Návod

🍂🥗 Výsev salátů pro podzimní pěstování na venkovním záhoně

Poslední úprava
9.4.2025
Jak dlouho to zabere
⏰ Vyhraďte si
15
minut

Nástroje a vybavení

Hrábě

Sázecí kolík

Metr svinovací

Popisovací štítky

Konev na vodu

-
Množství
+

Materiál

Semínka salátů

Netkaná bílá textílie

No items found.
No items found.

Pojďme se podívat na výsev salátů přímo na záhon. Saláty se řadí mezi oblíbenou zeleninu, kterou lze pěstovat téměř celoročně, pokud víte jaké odrůdy kdy vyset a to ať už pěstujete na venkovním záhonu nebo ve skleníku. Díky své nenáročnosti a rychlému růstu jsou ideální volbou pro každého zahrádkáře. Ukážu vám jak správně vysévat salát pěkně krok za krokem. A kdo si počká, tak se dozví, jaké odrůdy seji já a s čím je nejlepší salát na záhonku zkombinovat. Tak pojďme na to.

Způsoby pěstování salátu

Salát lze pěstovat třemi různými způsoby:

  • za prvé: z výsevu v kontrolovaných podmínkách pro předpěstování sazenic,
  • za druhé: ze zakoupených předpěstovaných sazenic,
  • a za třetí: z přímého výsevu na finální stanoviště.

Každý způsob má své výhody a specifika. Já se dnes zaměřím právě na přímý výsev do půdy. Přímý výsev salátu má několik výhod. Rostliny jsou od začátku přizpůsobeny venkovním podmínkám. Nedochází tedy jak se říká ke stresu rostliny při přesazení. Pokud máte omezené místo uvnitř pro předpěstování nebo ho nemáte, tak přímý výsev vám tento problém vyřeší. A určitě bych zmínila i menší náročnost. Přeci jenom předpěstovat sazenice vám zabere více času a místa.

Jak vybrat odrůdy?

Před výsevem je potřeba si vybrat odrůdu a že těch tedy je. Při výběru odrůd salátu je klíčové zohlednit období pěstování, protože jednotlivé odrůdy se liší svou odolností vůči teplotám, vybíhání do květu a rychlostí růstu. Některé odrůdy lze pěstovat opravdu celoročně, jiné pouze v určitou dobu. V zásadě je potřeba rozlišit tři hlavní období a to jarní, letní a podzimní. Salátů existuje mnoho typů. Liší se nejen vzhledem a chutí, ale i způsobem sklizně. Sklízet se dají po hlávkách, postupně po listech.

Hlávkový salát

Hlávkový salát je u nás tradiční a asi nejběžnější druh. Vegetační doba se pohybuje v průměru od 60 do 100 dní. Vytváří hlávky s jemnými a měkkými listy o průměru asi 15-20 cm dle odrůdy. Vnější listy bývají sytě zelené, zatímco vnitřní listy, tzv. srdíčko, jsou světlejší až žlutavé barvy. V odrůdách najdete ty vhodné pro jaro a podzim a potom celoroční, které můžete vysévat ve všech třech obdobích. Z odrůd mám zkušenost například s Kráj Máje, Stupnický kamenáč, Dětenická atrakce a pak Rosemarry.

Ledový salát

Ledový salát na rozdíl od hlávkového salátu má pevnou a kulovitou hlávku. Hlávky dosahují i vyšší hmotnosti než hlávkový salát a to klidně i až 1 kg. Listy jsou tužší, křehké a šťavnaté, s lesklým povrchem, který může vypadat, jako by byl pokrytý ledem, odtud název "ledový". Ledový salát je odolnější vůči vyšším teplotám a vybíhání do květu, což ho činí vhodným pro letní pěstování. Vegetační doba se pohybuje od 70 do 90 dní.

Listový salát

Listový salát nevytváří hlávku, ale listovou růžici a lze ho sklízet postupně. Vegetační doba je kratší, obvykle kolem 25 až 50 dní. Listy jsou jemnější a mohou mít různé tvary a barvy – od světle zelené po tmavě červenou. Listy jsou obvykle menší, jemné a mohou být hladké nebo zkadeřené. Tento druh je skvělý pro tzv. nekonečnou sklizeň, protože po odstřihnutí listy znovu dorůstají. Díky rozmanitosti v tvaru i barvách si takto můžete vždy natrhat velice pestrý mix pro saláty. Já mám oblíbený Dubáček.

