrát je potřeba zvážit, na co místo mám či nemám. Je zcela pochopitelné, že rajčata, papriky nad cibulí při nedostatku místa zvítězí. Pokud chvíli počkáte, tak vám ukážu, jak si lze cibuli předpěstovat i s menším nárokem na místo.
Práce s přesazením
A bylo by asi nefér nezmínit v nevýhodách i práci s přesazením, nebo pikýrování v případě, že se rozhodnete cibuli pikýrovat. Přímé výsevy musíte ale také jednotit, takže pro mě to vyjde na stejno.
Způsoby předpěstování
K předpěstování cibule lze přistoupit vícero způsoby. Výsev můžete provézt v ploše na široko do výsevní misky. Semenáčky potom nechat narůst bez pikýrování do požadované velikosti a pak vysázet. Nebo je následně přepikýrovat do sadbovačů po jednom. Vysít je můžete i do větších květníků, truhlíků dle odrůdy a postupovat stejným způsobem. Každá metoda má své pro a proti.
Úspora místa a práce
Pro úsporu místa ale také časové náročnosti můžete vyzkoušet pěstovat cibuli tzv. v trsech, tedy ne po 1 ale po více kusech. Přesný postup vám ukážu hned za chvíli. Výhodou je úspora místa nejen uvnitř pro předpěstování, ale také hlavně na záhonu. Přínosná je i postupná sklizeň, kdy z trsu můžete průběžně sklidit cibuli jako jarní pro nať s malou cibulkou a nechat nakonec v trsu dozrát do bulvy pouze jeden či dva kusy.
Termín výsevu

Cibuli pro předpěstování ze semen vysévejte již od ledna a následně především během celého února.
Co budete potřebovat?
Než se pustíte do samotného výsevu cibule, připravte si vše potřebné.
Semínka cibule
Bez semínek to samozřejmě nejde. Nemusíte se zaměřit pouze na velkoplodé cibule, ale tímto způsobem lze předpěstovat jakoukoli cibuli. U cibule určitě zkontrolujte trvanlivost. Doba klíčivosti cibule se pohybuje mezi 1 až 2 roky při správném skladování.
Zahradnický substrát
Pokud už nebudete cibuli pikýrovat nebo nechcete již přihnojit zvolte jemný zahradnický substrát, který má již v sobě menší dávku živin na prvních pár týdnů. Hodit se vám bude i trochu jemného křemičitého písku na zasypání výsevu. Nebo si prostě přesyjte vrchní vrstvu, ale dělat to nemusíte.
Vhodná nádoba
Pro výsev v trsech doporučuji použít sadbovač o velikosti buňky minimálně 4 cm v průměru. Dobré je zajistit víko pro udržení vláhy, nebo sadbovače překrýt jiným vhodným materiálem, například destičkou z polystyrenu. Pokud byste nechtěli sít v trsech do sadbovačů, tak můžete sít i tzv. v ploše (na široko) do výsevních misek. Vhodná je taky určitě podmiska, kterou využijete i pozdeji při zálive semenáčků.
Další věci
A dále:
- Lžíci nebo malou lopatku
- Rozprašovač na vodu a konvičku.
- Popisovací štítky a fixu.
Podmínky pro klíčení
Semena cibule nepotřebují světlo k vyklíčení, tedy klíčí i ve tmě. Naopak důležitá je především vlhkost.
Teplota
Semena cibule klíčí nejlépe při teplotě 20-25 °C. Při této teplotě je klíčení rychlé a rovnoměrné. Semena při této teplotě vyklíčí přibližně za 7-14 dní. Výsev neumisťuji na výhřevnou podložku, není to nutné. Výsevy můžete umístit i do skleníku, minimální teplota pro klíčení je 5 °C, ale je velmi pomalé. Může trvat až 3-4 týdny a je méně spolehlivé.
Zálivka
Výsev udržujte trvale vlhký, ale ne přemokřený. S vlhkostí určitě pomůže mít výsev zakrytý víkem do doby, než semínka vyklíčí.
Podmínky pro růst semenáčků
Jakmile semínka vzklíčí je potřeba jim již zajistit světlo a hlavně vláhu.
Světlo
Sadbovač umístěte nejlépe na jižní okenní parapet nebo pod umělé osvětlení. Semínka po vyklíčení potřebují ideálně 12-16 hodin denně. Při nedostatku jsou slabé a vytahují se.
Teplota
Po vyklíčení umístěte sadbovač nejlépe do prostoru ideálně s teplotou 15–20 °C. Vyšší teploty nad 25 °C mohou způsobit rychlý, ale slabý růst, zatímco příliš nízké teploty, přibližně pod 10 °C zpomalují vývoj.
Zálivka
Zalévejte pravidelně vlažnou vodou. Substrát by měl být stále vlhký, ale ne přemokřený. Ze začátků je dobré semenáčky zalévat rozprašovačem z vrchu. Jakmile mají dostatečně rozvinuté kořínky, tak je nejlepší zálivka do podmisky.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
A co nás čeká dál?
Jakmile sazenice narostou do požadované velikosti je možné je následně vysadit do záhonu.
🌱🧅 Výsev cibule pro předpěstování sazenic

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.
Podmínky pro klíčení
Semena cibule nepotřebují světlo k vyklíčení, tedy klíčí i ve tmě. Naopak důležitá je především vlhkost.
Teplota
Semena cibule klíčí nejlépe při teplotě 20-25 °C. Při této teplotě je klíčení rychlé a rovnoměrné. Semena při této teplotě vyklíčí přibližně za 7-14 dní. Výsev neumisťuji na výhřevnou podložku, není to nutné. Výsevy můžete umístit i do skleníku, minimální teplota pro klíčení je 5 °C, ale je velmi pomalé. Může trvat až 3-4 týdny a je méně spolehlivé.
Zálivka
Výsev udržujte trvale vlhký, ale ne přemokřený. S vlhkostí určitě pomůže mít výsev zakrytý víkem do doby, než semínka vyklíčí.
Podmínky pro růst semenáčků
Jakmile semínka vzklíčí je potřeba jim již zajistit světlo a hlavně vláhu.
Světlo
Sadbovač umístěte nejlépe na jižní okenní parapet nebo pod umělé osvětlení. Semínka po vyklíčení potřebují ideálně 12-16 hodin denně. Při nedostatku jsou slabé a vytahují se.
Teplota
Po vyklíčení umístěte sadbovač nejlépe do prostoru ideálně s teplotou 15–20 °C. Vyšší teploty nad 25 °C mohou způsobit rychlý, ale slabý růst, zatímco příliš nízké teploty, přibližně pod 10 °C zpomalují vývoj.
Zálivka
Zalévejte pravidelně vlažnou vodou. Substrát by měl být stále vlhký, ale ne přemokřený. Ze začátků je dobré semenáčky zalévat rozprašovačem z vrchu. Jakmile mají dostatečně rozvinuté kořínky, tak je nejlepší zálivka do podmisky.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
A co nás čeká dál?
Jakmile sazenice narostou do požadované velikosti je možné je následně vysadit do záhonu.
Související

🥦🌱 Výsev brokolice pro podzimní pěstování na záhonu

🥦🌱 Výsev brokolice pro jarní pěstování na záhonu

🥦🏡 Výsev brokolice pro pěstování ve skleníku, fóliovníku nebo jiném krytu

🌱🥬 Výsev špenátu na jaře do záhonu

🥒 Výsev salátových okurek - předpěstování sazenic pro venkovní záhon

🌱 Výsev hrášku do záhonu pro podzimní sklizeň
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