Římský salát

Římský salát je typický svými dlouhými, vzpřímenými listy, které tvoří podlouhlé, volnější hlávky. Ty mohou dosahovat délky klidně 30 cm a hmotnosti kolem 1 kg. Vegetační doba je orientačně 65-75 dní. Listy jsou pevné, křupavé, s výraznější chutí a často tmavší zelené barvy, bývají ale i zbarvené. Je odolnější než hlávkový salát a snáší i vyšší teploty, je proto vhodný pro letní pěstování. Z odrůd má odzkoušenou Galba.

Kdy vysévat

Salát lze vysévat přímo do půdy několikrát během roku, přičemž klíčí už při teplotě půdy 4–5 °C a pro růst mu vyhovuje 15–20 °C. Teploty nad 25 °C mohou způsobit vybíhání do květu. Termíny výsevu salátů se liší podle toho, jestli je vyséváte do skleníku nebo na venkovní záhon, protože skleník umožňuje dřívější start a venkovní záhon závisí na venkovních podmínkách.

Pro podzimní pěstování na venkovním záhoně. Vysévejte od 1.7. do 31.8. tedy od července do srpna. Vhodné jsou odrůdy, které dobře snášejí chladnější teploty. Vybírejte rané odrůdy pro podzimní pěstování jako například hlávkový ledový salát Derel, nebo další celoroční odrůdy jako Rosemarry. Sklizeň probíhá od září do října, přičemž některé odrůdy mohou přezimovat a být sklizeny na jaře jako například odrůda Humil.

Další věci, které zohlednit

Při určení termínu je nutné také zohlednit polohu kde pěstujete. Rozdělení termínů můžete brát jako takové vodítko pro zvolení druhu salátu a k jakým odrůdám směřovat výběr. Vždy se také řiďte informacemi na obalu konkrétní odrůdy.

Požadavky na stanoviště

Salát vyžaduje slunné až polostinné stanoviště. Polostín vybírejte především v létě, kdy jsou teploty vysoké. To salátu neprospívá a má tendenci jít do květu. Takový tip ode mě, využijte i místo pod vyšší zeleninou jako jsou například rajčata. Pod nimi má salát přirozený stín a salát navíc poskytuje rajčatům zase mulč a chrání půdu před vysycháním. Salát koření mělce, a proto mu vyhovují dobře propustné, lehké půdy s dostatkem humusu.

Jak připravit záhon?

Před výsevem je důležité půdu odplevelit a obohatit o kompost, který zajistí dostatečné živiny pro růst. Já na povrch záhonu pouze jednou za rok navezu vrstvu asi 5 cm kompostu. Lze to udělat s předstihem na podzim či přes zimu nebo klidně i těsně před samotným výsevem.

Pokud chcete vědět více o tom jak si připravit nový záhon bez rytí, nebo přeměnit váš stávající rytý záhon na záhon bez rytí, podívejte se na naše videa zde na kanále.

Rotace plodin

V rámci rotaci plodin je salát nejlepší vysévat na záhony, kde předtím rostla kořenová zelenina, luštěniny nebo cibuloviny. Vyvarujte se výsevu po jiných listových zeleninách, zejména po zelí nebo kapustě.

Vhodní sousedé

Salát se dobře snáší s většinou zeleninových druhů. Je to velice vděčná zelenina do smíšených záhonů. Ideálními sousedy jsou mrkev, cibule, pórek, hrášek, česnek, ředkvičky, fazolky, červená řepa, rajčata, protože pomáhají odpuzovat škůdce.

Nevhodní sousedé

Nevhodní sousedé jsou zelí, brokolice a kapusta, které patří do stejné čeledi a mohou přitahovat stejné choroby a škůdce a potom třeba také petržel.

Co budete potřebovat

Než se do toho pustíte, nachystejte si všechny věci, které budete potřebovat.

  • Takže budete určitě potřebovat semínka, bez těch se neobejdete. Semínka salátu ztrácí poměrně brzy klíčivost, doba životnosti je 1-3 roky. Pokud si chcete být jistí, můžete udělat test klíčivosti.
  • Dále hrábě na prokypření záhonu.
  • Sázecí kolík na vytvoření rýh, můžete také použít opačný konec hrábí.
  • Popisovací štítky a fixu na označení místa výsevu.
  • Metr pokud budete chtít vyměřit přesné vzdálenosti.
  • Konev s vodou
  • A dále doporučuji na přikrytí bílou netkanou textilii.

Postup krok za krokem

Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.

A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:

1

Záhon před výsevem prokypřete hráběmi, stačí jen povrchově a to do hloubky pár centimetrů. Povrch záhonu urovnejte a odstraňte velké kusy dřeva z kompostu, kamínky a pod.

2

Vyměřte si jednotlivé řádky. Vzdálenost řádků je 25-30 cm. Abyste měli rovnější řádek, můžete si pomoci nataženým provázkem.

3

Sázecím kolíkem nebo hráběmi vytvořte rýhy hluboké 1 cm. Salát se seje velmi mělce, takže si pravdu dejte pozor, pokud jej vysejete příliš hluboko, tak vám nemusí vzejít.

4

Řádek si označte štítkem, na který si napište druh plodiny, odrůdu a datum výsevu.

5

Do připravené rýhy vysévejte semínka v hustotě 1 semeno každých 2–3 cm. Po vyklíčení se protrhá na 20–25 cm. Pokud vysejete hustěji nevadí, potom po vyklíčení bude potřeba rostliny více protrhat.

6

Semínka jemně zasypte hlínou a udusejte ji lehce dlaní. V půdě by neměly zůstat vzduchové kapsy. Salát lépe klíčí na světle, ale pokud ho nezasypete vůbec, bude více náchylný na vysychání.

7

Pomocí konve s hubicí zalijte vydatně místa výsevu a můžete zalít i záhon v celé ploše.

Podívejte se na video!

Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena od 49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:

Následná péče po výsevu

Jak dlouho klíčí?

Pro úspěšné vyklíčení potřebují semínka především vláhu a dostatečnou teplotu. Podle teploty půdy a při dostatečné vlhkosti semínka vyklíčí za 5-14 dní. Při teplotách okolo 5°C jsou to orientačně dva týdny, při 10°C týden.

Zálivka

Salát vyžaduje pravidelnou, ale přiměřenou zálivku. Zalévejte 2–3× týdně, půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená, aby se zabránilo hnilobě kořenů.

Ochrana proti škůdcům

Po vyklíčení si dejte pozor na slimáky, kteří mají salát hodně v oblibě. Chránit můžete použitím mulče nebo mechanickou bariérou. Ochraně před slimáky se budu věnovat v jiném videu.

Co nás čeká dál?

Jakmile rostlinky vzejdou, je dobré je jednotit na vzdálenost 20-25 cm, aby měly dostatek prostoru k růstu. Po několika týdnech můžete začít sklízet mladé listy nebo celé hlávky v závislosti na druhu salátu.

Návod

🍂🥗 Výsev salátů pro podzimní pěstování na venkovním záhoně

Poslední úprava
9.4.2025

Pojďme se podívat na výsev salátů přímo na záhon. Saláty se řadí mezi oblíbenou zeleninu, kterou lze pěstovat téměř celoročně, pokud víte jaké odrůdy kdy vyset a to ať už pěstujete na venkovním záhonu nebo ve skleníku. Díky své nenáročnosti a rychlému růstu jsou ideální volbou pro každého zahrádkáře. Ukážu vám jak správně vysévat salát pěkně krok za krokem. A kdo si počká, tak se dozví, jaké odrůdy seji já a s čím je nejlepší salát na záhonku zkombinovat. Tak pojďme na to.

Způsoby pěstování salátu

Salát lze pěstovat třemi různými způsoby:

  • za prvé: z výsevu v kontrolovaných podmínkách pro předpěstování sazenic,
  • za druhé: ze zakoupených předpěstovaných sazenic,
  • a za třetí: z přímého výsevu na finální stanoviště.

Každý způsob má své výhody a specifika. Já se dnes zaměřím právě na přímý výsev do půdy. Přímý výsev salátu má několik výhod. Rostliny jsou od začátku přizpůsobeny venkovním podmínkám. Nedochází tedy jak se říká ke stresu rostliny při přesazení. Pokud máte omezené místo uvnitř pro předpěstování nebo ho nemáte, tak přímý výsev vám tento problém vyřeší. A určitě bych zmínila i menší náročnost. Přeci jenom předpěstovat sazenice vám zabere více času a místa.

Jak vybrat odrůdy?

Před výsevem je potřeba si vybrat odrůdu a že těch tedy je. Při výběru odrůd salátu je klíčové zohlednit období pěstování, protože jednotlivé odrůdy se liší svou odolností vůči teplotám, vybíhání do květu a rychlostí růstu. Některé odrůdy lze pěstovat opravdu celoročně, jiné pouze v určitou dobu. V zásadě je potřeba rozlišit tři hlavní období a to jarní, letní a podzimní. Salátů existuje mnoho typů. Liší se nejen vzhledem a chutí, ale i způsobem sklizně. Sklízet se dají po hlávkách, postupně po listech.

Hlávkový salát

Hlávkový salát je u nás tradiční a asi nejběžnější druh. Vegetační doba se pohybuje v průměru od 60 do 100 dní. Vytváří hlávky s jemnými a měkkými listy o průměru asi 15-20 cm dle odrůdy. Vnější listy bývají sytě zelené, zatímco vnitřní listy, tzv. srdíčko, jsou světlejší až žlutavé barvy. V odrůdách najdete ty vhodné pro jaro a podzim a potom celoroční, které můžete vysévat ve všech třech obdobích. Z odrůd mám zkušenost například s Kráj Máje, Stupnický kamenáč, Dětenická atrakce a pak Rosemarry.

Ledový salát

Ledový salát na rozdíl od hlávkového salátu má pevnou a kulovitou hlávku. Hlávky dosahují i vyšší hmotnosti než hlávkový salát a to klidně i až 1 kg. Listy jsou tužší, křehké a šťavnaté, s lesklým povrchem, který může vypadat, jako by byl pokrytý ledem, odtud název "ledový". Ledový salát je odolnější vůči vyšším teplotám a vybíhání do květu, což ho činí vhodným pro letní pěstování. Vegetační doba se pohybuje od 70 do 90 dní.

Listový salát

Listový salát nevytváří hlávku, ale listovou růžici a lze ho sklízet postupně. Vegetační doba je kratší, obvykle kolem 25 až 50 dní. Listy jsou jemnější a mohou mít různé tvary a barvy – od světle zelené po tmavě červenou. Listy jsou obvykle menší, jemné a mohou být hladké nebo zkadeřené. Tento druh je skvělý pro tzv. nekonečnou sklizeň, protože po odstřihnutí listy znovu dorůstají. Díky rozmanitosti v tvaru i barvách si takto můžete vždy natrhat velice pestrý mix pro saláty. Já mám oblíbený Dubáček.

Římský salát

Římský salát je typický svými dlouhými, vzpřímenými listy, které tvoří podlouhlé, volnější hlávky. Ty mohou dosahovat délky klidně 30 cm a hmotnosti kolem 1 kg. Vegetační doba je orientačně 65-75 dní. Listy jsou pevné, křupavé, s výraznější chutí a často tmavší zelené barvy, bývají ale i zbarvené. Je odolnější než hlávkový salát a snáší i vyšší teploty, je proto vhodný pro letní pěstování. Z odrůd má odzkoušenou Galba.

Kdy vysévat

Salát lze vysévat přímo do půdy několikrát během roku, přičemž klíčí už při teplotě půdy 4–5 °C a pro růst mu vyhovuje 15–20 °C. Teploty nad 25 °C mohou způsobit vybíhání do květu. Termíny výsevu salátů se liší podle toho, jestli je vyséváte do skleníku nebo na venkovní záhon, protože skleník umožňuje dřívější start a venkovní záhon závisí na venkovních podmínkách.

Pro podzimní pěstování na venkovním záhoně. Vysévejte od 1.7. do 31.8. tedy od července do srpna. Vhodné jsou odrůdy, které dobře snášejí chladnější teploty. Vybírejte rané odrůdy pro podzimní pěstování jako například hlávkový ledový salát Derel, nebo další celoroční odrůdy jako Rosemarry. Sklizeň probíhá od září do října, přičemž některé odrůdy mohou přezimovat a být sklizeny na jaře jako například odrůda Humil.

Další věci, které zohlednit

Při určení termínu je nutné také zohlednit polohu kde pěstujete. Rozdělení termínů můžete brát jako takové vodítko pro zvolení druhu salátu a k jakým odrůdám směřovat výběr. Vždy se také řiďte informacemi na obalu konkrétní odrůdy.

Požadavky na stanoviště

Salát vyžaduje slunné až polostinné stanoviště. Polostín vybírejte především v létě, kdy jsou teploty vysoké. To salátu neprospívá a má tendenci jít do květu. Takový tip ode mě, využijte i místo pod vyšší zeleninou jako jsou například rajčata. Pod nimi má salát přirozený stín a salát navíc poskytuje rajčatům zase mulč a chrání půdu před vysycháním. Salát koření mělce, a proto mu vyhovují dobře propustné, lehké půdy s dostatkem humusu.

Jak připravit záhon?

Před výsevem je důležité půdu odplevelit a obohatit o kompost, který zajistí dostatečné živiny pro růst. Já na povrch záhonu pouze jednou za rok navezu vrstvu asi 5 cm kompostu. Lze to udělat s předstihem na podzim či přes zimu nebo klidně i těsně před samotným výsevem.

Pokud chcete vědět více o tom jak si připravit nový záhon bez rytí, nebo přeměnit váš stávající rytý záhon na záhon bez rytí, podívejte se na naše videa zde na kanále.

Rotace plodin

V rámci rotaci plodin je salát nejlepší vysévat na záhony, kde předtím rostla kořenová zelenina, luštěniny nebo cibuloviny. Vyvarujte se výsevu po jiných listových zeleninách, zejména po zelí nebo kapustě.

Vhodní sousedé

Salát se dobře snáší s většinou zeleninových druhů. Je to velice vděčná zelenina do smíšených záhonů. Ideálními sousedy jsou mrkev, cibule, pórek, hrášek, česnek, ředkvičky, fazolky, červená řepa, rajčata, protože pomáhají odpuzovat škůdce.

Nevhodní sousedé

Nevhodní sousedé jsou zelí, brokolice a kapusta, které patří do stejné čeledi a mohou přitahovat stejné choroby a škůdce a potom třeba také petržel.

Co budete potřebovat

Než se do toho pustíte, nachystejte si všechny věci, které budete potřebovat.

  • Takže budete určitě potřebovat semínka, bez těch se neobejdete. Semínka salátu ztrácí poměrně brzy klíčivost, doba životnosti je 1-3 roky. Pokud si chcete být jistí, můžete udělat test klíčivosti.
  • Dále hrábě na prokypření záhonu.
  • Sázecí kolík na vytvoření rýh, můžete také použít opačný konec hrábí.
  • Popisovací štítky a fixu na označení místa výsevu.
  • Metr pokud budete chtít vyměřit přesné vzdálenosti.
  • Konev s vodou
  • A dále doporučuji na přikrytí bílou netkanou textilii.

Následná péče po výsevu

Jak dlouho klíčí?

Pro úspěšné vyklíčení potřebují semínka především vláhu a dostatečnou teplotu. Podle teploty půdy a při dostatečné vlhkosti semínka vyklíčí za 5-14 dní. Při teplotách okolo 5°C jsou to orientačně dva týdny, při 10°C týden.

Zálivka

Salát vyžaduje pravidelnou, ale přiměřenou zálivku. Zalévejte 2–3× týdně, půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená, aby se zabránilo hnilobě kořenů.

Ochrana proti škůdcům

Po vyklíčení si dejte pozor na slimáky, kteří mají salát hodně v oblibě. Chránit můžete použitím mulče nebo mechanickou bariérou. Ochraně před slimáky se budu věnovat v jiném videu.

Co nás čeká dál?

Jakmile rostlinky vzejdou, je dobré je jednotit na vzdálenost 20-25 cm, aby měly dostatek prostoru k růstu. Po několika týdnech můžete začít sklízet mladé listy nebo celé hlávky v závislosti na druhu salátu.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Návod

🍂🥗 Výsev salátů pro podzimní pěstování na venkovním záhoně

Poslední úprava
9.4.2025

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.

Následná péče po výsevu

Jak dlouho klíčí?

Pro úspěšné vyklíčení potřebují semínka především vláhu a dostatečnou teplotu. Podle teploty půdy a při dostatečné vlhkosti semínka vyklíčí za 5-14 dní. Při teplotách okolo 5°C jsou to orientačně dva týdny, při 10°C týden.

Zálivka

Salát vyžaduje pravidelnou, ale přiměřenou zálivku. Zalévejte 2–3× týdně, půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená, aby se zabránilo hnilobě kořenů.

Ochrana proti škůdcům

Po vyklíčení si dejte pozor na slimáky, kteří mají salát hodně v oblibě. Chránit můžete použitím mulče nebo mechanickou bariérou. Ochraně před slimáky se budu věnovat v jiném videu.

Co nás čeká dál?

Jakmile rostlinky vzejdou, je dobré je jednotit na vzdálenost 20-25 cm, aby měly dostatek prostoru k růstu. Po několika týdnech můžete začít sklízet mladé listy nebo celé hlávky v závislosti na druhu salátu.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Související

6.6.2023

Protrhání (jednocení) ředkviček

Jednocení nebo protrhání je důležitá akce při pěstování rostlin z přímých výsevů do půdy. Cílem je optimalizace hustoty výsevu tak, aby nebyl příliš hustý, což rostlinkám poskytne prostor pro růst do požadované velikosti.
9.4.2025

🍂🥗 Výsev salátů pro podzimní pěstování na venkovním záhoně

Pojďme se podívat na výsev salátů přímo na záhon. Saláty se řadí mezi oblíbenou zeleninu, kterou lze pěstovat téměř celoročně, pokud víte jaké odrůdy kdy vyset a to ať už pěstujete na venkovním záhonu nebo ve skleníku. Díky své nenáročnosti a rychlému růstu jsou ideální volbou pro každého zahrádkáře. Ukážu vám jak správně vysévat salát pěkně krok za krokem. A kdo si počká, tak se dozví, jaké odrůdy seji já a s čím je nejlepší salát na záhonku zkombinovat. Tak pojďme na to.
9.4.2025

☀️🥗 Výsev salátů pro letní pěstování na venkovním záhoně

Pojďme se podívat na výsev salátů přímo na záhon. Saláty se řadí mezi oblíbenou zeleninu, kterou lze pěstovat téměř celoročně, pokud víte jaké odrůdy kdy vyset a to ať už pěstujete na venkovním záhonu nebo ve skleníku. Díky své nenáročnosti a rychlému růstu jsou ideální volbou pro každého zahrádkáře. Ukážu vám jak správně vysévat salát pěkně krok za krokem. A kdo si počká, tak se dozví, jaké odrůdy seji já a s čím je nejlepší salát na záhonku zkombinovat. Tak pojďme na to.
9.4.2025

🌱🥗 Výsev salátů pro jarní pěstování na venkovním záhoně

Pojďme se podívat na výsev salátů přímo na záhon. Saláty se řadí mezi oblíbenou zeleninu, kterou lze pěstovat téměř celoročně, pokud víte jaké odrůdy kdy vyset a to ať už pěstujete na venkovním záhonu nebo ve skleníku. Díky své nenáročnosti a rychlému růstu jsou ideální volbou pro každého zahrádkáře. Ukážu vám jak správně vysévat salát pěkně krok za krokem. A kdo si počká, tak se dozví, jaké odrůdy seji já a s čím je nejlepší salát na záhonku zkombinovat. Tak pojďme na to.
9.4.2025

🥗 🏡 Výsev salátů do skleníku, fóliovníku a pod kryty

Pojďme se podívat na výsev salátů přímo na záhon. Saláty se řadí mezi oblíbenou zeleninu, kterou lze pěstovat téměř celoročně, pokud víte jaké odrůdy kdy vyset a to ať už pěstujete na venkovním záhonu nebo ve skleníku. Díky své nenáročnosti a rychlému růstu jsou ideální volbou pro každého zahrádkáře. Ukážu vám jak správně vysévat salát pěkně krok za krokem. A kdo si počká, tak se dozví, jaké odrůdy seji já a s čím je nejlepší salát na záhonku zkombinovat. Tak pojďme na to.
1.4.2025

🥦🌱 Výsev brokolice pro podzimní pěstování na záhonu

Dneska si spolu vysejeme brokolici uvnitř pro předpěstování sazenic. Vypěstovat brokolici trvá celkem 2-3 měsíce. Dobře načasovat výsev brokolice je důležité pro její úspěšné pěstování, protože jinak už sklidíte pouze rozkvetlou kytičku. Víte, že existují dva druhy brokolice a že můžete pěstovat i brokolici fialovou. Jakou odrůdu zvolit a kdy brokolici správně vysévat, tak na to vše se spolu teď podíváme. K tomu vám ukážu také krok po kroku, jak si ji vysít. Tak pojďme na to.

Jak mít plné zeleninové záhony po celý rok?

To přesně najdete v mém e-booku Jak osázet zeleninové záhony po celý rok, kde najdete 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách - pro jaro, léto a podzim.

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc již od 49 Kč / měsíc.

- Videa bez reklam
- Sezonní kalendář
- Poradenství a pomoc